Ceny nowych mieszkań w 2022 roku- prognozy.
Ceny nowych mieszkań w mijającym, 2021 roku stale rosły. Raporty miesięczne i kwartalne przynosiły informacje o kolejnych podwyżkach cen ofertowych i transakcyjnych. Nic dziwnego, że w stosunku rocznym uzbierało się tych "wzrostów", średnio na kilkanaście procent rocznie. Oczywiście podwyżki były uzależnione od lokalizacji. Największe wzrosty zanotowano np. w Szczecinie i co ciekawe w Białymstoku, (ponad 20 % w skali roku).
W Bydgoszczy mogliśmy w pewnym sensie poczuć się szczęśliwcami, bo wzrost cen nowych mieszkań na rynku pierwotnym wyniósł średnio ok. 8%
Jak zachowa się rynek nieruchomości w 2022 roku? To pytanie, które zadają sobie zarówno deweloperzy, jak i Klienci.
Wobec tak dynamicznych podwyżek cen nowych mieszkań mogłoby wydawać się, że rynek osiągnął już swój "próg bólu", a ceny w przyszłym roku powinny się ustabilizować.
Czy tak będzie?
Analitycy z Expander i Rentier.io, uważają, że to najbardziej prawdopodobny scenariusz, ale nie wykluczają dalszego wzrostu cen w niektórych miastach. Zmiennych jest wiele, a sytuacja jest niezwykle dynamiczna.
Pojawiają się dodatkowe pytania. Ceny usług, materiałów budowlanych, działek, nadal rosną. Wysoka inflacja, powszechne podwyżki, pandemia Covid 19, to też ma ogromne znaczenie i wpływ na całą gospodarkę. Dlaczego kolejne podwyżki cen, miałaby więc ominąć nieruchomości? To pytanie raczej retoryczne, bo nasze dotychczasowe doświadczenia i wiedza z nich wynikająca, jest jednoznaczna. Ceny wszystkich elementów składowych stanowiących o cenie finalnej rosną. Niektóre drastycznie, a to musi znaleźć odzwierciedlenie w cenie mieszkania.
Dzięki kwartalnemu raportowi Narodowego Banku Polskiego możemy na to pytanie udzielić precyzyjnej odpowiedzi.
Czytaj dalej