Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Kredyty hipoteczne dla osób uzyskujących dochody zagraniczne oraz cudzoziemców

Kredyty hipoteczne dla osób uzyskujących dochody zagraniczne oraz cudzoziemców

Dzisiejsze czwartkowe spotkanie z naszą ekspertką poświęcamy zasadom uzyskiwania kredytu hipotecznego, gdy dochody uzyskujemy zagranicą.

Polskie banki oferują kredyty hipoteczne tylko w kilku walutach. Są to: euro, dolary amerykańskie, funty brytyjskie, korony szwedzkie, korony duńskie oraz yeny. Wybór tych walut wynika za struktury EUROLIBORU oraz LIBORU, czyli odpowiedników naszego WIBORU w odniesieniu nie tylko do polskiego rynku finansowego, ale rynków międzybankowych strefy euro lub rynku międzybankowego w Londynie.
Dodatkowym ograniczeniem jest, że kredyt może być udzielony tylko w walucie, w której otrzymujemy wynagrodzenie. Czyli, jeżeli pracujemy np. w Wielkiej Brytanii i zarabiamy w CHF to możemy otrzymać tylko kredyt w CHF. Pracując za granicą musimy pamiętać, żeby nasze wynagrodzenie było przelewane na rachunek bankowy, bo tylko taka forma zapłaty za pracę jest akceptowana przez Banki.

Aktualnie tylko trzy banki realnie są zainteresowane udzielaniem kredytów w obcej walucie i obsługują koszyk sześciu walut. Oznacza to, że osoby pracujące w Danii nie mogą otrzymać kredytu walutowego.
Banki w zależności od okresu kredytowania wymagają większego wkładu własnego od potencjalnych kredytobiorców. Minimum dokumentów, które musimy przedstawić w banku to:
- umowę o pracę od co najmniej 3 miesięcy, z kilkumiesięcznym okresem zatrudnienia w przód
- paski płacowe, czyli pay slipy
- wyciąg z konta za co najmniej 3 m-ce, przetłumaczony musi być ostatni pełny miesiąc
- umowy kredytowe z zaciągniętymi za granicą kredytami, odpowiednik polskiego Bika, czyli schufa, experian, czy ukraiński creditinfo. 

Wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego.

Coraz częściej nieruchomości w Polsce kupują obywatele Ukrainy. Jeżeli posiadają kartę pobytu, to warunki kredytowe są takie same jak dla Polaków. Jedynym utrudnieniem jest to, że bez zgody ministra spraw wewnętrznych nie mogą łatwo kupić ziemi i tym samym domu. Nie ma jednak żadnego problemu w przypadku zakupu mieszkania. Paszport, karta pobytu i umowa o pracę – to wystarcza, aby mieć status kredytobiorcy.

Zapraszamy do zapoznania sie z innymi poradami ekserta finansowego: Co trzeba wiedzieć zanim kupisz nieruchomość na kredyt , kredyt hipoteczny