Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
 Co trzeba wiedzieć zanim kupisz nieruchomość na kredyt

Co trzeba wiedzieć zanim kupisz nieruchomość na kredyt

Gdy decydujemy się kupić nieruchomośćna kredyt, ważne jest zrozumienie wszystkich mechanizmów i reguł oraz wybranie najkorzystniejszego dla nas wariantu. Dotyczy to m.in.rat kredytowych, które składają się z dwóch części: kapitałowej i odsetkowej. Raty możemy spłacać w wariancie wariantach: równymlubmalejącym.Najczęściej wybierana jest rata równa, gdyż w mniejszym stopniu obciąża zdolność kredytową, ale to raty malejące, z wyższym obciążeniem w pierwszych latach spłaty, są korzystniejsze dla osób planujących spłatę kredytu przed terminem.

Warto także rozważyć finansowanie naprzemienne. To wariant dla tych klientów, którzy podpisują umowę deweloperską i wiedzą, że tzw.  wkład własny będą mieli dopiero za jakiś czas. Niektóre Banki proponują w takiej sytuacji finansowanie naprzemienne. Częściowo przez Bank, a częściowo przez Klienta poprzez jego inne środki, zgromadzone np. na lokatach czy na rachunku osobistym.

W sytuacjach niestandardowych i czasowych kłopotach finansowych, trzeba pamiętać także o możliwości uzyskania na wniosek klienta karencji, czyli odroczenia wspłacie kapitału. W takiej sytuacji przez określony czas, spłacamy jedynie odsetkową część raty.