Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Dlaczego w Bydgoszczy brakuje mieszkań na wynajem?

Dlaczego w Bydgoszczy brakuje mieszkań na wynajem?

Szukasz mieszkania do wynajęcia? 

Kawalerka, dwa lub trzy pokoje w Śródmieściu, na Szwederowie, Bartodziejach czy może Wyżynach? To może być trudne, bo w Bydgoszczy mieszkań do wynajęcia zdecydowanie brakuje. Takie zainteresowanie cieszy z pewnością właścicieli mieszkań inwestycyjnych, którzy zdążyli już swoje lokale przygotować na gwałtowny przypływ nowych klientów.

Wzrost poszukujących związany jest bezpośrednio z wojną na Ukrainie. Uchodźcy, szczególnie ci, którzy mają już pracę lub przynajmniej wiarygodną jej obietnicę, mieszkań na wynajem zaczęli poszukiwać zaraz po agresji Rosji, pod koniec lutego.

Największe zainteresowanie pojawiło się jednak na początku marca, wzrosty wyświetleń rzędu kilkuset procent odnotowują od tej pory wszystkie portale.

Uchodźcy potrzebują mieszkań na wynajem.

Jak podaje portal OTODOM, liczba użytkowników w kategorii najmu mieszkań, którzy w ostatnim czasie, skontaktowali się z potencjalnymi klientami, zwiększyła się o 454 % na OTODOM oraz 254 % na OLX.

 Jakich mieszkań szukają inwestorzy?

Grupa Moderator przygotowując ofertę mieszkań na sprzedaż, zawsze brała pod uwagę różnorodne oczekiwania Klientów i dynamiczną na sytuację rynku nieruchomości. Jednak tak gwałtowny wzrost zainteresowania, był zaskakujący. W Bydgoszczy pojawiła się nowa kategoria inwestorów.

 Za gotówkę kupują już nie jedno, dwa czy trzy mieszkania, ale kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt. Inwestorzy zainteresowani są nie tylko mieszkaniami już gotowymi do odbioru, ale także tymi, które dopiero się budują.

Tradycyjnie najwyższą stopę zwrotu gwarantowały kawalerki lub kompaktowe mieszkania dwupokojowe. Jednak napływ uchodźców z rodzinami, spowodował wzrost zainteresowania dużymi mieszkaniami. Na rynku bydgoskim poszukiwane są mieszkania trzypokojowe, a nawet większe. Takie, w których komfortowo poczuje się duża, wielopokoleniowa rodzina.

Przewidywania fachowców przewidujących wzrost zainteresowania mieszkaniami ze względu na agresję Rosji na Ukrainę i falę uchodźców, spełniły się szybko. Radykalnie zmniejsza się liczba dostępnych mieszkań na wynajem i również radykalnie rosną ceny średnie ceny ofertowe.

Jak są perspektywy rynku najmu?

Według danych z 31 marca 2022 roku, do Polski przyjechało już 2 miliony 400 tysięcy uchodźców. Ile osób będzie chciało zostać na dłużej? Według szacunków ekspertów, w Polsce jest przestrzeń do zatrudniania ok. 500 tys. osób z Ukrainy. Te dane mogą się jednak zmienić, bo sytuacja jest niezwykle dynamiczna. Jedno jest pewne, zapotrzebowanie na mieszkania do wynajęcia będzie nadal rosło. To dobra wiadomość dla inwestorów, ale rosnące ceny usług i materiałów budowlanych oraz zakłócenia w łańcuchu dostaw, na pewno wpłyną na ceny mieszkań.

 

24.02.2022

Zalety dzielnicy Bielawy w Bydgoszczy powszechne znane są mieszkańcom miasta. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić nową, zlokalizowaną na Bielawach, inwestycję Grupy Moderator. Osiedle Symfonia

Czytaj dalej
24.02.2022

Najbardziej oczekiwana tej wiosny, premiera na rynku deweloperskim w Bydgoszczy. Nowe mieszkania przy ulicy Chodkiewicza 9.

Czytaj dalej