Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Mieszkania dla seniorów

Mieszkania dla seniorów

Polscy seniorzy, w myśl przysłowia, że starych drzew się nie przesadza, niechętnie się przeprowadzają. Często zajmują mieszkania z lat 60 czy 70- tych, zbyt duże lub niedostosowane do ich aktualnych potrzeb. Bez windy, z barierami architektonicznymi, wysokimi progami, drzwiami zbyt wąskimi, aby swobodnie mógł przejechać wózek inwalidzki.

Codzienne życie w podeszłym wieku

W codziennym życiu lokatora w podeszłym wieku takie wyżej wymienione niedogodności mogą stać się prawdziwym problemem. Osoby starsze często zmagają się z niedyspozycjami fizycznymi, które łatwiej pokonać, gdy mieszkanie jest np. na parterze, w budynku, gdzie brak barier architektonicznych.

Idealne mieszkanie dla seniora

W tym artykule postaramy się zdefiniować, jakie powinny być mieszkania dla seniorów, aby z jednej strony uwzględniały potrzeby osób starszych, z drugiej były adekwatne do możliwości finansowych emerytów lub rencistów. Nasze rozważania skupiają się na propozycjach oferowanych w tym zakresie przez rynek pierwotny.

 

Pomocny okazał się raport „Miasta wobec starzenia się mieszkańców”, w którym po raz kolejny pojawia się tak ceniona przez Grupę Moderator, idea 15 min. Takiej lokalizacji, która pozwala w czasie kwadransa dotrzeć do sklepu, przychodni czy parku lub skweru.

Potrzeby seniorów

Jakie są? Wbrew pozorom wymagania osób starszych nie ograniczają się do tych związanych z dostosowaniem mieszkania do potrzeb wynikających z niedyspozycji fizycznych i konieczności pokonywania barier architektonicznych. 

 

Seniorzy, którzy zdecydowali się na przeprowadzkę po 60. roku życia, najczęściej wybierają 2 pokojowe mieszkania w lokalizacji gwarantującej dostępność do lekarza i możliwość skorzystania z pomocy medycznej, sklepów, usług i terenów zielonych. Dla osób w podeszłym wieku ważna jest także bliskość komunikacji miejskiej, bo często ze względu na kłopoty ze wzrokiem czy słuchem, rezygnują z prowadzenia samochodu.

Aktywne spędzanie czasu — dlaczego jest ważne?

Potrzeby seniora nie ograniczają się do wyboru odpowiedniego, wygodnego i dobrze zlokalizowanego lokum. Równie ważna dla osób starszych jest możliwość uczestniczenia w zajęciach ruchowych, korzystania z treningów pamięci czy innych aktywności proponowanych przez wyspecjalizowane jednostki.

 

Na terenie miast takie zajęcia często prowadzone są przez tworzone przy uczelniach wyższych, uniwersytety trzeciego wieku lub domy kultury.

Potrzeby osób starszych — maksymalne bezpieczeństwo

Bogatą ofertę zajęć terapeutycznych proponują też domy dziennego pobytu czy wyspecjalizowane w obsłudze senioralnej, domy i osiedla budowane specjalnie pod potrzeby osób starszych.

 

W takich domach mieszkanie można kupić lub wynająć, często wraz z serwisem: sprzątającym i robiącym zakupy. Specjalistyczna oferta przeznaczona jest dla tych mieszkańców, którzy nie mogą w pełni samodzielnie funkcjonować i wybierają wsparcie w postaci pomocy w codziennych czynnościach lub usług opiekuńczych.

 

Alternatywa dla domu opieki.

Na rynku nieruchomości pojawia się coraz więcej ofert dla seniora. Jedną z nich jest zakup lub wynajęcie mieszkania ze wsparciem medycznym. W takich domach personel medyczny, dyżurna pielęgniarka lub ratownik medyczny może udzielić doraźnej, fachowej pomocy. Znacząco zwiększa to poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców. Zazwyczaj takie domy oferują też serwis sprzątający, robienie zakupów, catering.

 

Jest wiele powodów, dla których polscy seniorzy nie chcą korzystać z domu opieki i taka oferta w znaczącym stopniu ułatwia samodzielne funkcjonowanie nawet przy dużych ograniczeniach.

Seniorzy – rynek usług

Potrzeby osób starszych są zauważane nie tylko przez rynek nieruchomości. Wiele innych, dodatkowych usług przeznaczonych jest dla tej grupy konsumentów. Starzejemy się tak szybko, że produkty dla seniorów mają szansę stać się istotnym elementem naszej gospodarki. Według prognoz w 2035 r. prawie co czwarty Polak osiągnie wiek przynajmniej 65 lat. Liczba osób starszych będzie rosła lawinowo. Dla porównania, w 2018 r. seniorzy stanowili 14,7 proc. naszego społeczeństwa.

Szeroka oferta zajęć aktywizujących

Zachowanie jak najdłużej sprawności fizycznej i umysłowej jest związane w dużej mierze z uczestniczeniem w zorganizowanych zajęciach aktywizujących zarówno ciało, jak i mózg. Polscy seniorzy coraz chętniej biorą udział w zajęciach organizowanych przez urzędy miasta lub gminy czy organizacje pozarządowe. Fundacje czy Stowarzyszenia, korzystając ze wsparcia finansowego np. ze środków unijnych, oferują wiele aktywności, które nie obarczają nadmiernie portfela emeryta lub rencisty.

 

Aktywność intelektualna i towarzystwo innych ludzi to jeden z najważniejszych czynników wpływających na jakość życia osób starszych. Możliwość kontaktu z innymi to także szansa na rozwój kreatywności i odpowiedź na potrzeby seniorów.

Bogaty program rozrywkowy i wydarzenia kulturalno artystyczne

Dedykowany specjalnie osobom starszym, program rozrywkowy pojawia się nie tylko w domach kultury, ale także w repertuarze teatrów czy kin. Specjalne seanse filmowe, często połączenia ze spotkaniami z aktorami, spektakle teatralne umożliwiające udział np. w warsztatach, to tylko część propozycji.

 

Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy systematycznie zaprasza seniorów na koncerty muzyki klasycznej oraz wydarzenia kulturalne i artystyczne. Bydgoska Karta Seniora gwarantuje również w innych instytucjach, podległych stowarzyszonych lub zaprzyjaźnionych z Urzędem Miasta, specjalne zniżki dla seniorów.

Kluby zainteresowań

Umożliwiają aktywne spędzanie czasu i co bardzo ważne towarzystwo. Co trzeci Polak powyżej 75. roku życia mieszka sam. Według raportu o samotności opracowanego na zlecenie "Szlachetnej Paczki"42% badanych osób w wieku powyżej 85 lat doświadcza objawów depresji. Jednym ze sposobów na samotność, jest udział w zlokalizowanych blisko domu, klubach zainteresowań, które często mieszczą się w bibliotekach, domach kultury czy nawet przy parafiach.

Tereny zielone, dlaczego są ważne dla mieszkańców?

Dobra lokalizacja to także teren zielony w pobliżu. Park, skwer czy chociażby zielony dziedziniec. Bliskość terenów zielonych obok mieszkania dla seniorów jest niezwykła ważna, bo pozwala na podjęcie aktywności fizycznych, spacer z psem czy plenerowe spotkanie ze znajomymi.

 

Zieleń wpływa także na nasze emocje. Uosabia przyrodę, symbolizuje odnowę. Przebywanie w parku, uspokaja, łagodzi stres, ułatwia regenerowanie i czyni wypoczynek bardziej efektywnym.

 

Więcej terenów zielonych i likwidacja przeszkód architektonicznych, to zmiany odpowiadające na potrzeby seniorów mieszkających w miastach. To m.in. dlatego nowoczesne osiedla Grupy Moderator są kameralne i zlokalizowane blisko centrum.

Możliwość skorzystania z programu zamiany mieszkania

Grupa Moderator od kilku lat realizuje program zamiany mieszkań. To dobra propozycja dla seniorów, którzy często zajmują zbyt duże, niedostosowane do swoich mieszkania, zlokalizowane np. na 4 piętrze bez windy.

 

Seniorzy mogą swoje dotychczasowe lokum zostawić Grupie Moderator w rozliczeniu, wybierając nowe, dopasowane do potrzeb, wygodne mieszkanie np. na osiedlu Industria czy Leszczyńskiego Park II. Takie rozwiązanie znacznie ogranicza koszty związane z pozyskaniem nowego mieszkania.

Ile kosztuje mieszkanie dla seniora?

Nie tak dużo, jeżeli skorzystamy z programu partnerskiego, oferowanego przez Grupę Moderator. Zamiana starego, zbyt dużego, drogiego w utrzymaniu mieszkania lub domu na nowoczesne wygodne mieszkanie na nowym osiedlu, może być dobrym rozwiązaniem.

 

Grupa Moderator oferuje też swoim klientom bezpłatną pomoc prawna oraz usługę wykończenia mieszkania pod klucz.

Osoby starsze w codziennym życia, jakie mieszkanie wybrać?

Odpowiadając na pytanie, jakie powinno być mieszkanie dla seniora, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii:

  • czy lokalizacja zapewnia komfortową odległość do sklepów, przychodni, komunikacji miejskiej i terenów zielonych,
  • czy metraż mieszkania dla seniorów jest odpowiedni,
  • czy nie występują przeszkody, które mogłyby utrudnić samodzielną egzystencję mieszkańców.

Wybierając mieszkanie dla osób w podeszłym wieku, warto zwrócić uwagę na ww. kryteria. Znaczenie ma także wysokość opłat, w nowym budownictwie zazwyczaj są niższe niż w starym, miejskie ogrzewanie, winda i przyjazne seniorom części wspólnie. Przyda się też balkon lub taras, a może nawet przedogródek.

Przeczytaj również