Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
img1

Film "IO" nominowany do Oscara, trzymajcie kciuki!

Przypomnijmy, że "IO" to film nagradzany na wielu festiwalach. Zdobył już Nagrodę Jury podczas 75. festiwalu filmowego w Cannes oraz wyróżnienie dla najlepszego reżysera na festiwalu w Valladolid. Na tym samym festiwalu doceniono też muzykę.

 

Tako, Hola, Marietta, Piccolino, Ettore, Difficilia, Rocco, Mela to osły, które zagrały główną rolę w filmie Skolimowskiego. I to tym zwierzęcym aktorom ten wybitny reżyser podziękował, odbierając nagrodę w Cannes. Czy będzie miał okazję, aby zrobić to ponownie w Hollywood?

Zwierzęta aktorami czy bohaterami?

W filmach najczęściej grają psy, koty, lwy, świnie i delfiny. Popularne są także szczury, ale osły, mimo obecności na planie filmowych niemal od początku kina, rzadko bywały zauważane. Wyjątkiem jest „Na los szczęścia, Baltazarze" Roberta Bressona, symboliczny obraz, w którym tytułowy Baltazar to osioł.  I to właśnie Baltazar był inspiracją dla  Jerzego Skolimowskiego i, jak mówił podczas pokazu w Bydgoszczy, jedynym filmem, na którym płakał.

 

Czy „IO” ma szansę na Oscara? Nawet jeżeli nie zdobędzie statuetki, to ma szansę, aby zmienić nasze postrzeganie zwierząt i nas samych.

IO – dlaczego warto zobaczyć?

IO to film niełatwy w odbiorze, ale koniecznie trzeba zobaczyć tę wyjątkową historię, uwolnionego z cyrku osła. Dlaczego? Bo tak naprawdę to opowieść, która dotyczy nas wszystkich. Jednocześnie indywidualna i uniwersalna. Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w powstawaniu tego wyjątkowego filmu.

 

95. gala wręczenia Oscarów odbędzie się w niedzielę 12 marca 2023 r. w Dolby Theatre w Los Angeles. Film  Jerzego Skolimowskiego uzyskał nominację  w kategorii "najlepszy film międzynarodowy".  

 

Wcześniej nominowane w tej kategorii były: "Nóż w wodzie",  "Faraon", "Potop", "Ziemia obiecana", "Noce i dnie", "Panny z Wilka", "Człowiek z żelaza", "Katyń", "W ciemności", "Ida", reż. Paweł Pawlikowski – zdobywca Oscara w 2015 roku; "Zimna Wojna" i "Boże Ciało".

13.01.2023

Akcja promuje nie tylko największe osiedle Grupy Moderator i wskazuje na jego unikatową lokalizację.

Czytaj dalej