Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Mieszkania dla seniorów

Mieszkania dla seniorów

Polscy seniorzy, w myśl przysłowia, że starych drzew się nie przesadza, niechętnie się przeprowadzają. Często zajmują lokale mieszkalne z lat 60 czy 70- tych, zbyt duże lub niedostosowane do potrzeb osób starszych. Bez windy, z barierami architektonicznymi, wysokimi progami, drzwiami zbyt wąskimi, aby swobodnie mógł przejechać wózek inwalidzki. Takie mieszkania doprowadzają często do izolowania osób starszych.

 

W tym artykule postaramy się zdefiniować, jakie powinny być mieszkania dla seniorów, aby z jednej strony uwzględniały ich potrzeby, a z drugiej były adekwatne do możliwości finansowych emerytów lub rencistów. Skupimy się na propozycjach oferowanych w tym zakresie przez rynek pierwotny.

Chcecie wiedzieć, jakie mieszkania są odpowiednie dla seniorów ? Jak zadbać o potrzeby osoby z ograniczeniami ruchowymi? Czym jest rynek senior living? Zapraszamy do lektury.

 

W Polsce tylko kilka procent osób starszych posiada w swoich mieszkaniach udogodnienia typu antypoślizgowa podłoga, uchwyty w łazience czy szersze drzwi. Konieczne, gdy chcemy zapewnić np. naszej babci korzystającej z balkonika, wygodny dostęp do wszystkich pomieszczeń. Rynek mieszkań na sprzedaż dla seniorów, dopiero się rozwija, ale już teraz można kupić wygodne nowe mieszkaniagwarantujące komfort dnia codziennego.

 

To ważne, bo dla części osób starszych publiczny lub prywatny dom seniora to ostateczność. Zdecydowana większość polskich seniorów chce mieszkać we własnych mieszkaniach. To dlatego wielu deweloperów sukcesywnie wprowadza na rynek specjalną ofertę mieszkań dla seniorów.

 

Najczęściej są to nieduże mieszkania na parterze, w budynkach pozbawionych barier architektonicznych, z windą, tarasami lub przedogródkami.

Codzienne życie osoby w podeszłym wieku — jakie warunki powinno spełniać mieszkanie?

Dla zapewnienia osobom w podeszłym wieku odpowiednich warunków warto zidentyfikować potrzeby mieszkaniowe seniorów. Często zmagających się z niedyspozycjami fizycznymi, które łatwiej pokonać, gdy mieszkanie jest w budynku bez barier architektonicznych.

W dużych miastach, gdzie aktywny jest rynek pierwotny, dość łatwo o ofertę zakupu mieszkania dla starszej osoby. Sprzedaż niewielkich mieszkań, pozwalających na zapewnienie osobom starszym odpowiednich warunków, stała się opłacalną inwestycją.

Dobrym rozwiązaniem może też okazaćsię sprzedaż mieszkania dotychczas użytkowanego i zakup nowego. W Grupie Moderator seniorom polecamyprogram zamiany mieszkania. Dzięki temu seniorzy mogą oddać w rozliczeniu swój dotychczasowy lokal mieszkalny i kupić nowy.

Na polskim rynku nieruchomości coraz częściej prywatne mieszkania budowane są w standardzie dostosowanym do potrzeb i stylu życia osób starszych, stanowiąc ważną pozycję w ofercie deweloperów.

 

Senior living co to ?

Kolejnym, powoli zyskującym na popularności systemowym rozwiązaniem jest sektor senior living. W Polsce rynek senior living dopiero się rozwija, ale doświadczenia z innych europejskich krajów, pokazują, jak bardzo jest potrzebny i oczekiwany. Udogodnienia pozwalające na profesjonalne świadczenie pomocy osobom starszym czy uwzględniające potrzeby osób niepełnosprawnych, coraz częściej są decydującym czynnikiem przy wyborze mieszkania.

 

Już teraz 25% ludności w krajach Unii Europejskiej stanowią osoby w wieku 60+. Według Eurostatu odsetek ten może wzrosnąć do 40% w 2050 r. To jeden z powodów dla których rynek senior living, czyli specjalistyczne budownictwo senioralne, rozwija się tak dynamicznie. W Polsce osób starszych również przybywa, a seniorzy mają coraz bardziej precyzyjne oczekiwania dotyczące standardów opieki.

 

Jakie kryteria spełniają mieszkania dopasowane do potrzeb starszych, które nie muszą korzystać ze stałej opieki zdrowotnej, a jedynie asysty?

Takie obiekty oferują sale do rehabilitacji, sale sportowe, wspólne zajęcia, dostęp do ogrodu czy doraźną pomoc pielęgniarki. Często oferowane są również usługi dodatkowe takie, jak robienie zakupów czy wyprowadzanie psa. W senior living chodzi o zapewnienie potrzeb mieszkaniowych osobie starszej wraz z niezbędną obsługą. Mieszkania dla starszych osób stanowią coraz istotniejszy segment rynku nieruchomości, ale nadal łatwiej je znaleźć w dużym niż małym mieście, gdzie oferta zazwyczaj jest ograniczona.

Gdzie szukać idealnego mieszkania dla seniora?

Jakie warunki powinno spełniać mieszkanie dostosowane do potrzeb osoby w podeszłym wieku? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie, pomocny okazał się raport „Miasta wobec starzenia się mieszkańców”, w którym po raz kolejny pojawia się tak ceniona przez Grupę Moderator, idea miasta 15-minutowego, czyli takiej lokalizacji, która pozwala w czasie kwadransa dotrzeć do sklepu, przychodni czy parku lub skweru.

 

Gdy seniorzy szukają mieszkań, dobra lokalizacja to jeden w podstawowych warunków i ważne kryterium dla podnoszenia jakości życia starszych osób. Ważne, aby zapewnić osobie starszej wygodny dostęp do kultury, rekreacji, sklepów. Oczekiwania seniorów wbrew pozorom nie ograniczają się do ceny mieszkań czy dostosowaniem lokum do potrzeb wynikających z niedyspozycji fizycznych i konieczności pokonywania barier architektonicznych. 

 

Dobra lokalizacja to także teren zielony w pobliżu. Park, skwer czy chociażby zielony dziedziniec. Bliskość terenów zielonych obok mieszkania dla seniorów jest niezwykła ważna, bo pozwala na podjęcie aktywności fizycznych, spacer z psem czy plenerowe spotkanie ze znajomymi. 

 

Zieleń wpływa także na nasze emocje. Uosabia przyrodę, symbolizuje odnowę. Przebywanie w parku uspokaja, łagodzi stres, ułatwia regenerowanie i czyni wypoczynek bardziej efektywnym.

Więcej terenów zielonych i likwidacja przeszkód architektonicznych, to zmiany odpowiadające na potrzeby seniorów mieszkających w miastach.

 Zakup mieszkania po 60- tce

Seniorzy, którzy zdecydowali się na przeprowadzkę po 60. roku życia, najczęściej wybierają 2 pokojowe mieszkania w lokalizacji gwarantującej dostępność do lekarza i możliwość skorzystania ze sklepów, usług i terenów zielonych. Dla osób w podeszłym wieku ważna jest także bliskość komunikacji miejskiej, bo często ze względu na kłopoty ze wzrokiem czy słuchem, rezygnują z prowadzenia samochodu.

 

Ważna dla osób starszych jest możliwość uczestniczenia w zajęciach ruchowych, korzystania z treningów pamięci czy innych aktywności proponowanych przez wyspecjalizowane jednostki.

 

Na terenie miast takie zajęcia często prowadzone są przez tworzone przy uczelniach wyższych, uniwersytety trzeciego wieku lub domy kultury, które umożliwiają aktywne spędzanie czasu i co bardzo ważne, towarzystwo.

 

Co trzeci Polak powyżej 75. roku życia mieszka sam. Według raportu o samotności opracowanego na zlecenie "Szlachetnej Paczki" 42% badanych osób w wieku powyżej 85 lat doświadcza objawów depresji. Jednym ze sposobów na samotność, jest udział w zlokalizowanych blisko domu, klubach zainteresowań, które często mieszczą się w bibliotekach, domach kultury czy nawet przy parafiach.

Potrzeby osób starszych — prywatne mieszkania i bezpieczeństwo

Specjalną ofertę zajęć terapeutycznych proponują też domy dziennego pobytu czy firmy wyspecjalizowane w obsłudze senioralnej, oferujące prywatne mieszkania, domy i osiedla budowane specjalnie pod potrzeby osób starszych.

W takich domach seniorzy żyją we własnych mieszkaniach, które można kupić lub wynająć, często wraz z serwisem sprzątającym i robiącym zakupy. Specjalistyczna oferta przeznaczona jest dla tych mieszkańców, którzy potrzebują wsparcia i pomocy w codziennych czynnościach lub usług opiekuńczych.

Na rynku nieruchomości pojawia się coraz więcej ofert dlaseniora. Jedną z nich jest zakup lub wynajęcie mieszkania ze wsparciem medycznym. W takich domach personel medyczny, dyżurna pielęgniarka lub ratownik medyczny może udzielić doraźnej, fachowej pomocy. Znacząco zwiększa to poczucie bezpieczeństwa, szczególnie że wśród mieszkańców 60+, zwiększa się liczba osób niepełnosprawnych.

Możliwość skorzystania z programu zamiany mieszkania

Grupa Moderator od kilku lat realizuje program zamiany mieszkań. To dobra propozycja dla seniorów, którzy często zajmują zbyt duże, niedostosowane do swoich potrzeb, mieszkania zlokalizowane np. na 4 piętrze starego bloku bez windy.

Seniorzy mogą swoje dotychczasowe lokum zostawić Grupie Moderator w rozliczeniu, wybierając nowe, dopasowane do potrzeb, wygodne mieszkanie np. na osiedlu Industria czy Leszczyńskiego Park II. Takie rozwiązanie znacznie ogranicza koszty związane z pozyskaniem nowego mieszkania.

Ceny mieszkań z rynku pierwotnego

Jakie są ceny mieszkań dostosowanych dla seniorów w Bydgoszczy? Nie tak wysokie, jeżeli skorzystamy z programu partnerskiego, oferowanego przez Grupę Moderator. Zamiana starego, zbyt dużego, drogiego w utrzymaniu mieszkania lub domu na nowoczesne wygodne mieszkanie na nowym osiedlu, może być dobrym rozwiązaniem. Rynek mieszkań dla seniorów dopiero się rozwija, ale Grupa Moderator już teraz oferuje też swoim klientom nie tylko program zamiany mieszkań, ale także bezpłatną pomoc prawną oraz usługę wykończenia mieszkania pod klucz. Równie dobrym rozwiązaniem może się okazać sprzedaż mieszkania i kupno nowego, już urządzonego.

Osoby starsze w codziennym życia, jakie mieszkanie powinny wybrać?

Polscy seniorzy wolą mieszkać we własnych mieszkaniach, to już wiemy. Rynek senior living rozwija się, ale na pełną i dostępną ofertę z pewnością jeszcze trzeba będzie poczekać. Dobrą alternatywą jest więc zakup nowego, wygodnego mieszkania. Wybierając mieszkanie dla osób w podeszłym wieku, warto zwrócić uwagę także na wysokość comiesięcznych opłat. W nowym budownictwie zazwyczaj są niższe niż w starym. Ważne jest miejskie ogrzewanie, winda i przyjazne seniorom części wspólnie. Przyda się też balkon lub taras, a może nawet ogródek

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

 

Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

  • Czy lokalizacja zapewnia komfortową odległość do sklepów, przychodni, komunikacji miejskiej i terenów zielonych,
  • czy metraż mieszkania dla seniorów jest odpowiedni do potrzeb i możliwości finansowych.
  • czy nie występują przeszkody, które mogłyby utrudnić samodzielną egzystencję mieszkańców.

Rynek mieszkań deweloperskich w dużych miastach ma wiele ofert spełniających wyżej wymienione kryteria. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia np. dla osób niepełnosprawnych, programy promocyjne, pomoc przy przeprowadzce czy bezpłatną obsługę prawną. Jak podkreślają doradcy z Biura Sprzedaży Grupy Moderator, na poprawę warunków mieszkaniowych nigdy nie jest za późno. Jedna z Klientek, która kupiła dla siebie nowe mieszkanie na osiedlu Industria ma ponad 83 lata. Aktualnie, we współpracy z architektką wnętrz, zajmuje się jego urządzaniem.