Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Film "IO" nominowany do Oscara, trzymajcie kciuki!

Film "IO" nominowany do Oscara, trzymajcie kciuki!

Przypomnijmy, że "IO" to film nagradzany na wielu festiwalach. Zdobył już Nagrodę Jury podczas 75. festiwalu filmowego w Cannes oraz wyróżnienie dla najlepszego reżysera na festiwalu w Valladolid. Na tym samym festiwalu doceniono też muzykę.

 

Tako, Hola, Marietta, Piccolino, Ettore, Difficilia, Rocco, Mela to osły, które zagrały główną rolę w filmie Skolimowskiego. I to tym zwierzęcym aktorom ten wybitny reżyser podziękował, odbierając nagrodę w Cannes. Czy będzie miał okazję, aby zrobić to ponownie w Hollywood?

Zwierzęta aktorami czy bohaterami?

W filmach najczęściej grają psy, koty, lwy, świnie i delfiny. Popularne są także szczury, ale osły, mimo obecności na planie filmowych niemal od początku kina, rzadko bywały zauważane. Wyjątkiem jest „Na los szczęścia, Baltazarze" Roberta Bressona, symboliczny obraz, w którym tytułowy Baltazar to osioł.  I to właśnie Baltazar był inspiracją dla  Jerzego Skolimowskiego i, jak mówił podczas pokazu w Bydgoszczy, jedynym filmem, na którym płakał.

 

Czy „IO” ma szansę na Oscara? Nawet jeżeli nie zdobędzie statuetki, to ma szansę, aby zmienić nasze postrzeganie zwierząt i nas samych.

IO – dlaczego warto zobaczyć?

IO to film niełatwy w odbiorze, ale koniecznie trzeba zobaczyć tę wyjątkową historię, uwolnionego z cyrku osła. Dlaczego? Bo tak naprawdę to opowieść, która dotyczy nas wszystkich. Jednocześnie indywidualna i uniwersalna. Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w powstawaniu tego wyjątkowego filmu.

 

95. gala wręczenia Oscarów odbędzie się w niedzielę 12 marca 2023 r. w Dolby Theatre w Los Angeles. Film  Jerzego Skolimowskiego uzyskał nominację  w kategorii "najlepszy film międzynarodowy".  

 

Wcześniej nominowane w tej kategorii były: "Nóż w wodzie",  "Faraon", "Potop", "Ziemia obiecana", "Noce i dnie", "Panny z Wilka", "Człowiek z żelaza", "Katyń", "W ciemności", "Ida", reż. Paweł Pawlikowski – zdobywca Oscara w 2015 roku; "Zimna Wojna" i "Boże Ciało".

13.01.2023

Akcja promuje nie tylko największe osiedle Grupy Moderator i wskazuje na jego unikatową lokalizację.

Czytaj dalej