Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Ekologiczne rozwiązania w inwestycjach Grupy Moderator

Ekologiczne rozwiązania w inwestycjach Grupy Moderator

Ekologia w budownictwie to od kilku lat już nie tylko moda czy trend, ale konieczność. Środowisko naturalne ulega degradacji. Zmieniają się normy budowlane. Rosną wymagania oraz świadomość klientów. Ekologiczne rozwiązania stosowane są w procesach technologicznych i budowlanych. Coraz większe znaczenia mają także proekologiczne, społeczne działania mieszkańców.

Ekologiczne osiedla

Połączenie tych trzech aspektów pozwala na holistyczne podejście do tematu i zdefiniowania pojęcia ekologiczne osiedle — jak wygląda w praktyce bydgoskiego dewelopera? W artykule przedstawiamy konkretne rozwiązania cieszące się popularnością w budownictwie wielorodzinnym oraz te zastosowane przez Grupę Moderator w inwestycjach deweloperskich: osiedlu Industria, Avia i Symfonia.

Ekologia w budownictwie — komfort życia mieszkańców

Deweloperzy, promując mieszkania, coraz chętniej sięgają po ekologiczne rozwiązania, podkreślając ich znaczenie dla komfortu życia mieszkańców. Ekologiczne osiedla to nie tylko nazwa, ale zespół cech, rozwiązań i działań pozwalających na pełnoprawne używanie nazwy eko osiedle. Jakie to rozwiązania i technologie? Przede wszystkim te przyjazne środowisku. Wykorzystanie wody deszczowej, słońca, czasami wiatru. Dbałość o termoizolację, nasadzenia, zielone dachy, dziedzińce, ogrody społeczne, używanie naturalnych materiałów, systemy inteligentnego ogrzewania. M.in. to powoduje, że zielone osiedla to nie tylko nazwa, ale realne rozwiązania.

Rozwiązania ekologiczne na osiedlach Grupy Moderator

Im bardziej potrzebujemy wody, tym cenniejsza jest deszczówka. Ze statystyk Wód Polskich wynika, że w Polsce zatrzymujemy zaledwie 6,5 proc.odpływających wód, czyli około 4 mld m3 wody rocznie. Moglibyśmy i powinniśmy znacznie więcej. Właściwe gospodarowanie wodą opadową to jeden z priorytetów Grupy Moderator podczas projektowania i budowania nowych osiedli. Dobre efekty przynosi mikroretencja.

Zbiorniki retencyjne

Kluczowe jest, aby deszczówkę najpierw zatrzymać, przynajmniej na pewien czas, żeby "odżywić" wysuszony grunt, a potem spowolnić jej odpływ. Mieszkańcom miast dobrze znany jest obraz, gdy deszcz nie wsiąka w wyłożone betonem podwórka i zalewa studzienki, piwnice, ulice. Mikroretencja może znacząco odciążyć system kanalizacji deszczowej. Pomocne jest zastosowanie nawet podstawowego systemu rozsączania deszczówki w gruncie. Jak taki system działa w praktyce? Polecamy wizytę na osiedlu Industria przy ulicy Pomorskiej w Bydgoszczy.

Jak wykorzystać energię słoneczną ?

Eko osiedle to nie tylko woda, ale także słońce i wykorzystanie jego energii. Panele fotowoltaiczne na stałe wrosły w krajobraz domów jednorodzinny i coraz śmielej pojawiają się na dachach osiedli wielorodzinnych czy instytucjach publicznych. Fotowoltaika jest coraz popularniejsza, a w jej rozwoju udział miał polski naukowiec, Jan Czochralski i jego metoda wytwarzania monokryształów.

 

Rozwój fotowoltaiki to XXI wiek, ale już na początku XX wiekufizyk Philipp von Lenard odkrył zależność między intensywnością światła padającego na powierzchnię a energią emitowanych elektronów.Kolejny kamień milowy w wykorzystywaniu energii słonecznej to odkrycie, że złącze miedzi i tlenku miedzi jest światłoczułe, autorstwa Wilhelma Hallwachsa. Kluczowa jest jednak rola Alberta Einsteina, który za pomocą hipotezy kwantów Plancka wyjaśnił efekt fotowoltaiczny i zasady działania.

Fotowoltaika — obniżenie kosztów utrzymania inwestycji

Założenie instalacji fotowoltaicznej jest dość skomplikowane, ale jej użytkowanie już bardzo proste. Współcześnie stosowane panele fotowoltaiczne zmieniają promienie słoneczne w energię elektryczną nawet w pochmurny dzień. Energia słoneczna jako źródło prądu wykorzystywana jest w wielu nowych inwestycjach Grupy Moderator. "To nasz znak rozpoznawczy i dowód na to, jak poważnie traktujemy idee zrównoważonego rozwoju"- podkreśla Szef Grupy Moderator Adam Gudell.

Panele fotowoltaiczne — jak bardzo się opłaca?

Zakup paneli oraz ich montaż to oczywiście dodatkowy koszt, ale późniejsze użytkowanie pozwala na znaczne obniżki opłat, jakie mieszkańcy wnoszą do wspólnoty za np. oświetlenie części wspólnych. Wytworzona energia elektryczna z paneli fotowoltaicznych zostaje spożytkowana w budynkach wielorodzinnych na potrzeby własne Wspólnoty Mieszkaniowej. Jak się okazuje przeszkodą w montażu paneli fotowoltaicznych, nie są płaskie dachy. Taki dach wymaga umieszczenia zasilania na specjalnych konstrukcjach, które pozwolą na uzyskanie optymalnego kąta nachylenia. Dzięki temu energię można pozyskiwać przez cały rok, nawet w pochmurne dni.

Fotowoltaika — realny wpływ na niższe rachunki

Jak można, będą mieszkańcem np. osiedla Industria, Symfonia czy Avia, zaoszczędzić na rachunkach za prąd? Panele zainstalowane na dachach domów wielorodzinnych nie wpłyną na nasze indywidualne rachunki za mieszkanie, ale znacząco obniżą opłaty do wspólnoty mieszkaniowej. Do czego używany jest prąd z fotowoltaiki na osiedlach Grupy Moderator?
 

Do zasilania pracy wind, wentylacji, klimatyzacji czy też bram. Oświetlenia klatek schodowych, przejść, parkingów podziemnych. Jeżeli do prądu pozyskanego z fotowoltaiki dołożymy rozwiązania technologiczne pozwalające np. automatyzację i wygodne wyłączenie oświetlenia, gdy nie jest potrzebne, wspólnota mieszkaniowa może zaoszczędzić naprawdę sporo. Np. zamontowanie paneli o mocy 3kW pozwoli na zaoszczędzenie około 1500 zł rocznie. Większa moc oznacza większą oszczędność. Realny zysk, nie tylko w sezonie grzewczym, zapewnią również pompy ciepła. W inwestycjach Grupy Moderator w pompy ciepła wyposażone były domy jednorodzinne na osiedlu M park w Osielsku.

Komfort życia mieszkańców

Poza fotowoltaiką, trzyszybowymi oknami wysokiej jakości, materiałami termoizolacyjnymi, na komfort życia mieszkańców na osiedlu Industria, wpływa zastosowany w budynku A, system smart home firmy Fibaro. Czujniki ogrzewania i oświetlenia, zalania i ruchu zostały pilotażowo zainstalowane w pierwszym budynku na osiedlu Industria. Łatwa w obsłudze automatyka pozwala na zdalne włączenie oświetlenia, ogrzewania i zasilania gniazd elektrycznych w mieszkaniu.

 

Smart Home firmy Fibaro nadal jest dostępny jako opcja w pozostałych budynkach: B, C, D i E. Komfort życia mieszkańców poprawiają nie tylko rozwiązania technologiczne, ale także te możliwe do zastosowania bez dużych, dodatkowych nakładów i zachęcające do aktywności na świeżym powietrzu.

 

Zielone strefy na osiedlach, nasadzenia i dziedzińce, które wraz z małą architekturą umożliwiają spędzanie czasu na terenie osiedla. Przykładem takiego myślenia o wspólnej przestrzeni jest osiedle Avia.

 

Ogrody społeczne i dostępne dla wszystkich mieszkańców zielniki. To rozwiązanie, które zaprojektowano dla osiedla Symfonia. Na terenie kameralnego osiedla pojawią się także budki lęgowe dla ptaków i plenerowa biblioteczna bookrosingowa zachęcająca mieszkańców do wymiany książek.

Ekologiczne osiedla i styl życia

Deweloperzy, planując zielone osiedla, starają się planować rozwiązania, ograniczają ruch samochodowy i lokują miejsca parkingowe pod ziemią. Wraz z planem osiedla, powstają także zielone dziedzińce, pełniące funkcję tzw. miejsca trzeciego, gdzie mieszkańcy, mając do dyspozycji teren zielony, małą architekturę i np. ławeczkę multimedialną czy bibliotekę plenerową, odpoczywają i spędzają wolny czas. Takie dziedzińce to także przestrzeń do nawiązywania relacji społecznych i kontaktów sąsiedzkich. Deweloperzy, projektując zielone osiedla, coraz powszechniej stosują zasadę, aby widok przynajmniej z jednego okna rozciągał się na zieleń.

Deweloperzy i zielone osiedla

Jak pisaliśmy na początku naszego artykułu, zielone osiedle to tak naprawdę otwarty zbiór zasad, które w sposób holistyczny traktują zrównoważony rozwój. Poza wszystkimi wymienionymi już aspektami jak: zbiorniki retencyjne, podziemne miejsca parkingowe, naturalne materiały budowlane przyjazne środowisku czy zielone dachy oraz dziedzińce, istotna jest kwestia energooszczędności budynków.

 

Na energooszczędność wpływ ma m.in. orientacja względem stron świata, bo mieszkańcy chcą wiedzieć, jak doświetlone będą ich mieszkania. Sprawdzić nasłonecznienie mieszkań z oferty Grupy Moderator na osiedlu Industria, można korzystając z portalu Tabela Ofert.

Ekologiczne rozwiązania — efektywność energetyczna

Projektanci osiedli ekologicznych, starają się, aby w budynku przeszklenia od północy były niewielkie, a od strony południowej większe. To dlatego na północnej stronie sprawdzi się garderoba, pralnia czy spiżarnia, a salon powinien być od południa. Dzięki temu nie stracimy wiele ciepła i będziemy mogli korzystać z cennego, naturalnego światła. Ważna jest nie tylko orientacja budynku wobec stron świata, ale także jego kształt. Budynek powinien jak najmniej ciepła oddawać do otoczenia.

 

Regulowane jest to normami budowlanymi i środowiskowymi, ale świadomi deweloperzy sami podnoszą "ekologiczną" poprzeczkę coraz wyżej, bo wymagania klientów też są coraz wyższe. Najlepszą efektywność energetyczną zapewniają budynki zbliżone swoim kształtem do prostokąta.

 

Środowisko naturalne ulegapostępującej degradacji, dlatego na budownictwo nakłada się nie tylko surowe normy techniczne, ale także wywiera presję społeczną. To dlatego dbający o markę i renomę deweloperzy, szeroko informują zarówno w prospektach deweloperskich, jak i materiałach marketingowych o zastosowanych technologiach, materiałach i rozwiązaniach, które podnoszą komfort życia mieszkańców.

 

W Grupie Moderator dbałość o środowisko naturalne to konkretne rozwiązania: panele fotowoltaiczne i niższe rachunki za prąd w częściach wspólnych, zielone strefy, mała architektura na świeżym powietrzu. W nieodległej przyszłości nowe, zielone osiedla będą dominować w miejskiej przestrzeni. Ekologiczne rozwiązania to od dawna już nie tylko moda, ale konieczność, a niższe rachunki, nie tylko w sezonie grzewczym, ucieszą wszystkich właścicieli mieszkań.

Przeczytaj również:

05.01.2023

Kolejny etap osiedla Leszczyńskiego Park został oddany do użytkowania

Czytaj dalej
05.01.2023

Co się dzieje na budowie osiedla Symfonia?

Czytaj dalej