Podatek PCC- jak nie płacić przy zakupie nieruchomości?
13.10.2021

Podatek PCC- jak nie zapłacić, gdy kupujesz nieruchomość?

Jak uniknąć płacenia podatku od nieruchomości przy zakupie mieszkania?

Najprostszy sposób to kupić nowe mieszkanie, od dewelopera. Wówczas nie będziemy musieli dokładać do ceny zakupu, dodatkowych  2%, bo tyle wynosi stawka podatku od czynności cywilno-prawnych w przypadku zakupu nieruchomości. To niebagatelna kwota, bo w przypadku np. mieszkania za 500 tysięcy, możemy na takim podatku od nieruchomości, zaoszczędzić 10 tysięcy. 

Czym są te, jak widać dość drogie, przywoływane wcześniej czynności cywilno-prawne, określane popularnym skrótem PCC ? Tym samym, czym kiedyś była opłata skarbowa, podatkiem, który zobowiązani byliśmy uiścić podczas np. zawierania umów, czy podejmowania innych czynności w obrocie gospodarczym.

Dlaczego kupując mieszkanie od dewelopera nie płacimy PCC? 

Ze względu na podwójne opodatkowanie, które byłoby niezgodne z prawem. Transakcja kupna nieruchomości, może być obciążona tylko jednym podatkiem, a ponieważ przy kupnie nowej nieruchomości, płacimy już podatek VAT, nie możemy zapłacić kolejnego.

Podatek VAT, przy kupnie nieruchomości od dewelopera, zawarty jest w cenie.

Gdy porównujemy ceny mieszkań na  rynku pierwotnym i wtórnym, te pierwsze z oczywistych powodów, są zawsze wyższe. Np. w Bydgoszczy w II kwartale 2021, na rynku pierwotnym średnia cena transakcyjna wynosiła 7107 złotych, a na rynku wtórnym 5792 złote. To spora różnica, dlatego warto przed podjęciem ostatecznej decyzji, podsumować koszty dodatkowe.

Co warto wziąć pod uwagę?

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym zapłacimy PCC i nie mamy prawa do rękojmi ani gwarancji. Być może, zestawienie wszystkich kosztów, spowoduje, że jednak zdecydujemy się na rynek pierwotny.

Kupno mieszkania to poważna i wymagająca namysłu decyzja. Często związana z obciążeniem kredytowym na długie lata.

Dlatego warto przeanalizować wszystkie dostępne informacje i wybrać najlepszy dla nas wariant. Również ten związany z opodatkowaniem, bo przecież będziemy musieli ponieść także inne koszty wynikające np. z założenia księgi wieczystej, opłaty notarialnej za sporządzenie umowy kupna-sprzedaży czy ustanowienia hipoteki, gdy korzystamy z kredytu.

Wydatków i podatków do zapłacenia będzie więc całkiem sporo. Warto zatem optymalizować koszty i wybrać najlepsze rozwiązanie.