Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Bydgoskie kamienice

Bydgoskie kamienice

Finał konkursu

Zorganizowany przez nas konkurs „Bydgoskie kamienice –ludzie i zdarzenia” został rozstrzygnięty. Autorzy zwycięskich prac, przywołując obrazy osadzone w realiach ulicy Śląskiej, Focha czy Mazowieckiej, zadbali nie tylko o historyczne detale i dokumentalny walor swoich opowiadań, ale także o emocje towarzyszące wspomnieniom.

„Moje dzieciństwo upłynęło na przestrzeni, której dzisiaj nie ma. Miało magiczna nazwę „podwórko” Podwórko było nasze. Każdy obcy był natychmiast zauważony (…) podwórko miało swoje prawa i zasady. Nikt ich nie definiował, nikt nigdzie nie zapisywał, ale istniały i były przestrzegane. Jedna z nich brzmiała- jak coś masz, to się podziel- tak o dzieciństwie w swoim bydgoskim fyrtlu , zlokalizowanym pomiędzy ulicami Warmińskiego i Focha, pisze autor jednego z nagrodzonych opowiadań.

Kolejne, nagrodzone wspomnienia dotyczą kamienicy sąsiadującej ze słynnym na Okolu Kozim Rynkiem. „(…) Kozi Rynek to tak naprawdę targ (…), który odbywał się dwa razy w tygodniu, praktycznie na tyłach kamienicy przy Śląskiej 24. Przyjeżdżali tu gospodarze z pobliskich okolic jeszcze w latach 60. i 70. Ubiegłego wieku (głównie wozami konnymi). Handlowano niemal wszystkim bezpośrednio z furmanki. (…)Kozi Rynek to także słynny skup butelek, który pięknie funkcjonował dzięki pani Cholewińskiej(…) Małolaty zbierały wtedy butelki od gospodarzy (w dni targowe), aby uzbierać, co najmniej 2 zł na jedyny w mieście odkryty basen przy ul. Nakielskiej(…)

A inne, nadesłane do Moderatora historie, o czym były?
(…) u babci czekał na mnie budyń czekoladowy. Przy piecu stały dwa krzesła nakryte kocem. Oho! Dziś będzie kino. (..) jak tylko usiadłam z ciepłym budyniem w rzeźbionej salaterce, na czarno-białym , niewielkim ekranie, pojawił się oczekiwany Louis de Funes. Zrobił pierwszą głupią minę, a babcia już była rozbawiona do łez. Po pół godzinie obie płakałyśmy ze śmiechu, a babcia dodatkowo tupała nogami w drewnianą podłogę.

Laureatów konkursu zaprosiliśmy po odbiór nagród do siedziby firmy Moderator Inwestycje przy ulicy Focha 12 w Bydgoszczy.
Zgodnie z zasadami konkursu, jego celem było zebranie i wyłonienie najlepszych tekstów tematycznie związanych z historią bydgoskich kamienic i ludzi w nich zamieszkujących. Teksty inspirowane były historią opisywanych kamienic lub dotyczyły osadzonego w realiach współczesności wydarzenia z życia ich mieszkańców, związanego z zamieszkiwaniem w kamienicy.

Moderator do tej pory, we współpracy ze wspólnotami mieszkaniowymi, wyremontował lub zrewitalizował 50 pochodzących z przełomu lub początku XX wieku, kamienic. Znalazły się wśród nich, takie architektoniczne perełki jak willa Poli Negri, Villa Kwiatowa przy ulicy Pomorskiej 35, Kamienica przy Kanałowej 8, Zamoyskiego 4 czy najnowsza inwestycja, zaprojektowana przez Józefa Święcickiego, kamienica przy ulicy Cieszkowskiego 4.

31.01.2017

Liczne zniżki we Wczasowa 10 Showroom Wczasowa 10 architekt Izy Gajewskiej powstał z potrzeby stworzenia miejsca kompleksowego, w którym projekt łączy się z realizacją i wyposażeniem, a design to forma, która ma służyć stylowi życia. Na przestrzeni 300m2 i 6m wysokości znajdziemy wszystkie płaszczyzny projektowe, potrzebne do stworzenia wnętrza nowoczesnego i niebanalnego. W ofercie szeroki asortyment produktów designerskich:

Czytaj dalej
18.01.2017

Skorzystaj z programu MDM – nowa pula dopłat To rządowy program, którego celem jest pomoc młodym ludziom w zakupie nowego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Wysokość dofinansowania zależy m.in. od naszego stanu rodzinnego, miejsca zamieszkania oraz tego, czy decydujemy się na zakup z rynku pierwotnego czy wtórnego. Suma, którą uzyskamy biorąc udział w programie może zastąpić wymagany przez bank wkład własny lub go uzupełnić.

Czytaj dalej