Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Mieszkanie z ogródkiem w Bydgoszczy

Mieszkanie z ogródkiem w Bydgoszczy

Myślisz, że posiadanie domu pod miastem to warunek konieczny, aby mieć własny kawałek ziemi do realizowania ogrodniczych pasji? Ale lubisz Bydgoszcz i chcesz mieszkać w centrum? Można to połączyć! Grupa Moderator proponuje komfortowe mieszkania z przynależnym ogrodem.

Nowe, komfortowe mieszkanie z ogródkiem, choćby niewielkim, robi furorę już od kilku lat. Obserwujemy ten trend i w miarę możliwości wdrażamy we wszystkich nowych inwestycjach Grupy Moderator. Położone na parterze, należą do coraz chętniej wybieranych rozwiązań przez klientów poszukujących lokum dla rodziny. Pojawiają się więc wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Aktualnie takie oferty dostępne są na osiedlu Industria. Atrakcyjne mieszkanie, zlokalizowane jest na parterze. Do dyspozycji, przyszłych właścicieli będzie i taras, i ogródek.

Skąd taki wzrost zainteresowania własnym ogródkiem?

Powodów jest tyle, ilu klientów, ale nie bez znaczeniasą także zmiany w naszym sposobie życia i epidemia Covid 19, która w znaczący sposób wpłynęła na nasze oczekiwania wobec nieruchomości. Długotrwała izolacja spowodowała, że pragnienie bezpośredniego kontaktu z naturą pojawiło się nawet u osób, które wcześniej ograniczały się do pielęgnacji paprotki zamieszkującej na parapecie w sypialni.

Chcesz mieć swój ogródek? Teraz to możliwe!

Jeżeli należycie do tych osób, któremieszkają w mieście, ale mają potrzebę bliskiego kontaktu z ziemią, to kupno mieszkania z ogródkiem, nawet niedużym, jest znakomitym rozwiązaniem. Takie ogródki to nic nowego, alewłasny kawałek trawnika pod oknem, stanowi coraz bardziej łakomy kąsek. Poza potrzebą kontaktu z naturą, która jest źródłem zainteresowania takimi ofertami, amatorzy ogródków, dostrzegają również inne ich zalety.

Przydomowy ogródek to kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt metrów kwadratowych dodatkowej przestrzeni i wiele możliwości aranżacji oraz wykorzystania. Alternatywa do własnej mini działki, może być ogród społeczny. To rozwiązanie coraz częściej pojawia się na starych czy nowych osiedlach w miejscach, gdzie tworzenie indywidualnych ogródków nie jest możliwe. Społeczny zielnik powstanie m.in. na osiedlu Symfonia przy ulicy Chodkiewicza w Bydgoszczy. Własnymi uprawami będą mogli cieszyć się wszyscy mieszkańcy Wspólnoty, a pierwsze zbiory pojawią się wiosną 2024 roku, wraz z oddaniem do użytku budynku A.

Przydomowy ogródek, dlaczego warto ?

Zwolennicy ekologii z pewnością dostrzegą szansę na wykorzystanie takiego miejsca m.in. pod domowe uprawy. Tak, to możliwe. Wystarczy niewielka przestrzeń, aby cieszyć się osobiście wyhodowaną zieloną pietruszką, bujnym szczypiorkiem, dorodną bazylią, rzodkiewką czy sałatą, która urozmaici niejedno śniadanie czy zabraną do pracy kanapkę.

Uprawy z własnego zielonego zakątka ucieszą nie tylko smakoszy. Wiele ziół i warzyw wygląda bardzo malowniczo i dzięki odpowiedniej aranżacji mogą być nie tylko pożytecznym, ale także dekoracyjnym elementem. Piękne liście mają włoskie kocanki, mięta kosmata czy rozmaryn lekarski. Nie tylko dobrze wyglądają, ale także pięknie pachną i na pewno będą wszechstronnie wykorzystane w domowej kuchni. Ekologiczna uprawa i opieka nad roślinami może zmienić nasze życie i skierować je w stronę coraz popularniejszego trendu slow life.

Aktywność na świeżym powietrzu jest doskonałą formą relaksu i odskocznią od rutynowych zajęć. Kontakt z naturą, chociażby banalne pielenie pietruszki, może istotnie wpłynąć na jakość naszego życia. Praca we własnym ogrodzie może być równie wartościowa i przyjemna jak popołudniowa leniwa sjesta w otoczeniu zieleni.

Nie tylko zioła i warzywa

Dodatkową przestrzeń możemy wykorzystać nie tylko do domowej uprawy ziół czy warzyw. To co prawda zajęcie pożyteczne i ekologiczne, ale pasjonaci ogrodnictwa z pewnością na tym nie poprzestaną i zechcą zagospodarować każdy, wolny centymetr. Miejsce, słońce, woda i odpowiednia pielęgnacja. To gwarancja sukcesu. Przy spełnieniu takich warunków, prawie każda uprawa się uda. Nawet porzeczki, agrest, maliny czy truskawki. Furorę robią hodowane przez ogrodników amatorów, pomidorki, ogórki czy miniaturowe, ozdobne dynie. W miejskim, niedużym ogrodzie, gdzie miejsce jest cenne, warto wykorzystać wszystkie płaszczyzny. Także te pionowe. Tutaj znakomicie sprawdzą się pnącza. Wiele z nich nie tylko wygląda świetnie przez cały rok, ale także szybko przyrasta, co pozwoli na uzyskanie efektu żywej zieleni, w stosunkowo krótkim czasie. Tylko pamiętajmy o docelowych rozmiarach wybranych roślin. Szczególnie gdy sadzimy krzewy lub drzewka.

Kwiaty! Kwiaty! Kwiaty!

Najważniejszym elementem każdego ogrodu są oczywiście kwiaty. Wiosenne, odporne na mróz bratki i ich aksamitne, wielokolorowe płatki. Skromne prymulki, strzeliste krokusy, przebiśniegi, szafirki i oczywiście tulipany oraz narcyzy, te pojawia się najszybciej. Zaraz potem, prawdziwa eksplozja barw i kształtów. Codziennie coś nowego. Jeśli posadziliśmy forsycję, to już w kwietniu możemy cieszyć się prawdziwą eksplozją koloru. Złociste kwiaty piękne wyglądają w towarzystwie ozdobnej wiśni japońskiej. Maj i czerwiec to już pełnia szczęścia każdego ogrodnika amatora. Możemy liczyć na oszałamiający zapach bzu, elegancką magnolię, piwonię, wielokolorowe surfinie, delikatną bakopę i niezwykle odporną na warunki atmosferyczne, pelargonię. A co potem? Lawenda, koniecznie dużo lawendy.

Ogródki, jak je urządzić?

Po swojemu, żeby się dobrze w nich czuć, to jasne. Ale podczas aranżacji własnego zielonego zakątka, musimy uwzględnić fakt, że ogródek w domu wielorodzinnym, jest miejscem widocznym dla innych mieszkańców. Jest naszą wizytówką, ale po trosze, również wizytówką całego domu. Warto więc postarać się, aby aranżacja, pasowała do otoczenia. Może wypracować wspólne standardy podczas zebrania Wspólnoty? Ustalić z sąsiadem zza płotu, jakie kwiaty ozdobią wspólną pergolę? Jeżeli to możliwe zadbajmy o to, aby sprzęty rekreacyjne, trampolina dla dzieci, leżaki czy inne meble ogrodowe stały w miejscu zasłoniętym lub mniej widocznym. Tak, aby nie naruszały ogólnego ładu przestrzennego całej posesji.

Sprawdzone rozwiązania i ważne zasady

Gdy już wiemy, że zasada wolno Wolnoć, Tomku, w swoim domku, nie dotyczy ogródka, a przynajmniej nie do końca, to warto zastosować sprawdzone i powszechnie akceptowalne zasady.

  • Kolory! Planując nasadzania, należy uwzględnić wybarwienie roślin. Przemyślana kompozycja pomoże ustrzec się przed chaosem.

  • Allelopatia – z greckiego: allelon (wzajemny) i pathos (cierpienie), czyli szkodliwe lub korzystne wzajemne oddziaływanie roślin na siebie. W allelopatii najważniejsze są substancje uwalniane przez rośliny. Mogą pobudzać do wzrostu lub przeciwnie, hamować rozwój roślin rosnących blisko siebie. Zjawisko allelopatii zdecydowanie warto wykorzystać w tej części ogródka, gdzie planujemy posadzić warzywa. Pomoże w walce ze szkodnikami!

  • Dopasowanie roślin do warunków, w celu zapewnienia im odpowiednich warunków do wzrostu. Miejsca zacienione, mocno nasłonecznione, gleba

  • Wykorzystanie poziomej i pionowej przestrzeni

  • Wybór stylu. Nawet niewielka przestrzeń może być urządzona w określonej stylistyce. Może minimalizm? Albo inspiracje ogrodem angielskim lub francuskim?

  • Ulubione rośliny lub motyw przewodni. Może tak lubiana przez wszystkich lawenda?

Zielono nam, czyli jeszcze bardziej komfortowe mieszkanie

Gdy już wiesz, jak ma wyglądać Twój zielony zakątek, gdy wybierzesz rośliny i opracujesz koncepcję, pozostaje tylko jedno. Mieszkanie z ogródkiem Bydgoszcz to hasło, jakie należy wpisać w dowolną wyszukiwarkę. I gdy pojawi się oferta od Grupy Moderator, to warto ją rozważyć. Atrakcyjne mieszkanie, przy sprzedaży zyskuje dodatkowo na wartości rynkowej, gdy ma duży balkon, taras czy tzw. przedogródek. Mieszańcy miasta potrzebują przestrzeni i gdy nie wystarcza doniczka na parapecie lub park po sąsiedzku, własne kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt metrów zieleni jest znakomitym rozwiązaniem. Miejsce na relaks, plenerowy plac zabaw, letni salon, jadalnia, warzywniak i zielnik, a nawet mini sad. I dużo kwiatów do tego. Brzmi dobrze?

Z własnym ogródkiem naprawdę żyje się lepiej!

I to jest fakt. Udowodniony naukowo. Dobroczynne działanie ma nawet zwykły trawnik. Kwiaty, krzewy i drzewa w naszym najbliższym otoczeniu potrafią zdziałać cuda, dosłownie. Fitoncydomy to pożyteczne substancje wydzielane przez niektóre rośliny. Jeżeli posadzicie np. jarzębinę, czeremchę czy jaśminowiec to na pewno skorzysta na tym otoczenie i Wasz organizm. Jeżeli przestrzeni jest za mało na drzewa i krzewy, to polecamy szałwię, czosnek, kolendrę czy piołun. Nawet nieduży zielnik ma znaczny wpływ na nasz dobrostan. Warto tego doświadczyć.