Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Jaka klimatyzacja do mieszkania

Jaka klimatyzacja do mieszkania

Co prawda wiosna nas nie rozpieszcza i patrząc na aurę za oknem, trudno się zastanawiać nad wyborem klimatyzacji, która przyda się dopiero latem, ale zapewniamy, że już teraz warto zapoznać się z naszym artykułem. Dlaczego? Bo doradzimy, jak wybrać klimatyzator do bloku, sprawdzimy aktualne koszty zakupu i montażu klimatyzacji, zużycie prądu i poziom hałasu. Dzięki temu, jeśli planujecie zakup klimatyzacji, będziecie mogli się do tego finansowo i organizacyjnie przygotować. Lato w tym roku też będzie gorące!

Klimatyzacja do mieszkania — dlaczego warto?

Zbytek czy konieczność ? Niepotrzebny wydatek czy komfort wart każdej ceny? Nowoczesne klimatyzatory mają coraz więcej zwolenników. Jeszcze niedawno było synonimem luksusu i wyposażeniem zarezerwowanym dla biur czy sklepów. Jednak latem jest coraz cieplej, a wysoka temperatura na zewnątrz sprawia, że w mieszkaniu szukamy odpoczynku i wytchnienia od upałów.

Zwolennicy klimatyzacji twierdzą, że gdy zainstalujesz pierwszy klimatyzator w mieszkaniu, to potem już trudno się bez niego obyć. Przeciwnicy podkreślają, że montaż klimatyzacji w mieszkaniu to dodatkowe prace, koszt, wyższe zużycie energii. Kto ma rację? Sprawdźmy, jakiego rodzaju urządzenia są dostępne na rynku, ile kosztują i jaka jest cena montażu klimatyzacji. Może wtedy łatwiej będzie podjąć decyzję ?

Jaki rodzaj klimatyzatora wybrać?

Wybór na rynku jest ogromny, ale zdaniem ekspertów z branży, najbardziej opłacalnym wyborem jest klimatyzacja w technologii split. Taka klimatyzacja do mieszkania wykorzystuje pracę dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Klimatyzatory kanałowe montowane w technologii split połączone są ze sobą za pomocą instalacji hydraulicznej oraz elektrycznej.

Rodzaje klimatyzacji split

Gdy zdecydujemy się na klimatyzatory typu split, mamy do wyboru kilka rodzajów Klimatyzatory montowane pod sufitem, przypodłogowe, klimatyzatory kasetonowe, klimatyzatory kanałowe czy popularny klimatyzator ścienny. Co je różni?

Podstawowa różnica to lokalizacja i sposób montowania. Najczęściej montujemy klimatyzator w górnej części ściany, ale jeżeli nie ma tam miejsca, możemy zdecydować się na klimatyzatory przypodłogowe. Jeśli mamy zamiar w naszym mieszkaniu zrobić podwieszany sufit, to wtedy dobrym rozwiązaniem będzie klimatyzator kasetonowy.

Wszystkie wymienione klimatyzatory zapewnią nam nie tylko możliwość regulacji temperatury, ale także dopływ czystego powietrza. Jest tylko jeden warunek. Regularne czyszczenie klimatyzacji. Najbardziej na zabrudzenia narażony jest filtr elektrostatyczny, przez który przepływa powietrze. Popularnym sposobem na jego czyszczenie jest odkurzanie lub mycie delikatnym środkiem myjącym. Wielu producentów zaleca też przepłukiwanie klimatyzacji specjalnym środkiem bakteriobójczym.

Klimatyzatory ścienne typu split oferują różną moc chłodniczą. Mają także funkcję nadmuchu ciepłego powietrza. Można z nich korzystać, aby schłodzić lub nagrzać pomieszczenie. Klimatyzatory ścienne nowej generacji, wyposażone są także w tryb cichej pracy. Jednostka wewnętrzna w tym trybie pracuje na najniższym poziomie ciśnienia akustycznego i jest prawie niesłyszalna. Czy warto zainwestować w takie urządzenie? Jaki jest jego koszt?

Jaką klimatyzację do mieszkania wybrać?

Zakup klimatyzacji — ile to kosztuje?

Ile kosztuje przyjemny chłód w letni, upalny dzień? Zakup urządzenia o mocy ok. 3,5 kW to koszt między 1500 - 2000 zł, droższe są jednostki o mocy ponad 5 kW. Gdy zdecydujemy się na taki klimatyzator, trzeba zapłacić już około 3000 zł. Najdroższy jest klimatyzator typu multisplit. System Multisplit pozwala, aby jedna jednostka zewnętrzna obsługiwała kilka pomieszczeń, w których zainstalowane są jednostki wewnętrzne. To znaczna wygoda oraz oszczędność miejsca i pieniędzy, gdy chcemy mieć klimatyzację w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja do mieszkania często oferowana jest w pakiecie, a do kosztów zakupu doliczany jest montaż.

Klimatyzacja do mieszkania — inne koszty

Do kosztów urządzeń doliczyć trzeba montaż, późniejsze czyszczenie i przegląd klimatyzacji. Aktualny koszt zakupu i zamontowania klimatyzacji multispli dla mieszkania o powierzchni 60 mkw. to minimum 9-10 tys. złotych, a na ostateczną kwotę wpływ poza wymienioną już mocą już chłodniczą, ma także marka producenta. Klimatyzacja w mieszkaniu to także dodatkowy pobór prądu. Gdy mamy 60-metrowego mieszkanie to musimy się liczyć z wydatkiem na poziomie 9-10 zł na dobę.

Jak zaoszczędzić na zakupie klimatyzacji?

Koszty można nieco obniżyć, gdy instalację i montaż klimatyzacji zaplanowano na określonym etapie budowy domu wielorodzinnego. To dlatego deweloperzy coraz częściej proponują swoim klientom nowe mieszkania z klimatyzacją. Co prawda wymaga to doliczenia do ceny mieszkania przynajmniej kilku tysięcy złotych, ale rozwiązuje problem późniejszego remontu. Koniecznego, gdy instalujemy klimatyzację w już zagospodarowanym mieszkaniu. Kolejny plus kupna mieszkania z klimatyzacją jest taki, że nie musimy starać się o zgodę wspólnoty mieszkaniowej.

Klimatyzacja z montażem na VAT 8%

Gdy kupujemy sprzęt wraz z usługą montażu, to możemy skorzystać z ulgi, jaką jest niższa stawka VAT. W takim przypadku wynosi ona 8%. Warunkiem koniecznym, który uprawnia do niższej stawki VAT, jest jednak zakup "usługi łączonej". Całkowita cena, czyli montaż wraz z zakupem jednostek jest wtedy korzystniejsza.

Ulga termoizolacyjna

Jak jeszcze obniżyć koszt klimatyzacji? Możemy skorzystać z ulgi termoizolacyjnej. Organy podatkowe uznają, że wydatki poniesione na zakup i montaż klimatyzacji, która jest również pompą ciepła lub ma wbudowaną pompę ciepła, mogą podlegać odliczeniu w ramach ulgi termomodernizacyjnej, a w konsekwencji od dochodu. Ogrzewanie powietrzną pompą ciepła może być zastosowane także w budownictwie wielorodzinnym, ale musi być zaplanowane na etapie projektu.

Dlaczego klimatyzacja w mieszkaniu wymaga uzyskania zgody?

Dlaczego klimatyzacja w mieszkaniu wymaga uzyskania zgody?

Wolnoć Tomku w swoim domku? W przypadku montażu klimatyzacji niekoniecznie. Montaż czyszczenie klimatyzacji wymaga zgody od wspólnoty mieszkaniowej bądź spółdzielni. Dlaczego? Klimatyzacja do mieszkania to nie tylko instalacja wewnętrzna, ale także jednostka zewnętrzna, instalowana np. na balkonie czy na dachu. Jak uzyskać taką zgodę?

Najpierw musimy wystąpić do zarządcy lub administratora budynku z wnioskiem o wydanie zgody na instalację klimatyzacji. Potem wspólnota podejmuje uchwałę dopuszczającą zmianę części nieruchomości wspólnej, czyli w tym przypadku instalację urządzeń. Uchwała precyzyjnie określa, w jakich miejscach, można zamontować tego typu urządzeń. W budynkach wielorodzinnych najczęściej montowane są na poziomie balkonów pod barierkami lub na dachu.

Uchwała określa również odpowiedzialność właścicieli klimatyzatorów i zobowiązuje do usunięcia ewentualnych szkód powstałych na częściach wspólnych wskutek wad lub niewłaściwego sposobu montażu klimatyzacji. Takiej procedury nie musimy przechodzić, jeżeli klimatyzacja jest elementem wyposażenia lokalu zakupionego np. od dewelopera.

Przenośna klimatyzacja — zalety i wady

Jeśli nie możemy skorzystać z klimatyzacji stacjonarnej, a upały w mieszkaniu dają się nam we znaki, można kupić klimatyzatory przenośne. Są zdecydowanie tańsze i nie wymagają montażu. Czy na tym kończą się zalety przenośnej klimatyzacji? Niestety tak.

Przenośna klimatyzacja zużywa sporo prądu, jest mało wydajna i zazwyczaj dość głośna. Zasięg takie przenośnego klimatyzatora jest ograniczony i wymaga zastosowania rury odprowadzającej gorące powietrze.

Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak gdy chcemy uniknąć dodatkowych prac remontowych lub nie możemy ich wykonać, bo mieszkamy np. w wynajmowanym mieszkaniu, Wtedy przenośna klimatyzacja może być jedynym wyjściem. Przed zakupem warto porównać parametry techniczne ograniczenia przenośnych klimatyzatorów.

Klimatyzacja do mieszkania — co jeszcze trzeba wiedzieć

Podsumujmy informacje przedstawione w artykule i postarajmy się precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie, jaką klimatyzację wybrać do mieszkania. Naszym zdaniem ze względu na koszt urządzenia, konieczny montaż, pozyskiwanie zgód i remont związany z przystosowaniem klimatyzacja do mieszkania, warto zainwestować w urządzenie trwałe, wydajne i energooszczędne. Nadmierna oszczędność przy zakupie może bowiem wygenerować dodatkowe koszty podczas użytkowania.

Tryb chłodzenia i tryb grzania

Wysokiej jakości klimatyzacja nie tylko pozwoli na utrzymanie optymalnej temperatury latem, ale także zimą. Dzięki trybowi grzania można w razie potrzeby o kilka stopni podnieść temperaturę w okresie jesienno — zimowym. Dobra klimatyzacja, dzięki wbudowanym filtrom oraz funkcji jonizacji, znacząco poprawi jakość powietrza, a poziom hałasu jest znikomy.

Wbrew obiegom opiniom, dobrej jakości klimatyzacja jest także energooszczędna w porównaniu z przenośnymi wentylatorami. Popularne latem, średniej klasy wiatraki pobierają około 50-80 W energii, a przecież ich działanie jest bardzo ograniczone. Klimatyzacja do mieszkania zyskuje na popularności i coraz częściej staje się dodatkiem proponowanym przez deweloperów klientom rynku pierwotnego.

Klimatyzacja do mieszkania- deweloperski standard?

Nowe mieszkania mogą być wyposażane w klimatyzatory opcjonalnie, wówczas do ceny mieszkania doliczona jest odpowiednia kwota, lub oferowane w standardzie. W takim przypadku deweloper nie dolicza dodatkowych kosztów, które dzięki skali przedsięwzięcia są zawsze niższe niż w przypadku indywidualnego zamówienia. Taka klimatyzacja do mieszkania zazwyczaj jest dobrej jakości, a proponowane rozwiązania korzystają z najnowszej technologii. Klimatyzacja, którą uwzględniono w projekcie, pozwala na odpowiednie rozlokowanie i zamaskowanie jednostek zewnętrznych, które nie oszpecą budynku. Co ważne, w przypadku gdy kupujemy mieszkanie z zainstalowaną klimatyzacją, unikamy męczącego remontu.

Jeżeli planujecie zakup nowego mieszkania, warto sprawdzić, czy na rynku oferowane są lokale wyposażone w klimatyzację. Jeżeli chcecie samodzielnie zainstalować klimatyzację, koniecznie zwracajcie uwagę na moc urządzenia i jego funkcjonalność. Porównanie parametrów jest równie ważne, jak porównanie ceny.

Przeczytaj również:

08.03.2023

Podczas uroczystej gali 25. edycji Polskich Nagród Filmowych ORŁY 2023, dwa koprodukowane przez Grupę Moderator filmy, otrzymały statuetki.

Czytaj dalej