Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Kondrat Wina Wybrane w Bydgoszczy częścią społeczności ul. Cieszkowskiego

Kondrat Wina Wybrane w Bydgoszczy częścią społeczności ul. Cieszkowskiego

Historia, mieszkańcy i inicjatywy

Konrad Wina Wybrane to winiarski projekt Marka Kondrata, który ma swoją filię również w Bydgoszczy. Zlokalizowany na ul. Cieszkowskiego sklep z winami, to miejsce, w którym można poznać bogatą ofertę specjalnie wyselekcjonowanych win. Organizowane są tu także degustacje i spotkania. O życiu i historii ul. Cieszkowskiego opowiada Łukasz Panfil.

Miejsce, w którym się znajdujemy to również mój dom rodzinny. Kamienica należała do rodziny Wojewódzkich. Dość wcześnie rozpocząłem moją przygodę z Cieszkowskiego. Nie mieszkam tu od urodzenia, ale moi dziadkowie i rodzice tu mieszkali. Miałem 17 lat, kiedy zorganizowali mi tu pokój na strychu. Kiedy się tu wprowadziłem okolica nie zachęcała. Na ulicy Cieszkowskiego mieszkali ludzie, którzy kompletnie nie szanowali tego miejsca. Jesienią, po godzinie 20:00 nie dało się wyjść. Teraz jest pięknie. Wspólnie z Grzegorzem Kaczmarkiem od 11 lat prowadzimy stowarzyszenie mieszkańców i przyjaciół tej ulicy. Organizujemy święta ulicy, po to żeby zjednoczyć społeczność.

Bardzo często, wychodząc do sklepu po bułki zdarzało mi się wracać nawet po godzinie, bo ludzie zatrzymują się, zaczynają rozmawiać, opowiadamy o naszych problemach i troskach. Dzięki temu, że wszyscy się znamy, jest bezpiecznie, nikt się nie odważy zrobić czegoś, co nie pasuje do naszej społeczności. Większość kamienic na ulicy Cieszkowskiego została już odnowiona niemal kompleksowo. Jeśli Moderator Inwestycje zrewitalizuje kamienicę nr 4, to pozostanie już tylko jeden obiekt, który mam nadzieję zostanie zrewitalizowany. Jest to przepiękna kamienica nr 3, z drewnianą wieżyczką i cudownymi balkonami.

Kondrat Wina Wybrane w Bydgoszczy częścią społeczności ul. Cieszkowskiego

Wiele lat podróżowałem po Europie, ale zawsze byłem jedną nogą w Polsce. Nie wyobrażałem sobie życia poza granicami. Kiedyś przeczytałem artykuł w gazecie, w którym pojawiła się informacja, że Marek Konrad poszukuje miejsc do prowadzenia sklepu z winami. Postanowiłem się z nim spotkać i pokazać mu naszą lokalizację. Ulica Cieszkowskiego bardzo mu się spodobała. Namawiał nawet bydgoskie władze do wyremontowania wszystkich kamienic, uczestniczył również w święcie ulicy.

Moja przygoda z winami zaczęła się ponad 16 lat temu, w hotelu Brda, gdzie po raz pierwszy uczestniczyłem w szkoleniu degustacyjnym. Patrząc z perspektywy doświadczenia i czasu, który upłynął oraz podroży, które mnie wiele nauczyły, to było dość koślawe wydarzenie. Cieszy, że ktoś próbował zainicjować, zaszczepić i pogłębiać wiedzę na ten temat. Wino to nie tylko trunek. Bardzo dużo elementów składa się na całość. Wino to ludzie, regiony, jedzenie, historia. Za każdą produkowaną butelką stoi człowiek.

W Bydgoszczy, w sklepie Kondrat Wina Wybrane próbuję podzielić się efektem moich wieloletnich podroży. Organizuję komentowane degustacje, które połączone są z jedzeniem. Uczymy jak dobierać wina do potraw. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, żeby interesować się kulturą około winna. Na szczęście jest sporo osób zainteresowanych tych tematem. W momencie jak ludzie zaczęli swobodnie podróżować i nie zachowywali się tylko jak chińscy turyści, zaczęli interesować się kulturą wina. Zaczynają szukać informacji na własną rękę, spotykają się z lokalnymi ludźmi, rozmawiają o winie i jedzeniu. Świadomość wina zdecydowanie rośnie w naszym mieście.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:

  • Kamienica Cieszkowskiego 4
  • Mieszkanie w kamienicy Cieszkowskiego 4
08.11.2016

Mieszkanie w kamienicy – literacką inspiracją Bydgoskie kamienice – ludzie i zdarzenia – to nowy konkurs dewelopera Moderator Inwestycje przeznaczony dla mieszkańców wszystkich bydgoskich kamienic. Jego celem jest zebranie i wyłonienie najlepszych tekstów tematycznie związanych z historią kamienic i ludzi w nich zamieszkujących. Wszystkie nadesłane na konkurs teksty powinny dotyczyć historii rozgrywających się w opisywanych kamienicach, oryginalnych i do tej pory niepublikowanych.

Czytaj dalej
07.11.2016

Projekt wnętrza apartamentu Gołębia 33 Interno Iza Gajewska to autorska pracownia projektowa, specjalizująca się w architekturze wnętrz prywatnych i komercyjnych. Projektantka stworzyła w Bydgoszczy wyjątkową przestrzeń – Wczasowa 10, oferującą nowoczesne rozwiązania, gdzie design to forma, która ma służyć stylowi życia. W swoich projektach łączy funkcjonalność, minimalizm oraz ekotrendy. Gołębia 33 to najnowsza nieruchomość Moderatora Inwestycje. Kameralny budynek mieszkalny bydgoskiego dewelopera posiada windę z poziomu hali garażowej. Apartamentowiec położony jest na osiedlu Górzyskowo w Bydgoszczy.

Czytaj dalej