Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Mieszkanie dla singla

Mieszkanie dla singla

Nie za duże, nie za małe. W sam raz, czyli jakie? A ponieważ "w sam raz" dla każdego oznacza coś innego, w tym artykule postaramy się określić wspólne, pożądane i oczekiwane cechy mieszkania dla singla. Zastanowimy się, czy wystarczająca będzie kawalerka, czy lepsze jest mieszkanie dwupokojowe. Przeanalizujemy jaki metraż będzie odpowiedni i podpowiemy, jak funkcjonalnie zaaranżować niewielkie mieszkanie. Sprawdzimy jakie czynniki należy wziąć pod uwagę, gdy zakup mieszkania będzie związany z zaciągnięciem kredytu hipotecznego.

Rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości dzieli się na pierwotny i wtórny. Pierwotny oznacza, że kupujemy bezpośrednio od dewelopera. Zazwyczaj mamy wtedy większy wybór, nie płacimy podatku od czynności cywilnoprawnych (w skrócie PCC) i możemy na określonym etapie budowy, wnioskować o tzw. zmiany lokatorskie. Co do zasady jednak takie nowe mieszkanie będzie droższe od już używanego. Wtórny to zakup od poprzedniego właściciela. Bezpośrednio lub przez pośrednika, którego usługi są płatne, a prowizja wynosi średnio 2% ceny. Zakup z rynku wtórnego oznacza także konieczność uiszczenia PCC (stawka podatku od czynności cywilnoprawnych PCC aktualnie wynosi 2% wartości rynkowej mieszkania. Kwota do zapłaty liczona jest jako procent od wartości wskazanej w umowie sprzedaży)

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup mieszkania od dewelopera, czy z rynku wtórnego, musimy pamiętać, że co do zasady kawalerki i funkcjonalne mieszkania dwupokojowe są — w przeliczeniu na metr kwadratowy — droższe od mieszkań 3 lub 4 pokojowych.

Ile kosztują małe mieszkania

Koszt mieszkania zależy od metrażu, lokalizacji i jakości. Np. w Bydgoszczy za metr kwadratowy kawalerki z rynku pierwotnego w dobrym standardzie, w centrum miasta, lub lokalizacji blisko centrum trzeba w grudniu 2022 roku zapłacić od 9. 100 do 12.000.

Dlaczego tak się dzieje? Koszty jednostkowe robocizny w małym mieszkaniu są w przeliczeniu na m2, wyższe od dużych mieszkań, bo przecież niezależnie od tego, czy mieszkanie ma 1, czy 3 pokoje, trzeba zrobić rozprowadzenie instalacji w łazience i kuchni, a to generuje niemałe wydatki. Na rynku wtórnym w Bydgoszczy koszty zakupu kawalerki też są niemałe. Za kawalerkę o powierzchni 26 metrów w dobrej lokalizacji trzeba w listopadzie 2022 roku, zapłacić 199 000 zł co daje kwotę 7 398 zł/m². Tańsze są tylko mieszkania do generalnego remontu, które wymagają dodatkowych nakładów finansowych.

Wymarzone mieszkanie, jakie ma być?

Mieszkanie dla singla zazwyczaj jest niewielkie, dlatego musi łączyć różne funkcje. Kawalerka w takim mieszkaniu to jednocześnie sypialnia, jadalnia, a czasami także pokój do pracy online. Łatwo w takiej sytuacji, zagracić swoje wymarzone mieszkanie. Dlatego warto, przed urządzeniem wnętrza, przemyśleć własne potrzeby. Meblować tak, aby wybrane sprzęty były multifunkcyjne, a zastosowane rozwiązania dedykowane dla małych mieszkań. Kanapa koniecznie rozkładana, stół taki, żeby służył nie tylko do przygotowania i spożywania posiłków. Niech będzie także biurkiem, gdy pracujemy z domu, a czasami deską do prasowania, gdy będziemy jej potrzebować.

Jak urządzić mieszkanie dla singla

Urządzając mieszkanie dla singla, możemy skorzystać z porad architekta wnętrz lub gotowych rozwiązań. Na portalach branżowych jest naprawdę dużo gotowych do zaimplementowania, w całości lub fragmencie, gotowych i bezpłatnych rozwiązań. Warto poświęcić czas na wybór optymalnego rozwiązania. Koniecznie weźmy pod uwagę nasze zwyczaje. Jeżeli nie ścielimy łóżka, a ubrania raczej wieszamy na krzesłach lub swobodnie rozkładamy na podłodze, to może dwupokojowe mieszkanie będzie lepszym rozwiązaniem niż kawalerka?

Jakie są indywidualne potrzeby jednej osoby

Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na dodatkowy metraż, to warto przemyśleć sprytne rozwiązania: łóżko chowane w ścianie lub chociażby funkcjonalne lekkie przenośne ścianki działowe, a może antresolę, jeśli wysokość mieszkania na to pozwala? Wiele możliwości aranżacyjnych daje też aneks kuchenny. Szafki kuchenne mogą mieć wiele niestandardowych zastosowań i można w nich przechowywać nie tylko talerze i garnki.

W małym mieszkaniu warto porzucić standardowe myślenie i pozwolić działać wyobraźni. Przecież to mieszkanie dla singla. Służy jednej osobie i ta osoba jest najważniejsza!

W niedużym mieszkaniu każdy centymetr się liczy! Jeżeli jednak nie mamy ochoty, aby zajmować się osobiście urządzeniem naszego lokum, możemy także skorzystać z kolejnej opcji, jaką jest" mieszkanie pod klucz".

Mieszkanie pod klucz — opcja dla zabieganych?

Wielu deweloperów proponuje teraz swoim klientom, takie rozwiązanie. Na czym polega? Wybieramy z oferty mieszkanie i proponowany pakiet wyposażenia. Takie mieszkanie z rynku pierwotnego zostanie już urządzone i wyposażone w podstawowe sprzęty, szczególnie te zabudowane, np. w kuchni, łazience czy w przedpokoju, gdzie często umieszczane są szafy. Nam pozostaje tylko się wprowadzić. Brzmi dobrze?

Urządzone mieszkanie dla singla, jakie są zalety

Największą zaletą mieszkania w opcji wykończenia pod klucz jest pewność, że wydamy tyle, ile na urządzenie i wyposażenie przeznaczyliśmy, a mieszkanie będzie ukończone w uzgodnionym terminie. Samodzielnie trudno osiągnąć taki poziom zdyscyplinowania.

Kolejna zaleta to przewidywalna i gwarantowana jakość. Co ważne, biorąc kredyt hipoteczny, można uwzględnić w nim koszt takiego wyposażenia i urządzenia. To znaczne ułatwienie i dobre rozwiązanie, gdy nie mamy gotówki lub woli nasze płatności rozkładać na raty.

Małe mieszkania dwupokojowe czy kawalerka?

Zgodnie z powszechnie panującym przekonaniem, najbardziej odpowiednie dla singla są kawalerki. Czy tak jest rzeczywiście? Cóż kawalerka kawalerce nierówna, bo na rynku dostępne są mieszkanie jednopokojowe o powierzchni 25, ale także 40 m2. Standardowe kawalerki w nowym budownictwie to około 26-35 m2 z aneksem kuchennym. Czy to wystarczający metraż dla jednej osoby? W mieszkaniu dwupokojowym z pewnością poczujemy się bardziej komfortowo, bo mamy do dyspozycji dodatkowy pokój na sypialnię. Dzięki temu łatwiej utrzymać porządek w niedużym mieszkaniu. W mieszkaniu dwupokojowym nie musimy dzielić pomieszczenia na strefy, bo podział dokonuje się w naturalny sposób, wynikający z rozkładu pomieszczeń.

Co warto wiedzieć, zanim podejmiemy decyzję?

Gdy kupujesz mieszkania i zamierzasz wziąć kredyt hipoteczny, to koniecznie musisz, jaka jest twoja zdolność kredytowa. Możesz to zrobić samodzielnie, przy pomocy gotowych kalkulatorów lub korzystając z doradcy finansowego. Co do zasady polecamy indywidualną konsultację z doradcą. Deweloperzy często współpracują z doradcami i dzięki temu mogą zapewnić swoim potencjalnymi klientom taką usługę bezpłatnie i na wysokim poziomie.

Żeby kupić mieszkanie na kredyt, musisz przejść przez sito analityków i zmierzyć się z algorytmem, który przesieje dochody, wydatki oraz oceni ryzyko. Łatwiej to zrobić z doświadczonym doradcą. Pod kątem zdolności kredytowej, singlowi najłatwiej dostać kredyt na kawalerkę lub nieduże mieszkanie dwupokojowe.

Kredyt hipoteczny na mieszkanie dla singla

Wynagrodzenie nie musi pochodzić z umowy o pracę, ale musi być stałe i wystarczające na terminową spłatę raty kredytowej, jak i na codzienne wydatki. Możliwości spełnienie tego warunku ocenia bank, który zdolność kredytowa szacuje także na podstawie danych z historii naszego rachunku, min miesięczne dochody, ich pochodzenie, systematyczność. Bank przeanalizuje nie tylko nasze dochody, ale także wysokość wydatków, oceni czy po opłaceniu czynszu i raty kredytu hipotecznego, zostanie Ci na tzw. życie, odpowiednia kwota.

Gdzie kupić kawalerkę

Naszym zdaniem powinno być położone w centrum miasta, bo taka lokalizacja pozwala na znaczną oszczędność czasu i komfortowy dostęp do wszystkich miejskich atrakcji. Dobrze zlokalizowanekawalerki, blisko centrum, są poszukiwanym towarem na rynku nieruchomości, łatwo będzie taki lokal sprzedać, gdy zdecydujemy się na dwupokojowe mieszkanie lub założymy rodzinę i zmienimy swoje preferencje. Wtedy mieszkanie położone na obrzeżach miasta może być naturalnym wyborem, zwłaszcza że takie lokale często w przeliczeniu na metr kwadratowy są tańsze. Nasza własna kawalerka może więc stanowić dobry początek i znacznie ułatwić życiowy start.

Idealne mieszkanie

Idealne mieszkanie dla singla to takie, które idealne jest dla jego właściciela. Warto, jednak zanim dokonamy zakupu, wziąć pod uwagę wspomniany wyżej kontekst możliwości późniejszej sprzedaży oraz inne, racjonalne argumenty związane, chociażby z lokalizacją, metrażem czy ceną oraz możliwościami spłaty kredytu. Idealne mieszkanie jest szyte na miarę: naszych potrzeb i możliwości. Małe mieszkania należą do najbardziej poszukiwanych na rynku, dlatego też zakup kawalerki możemy potraktować jako dobrą inwestycję.

Przeczytaj również