Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Ceny nowych mieszkań w 2022 roku- prognozy.

Ceny nowych mieszkań w 2022 roku- prognozy.

Ceny nowych mieszkań w mijającym, 2021 roku stale rosły. Raporty miesięczne i kwartalne przynosiły informacje o kolejnych podwyżkach cen ofertowych i transakcyjnych. Nic dziwnego, że w stosunku rocznym uzbierało się tych "wzrostów", średnio na kilkanaście procent rocznie. Oczywiście podwyżki były uzależnione  od lokalizacji. Największe wzrosty zanotowano np. w Szczecinie i co ciekawe w Białymstoku, (ponad 20 % w skali roku). 

W Bydgoszczy mogliśmy w pewnym sensie poczuć się szczęśliwcami, bo wzrost cen nowych mieszkań na rynku pierwotnym wyniósł średnio ok. 8%

Jak zachowa się rynek nieruchomości w 2022 roku? To pytanie, które zadają sobie zarówno deweloperzy, jak i Klienci.

Wobec tak dynamicznych podwyżek cen nowych mieszkań mogłoby wydawać się, że rynek osiągnął już swój "próg bólu", a ceny w przyszłym roku powinny się ustabilizować.

Czy tak będzie?

 Analitycy z Expander i Rentier.io, uważają, że to najbardziej prawdopodobny scenariusz, ale nie wykluczają dalszego wzrostu cen w niektórych miastach. Zmiennych jest  wiele, a sytuacja jest niezwykle dynamiczna.

Pojawiają się dodatkowe pytania. Ceny usług, materiałów budowlanych, działek, nadal rosną. Wysoka inflacja, powszechne podwyżki, pandemia Covid 19,  to też ma ogromne znaczenie i wpływ  na całą gospodarkę. Dlaczego kolejne podwyżki cen, miałaby więc ominąć nieruchomości? To pytanie raczej retoryczne, bo nasze dotychczasowe doświadczenia i wiedza z nich wynikająca, jest jednoznaczna. Ceny wszystkich elementów składowych  stanowiących o cenie finalnej rosną. Niektóre drastycznie, a to musi znaleźć odzwierciedlenie w cenie mieszkania. 

23.12.2021

Wesołych Świąt od Grupy Moderator

Czytaj dalej
02.11.2021

Dzięki kwartalnemu raportowi Narodowego Banku Polskiego możemy na to pytanie udzielić precyzyjnej odpowiedzi.

Czytaj dalej