Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Mieszkanie dla rodziny

Mieszkanie dla rodziny

Gdy masz rodzinę, to najważniejszy staje się komfort Twoich bliskich. Codzienna wygoda. Ulubiona piekarnia, przytulne przedszkole i dobra szkoła. Park, do którego można pójść z mniejszymi dziećmi i boisko, żeby pograć ze starszym synem w pikę. To wszystko jest istotne, ale najważniejsze jest mieszkanie. Wspólna, funkcjonalna przestrzeń dla całej rodziny.

Jakie powinno być mieszkanie dla rodziny?

Dobrze zlokalizowane, to już wiemy. Wygodne, z odpowiednią do liczby domowników liczbą pokoi, łazienek, miejsc do przechowywania, dużym tarasem, a może nawet przedogródkiem?Jednej odpowiedzi na to pytanie nie uzyskamy, bo trzeba uwzględnić:

  • możliwości finansowe,
  • naszą indywidualną potrzebę mieszkaniową,
  • styl życia, upodobania czy nawet przekonania.

Można jednak wyodrębnić kilka kluczowych kwestii, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania.

Wybór zależy od stylu życia danej rodziny

Niezależnie od tego, jaki styl życia preferujemy, czy jesteśmy domatorami, czy wręcz przeciwnie, do mieszkania wracamy dopiero wieczorem, jednym z kluczowych czynników będzie lokalizacja. Taka, która pozwala oszczędzić czas, zapewnia wygodny dostęp do komunikacji miejskiej, do szkoły, przedszkola czy przychodni.

 

Dogodna lokalizacja to także usługi i sklepy, bliskość terenów zielonych. Koncepcja miasta 15-minutowego doskonale opisuje lokalizacji.

Mieszkanie dla rodziny – idea 15 minut

W skrócie 15-minutowe miasto to układ przestrzeni miejskiej, który umożliwia ludziom dotarcie do miejsc codziennego użytku: szkół, przedszkoli, przychodni, punktów usługowych i handlowych w czasie 15 minut drogi pieszo lub rowerem od ich miejsca zamieszkania.

 

Taka lokalizacja pozwala na znaczną oszczędność czasu i lepsze zorganizowanie naszego codziennego, rodzinnego życia. Dlatego warto zwrócić uwagę na mieszkania deweloperskie położone w dzielnicach, spełniających kryterium "15 minut".

 

W Bydgoszczy, ze względu na dostęp do miejskiej infrastruktury, chętnie wybierane są takie dzielnice jak Szwederowo, Bielawy, Śródmieście czy cieszące się coraz większą popularnością, rewitalizowane Bocianowo. Tutaj 15 minut wystarczy na zrealizowanie wszystkich podstawowych potrzeb.

Kwestia lokalizacji inwestycji jest więc kluczowa, ale co jeszcze wziąć pod uwagę, gdy potrzebne nam mieszkanie dla rodziny?

Zakup mieszkania - raz na całe życie?

Statystyczny Polak przeprowadza się 5 razy w życiu, czyli średnio raz na 15 lat. Ta zmiana często podyktowana jest zmianami w naszej rodzinie. Warto więc zastanowić się, jak długo wybrane mieszkanie będzie nam służyć, jakie mamy plany ?

 

Inne mieszkania dla singli, inne dla młodych rodzin, a jeszcze inne dla rodziny z dwójką dzieci. Bo nasze potrzeby na każdym z tych etapów życia są zupełnie odmienne.

Mieszkania dla rodziny z dwójką dzieci

W przypadku rodzin z dwójką dzieci, potrzeby będą odmienne, gdy dzieci są małe, a inne, gdy mamy w domu zbuntowanych nastolatków i to różnej płci. Wówczas na pewno będą się domagać oddzielnych pomieszczeń. Osobne pokoje, nawet nieduże, mogą wtedy być jedną z najważniejszych kwestii. Kolejne ważne pytanie, związane jest nie tylko z liczbą domowników, co z ich samodzielną aktywnością.

 

Ile osób i jak długo będzie rano korzystać z łazienki?

To ważne pytanie. Dwoje dorosłych i dwoje maluchów, to co prawda 4 osoby, ale jedna łazienka na pewno wystarczy. A jeśli mamy oddzielne WC, to rano wszyscy znakomicie sobie poradzą. Ale dzieci rosną i każdy, kto ma nastoletnią córkę, a może córki wie, ile czasu potrafią spędzać w łazience. Zgadza się?

 

W takiej sytuacji warto rozważyć wygospodarowanie dodatkowej, chociażby malutkiej, łazienki. Bo, gdy spieszymy się do pracy, młodsze dzieci trzeba wyprawić przedszkola, a starsza córka postanowiła, jak na złość wypróbować nowy makijaż, to pukanie do łazienkowych drzwi i słynne długo jeszcze, może nieźle namieszać.

Wszystko dla rodziny - co jeszcze się przyda?

Mieszkanie dla rodziny wymaga miejsca do przechowywania. Wnęki, szafy i zapomniane pawlacze. Pamiętacie co to? Szafka nad drzwiami w przedpokoju. Sprawdzi się w mieszkaniach o ponadstandardowej wysokości

Pomocne będą również komórki, piwnice i inne "składziki". Kto musiał chociaż raz w życiu upchnąć 2 pary sanek, łyżwy, dmuchane pontony i niezliczoną ilość butów dla całej rodziny, ten wie, jak bardzo jest to pomocne.

Liczba osób w gospodarstwie domowym a liczba pokoi

Czy każdy musi mieć swój pokój? Niekoniecznie, ale jest to bardzo wygodne. Oddzielne pokoje dla każdego z dzieci, sypialnia dla rodziców i przestrony, wspólny salon dla całej rodziny. W tak zaplanowanej przestrzeni każdy z domowników ma swoje miejsce.

 

To szczególnie ważne dla dziecka, które potrzebuje swojego miejsca do realizacji różnych aktywności oraz bezpiecznej izolacji od świata dorosłych. Rodzice też potrzebują prywatności. Najczęściej, w przypadku modelu 2+2 pokojem rodziców, staje się sypialnia.

Jakiego mieszkania potrzebujemy dla naszej rodziny?

W przypadku rodziny wielodzietnej, aby sprostać wymaganiom rosnących dzieci, rodzice skłonni do poświęceń, gotowi są spać w salonie i zrezygnować z własnego pokoju. Nie jest to jednak dobry pomysł i lepiej ulokować małe dzieci we wspólnym pokoju. Rodzice też mają prawo do własnej przestrzeni.

 

W mieszkaniu ważne są nie tylko osobne pokoje, ale także ich funkcjonalność i możliwość adaptacji do nowych potrzeb, jeśli takie się pojawia. To ważne kryterium, bo idealne, uniwersalne mieszkanie dla rodziny nie istnieje, a trzy pokoje mogą być lepszym rozwiązaniem niż 4. 

 

Dokonując wyboru, warto zacząć od odpowiedzi na pytanie: jakiego mieszkania potrzebujemy dla naszej rodziny? Żeby być razem, gdy chcemy i oddzielnie, gdy tego potrzebujemy. Żeby sprzątanie było łatwe, a deska do prasowania i żelazko nie wypadały z szafy za każdym razem, gdy sięgamy po buty.

Pokój dzienny - miejsce wspólne dla rodziny

Przy dowolnej liczbie osób wchodzących w skład rodziny, miejscem naprawdę ważnym jest przestronny salon, często połączony z jadalnią czy aneksem kuchennym. Takie rozwiązania pozwoli domownikom na wspólne spędzanie czasu, jedzenie i przygotowywanie posiłków. Dobrze zaprojektowany salon, powinien umożliwiać wszystkim członkom rodziny komfortowe bycie ze sobą. Jeśli lubicie czytać, musi się znaleźć miejsce na biblioteczkę, koniecznie na planszówki, bo robią furorę. A jeśli macie ochotę na oglądanie filmów, to miejsce na projektor lub telewizor.

 

Taka wspólna przestrzeń w razie potrzeby to także miejsce do pracy lub jadalnia. Meble powinny pełnić kilka funkcji, mieć możliwość składania się lub powiększania. Dobrze, gdy przedmioty w salonie można łatwo ukryć lub przesunąć, aby zaaranżować pokój według aktualnych potrzeb.

Mieszkania deweloperskie - dlaczego warto?

Gdy kupujemy mieszkanie na rynku pierwotnym i robimy to na wczesnym etapie budowy, to często można skorzystać z możliwości dokonania tzw. zmian lokatorskich bez ponoszenia dużych kosztów. Zmiany lokatorskie to zmodyfikowanie, dostosowanie mieszkania w obrębie oryginalnego projektu mieszkania. Pozwalają na dostosowanie układu do indywidualnych potrzeb członków rodziny.

Ceny mieszkań dla rodziny

Wynoszą od 350 000 do 560 500. Co do zasady mieszkania z rynku wtórnego są nieco tańsze (o kilkaset złotych na m2) od mieszkań deweloperskich. W Bydgoszczy średnia cena ofertowa m² we wrześniu 2022 wynosiła 7115 pln. Za mieszkanie o powierzchni 50 m2, odpowiednie dla rodziny trzeba zapłacić minimum 355 750. Warto więc zadbać o lokalizację i funkcjonalność.