Podatek PCC- jak nie zapłacić?
Jak uniknąć płacenia podatku od nieruchomości przy zakupie mieszkania?
Najprostszy sposób to kupić nowe mieszkanie, od dewelopera. Wówczas nie będziemy musieli dokładać do ceny zakupu, dodatkowych 2%, bo tyle wynosi stawka podatku od czynności cywilno-prawnych w przypadku zakupu nieruchomości. To niebagatelna kwota, bo w przypadku np. mieszkania za 500 tysięcy, możemy na takim podatku od nieruchomości, zaoszczędzić 10 tysięcy.
Czym są te, jak widać dość drogie, przywoływane wcześniej czynności cywilno-prawne, określane popularnym skrótem PCC ? Tym samym, czym kiedyś była opłata skarbowa, podatkiem, który zobowiązani byliśmy uiścić podczas np. zawierania umów, czy podejmowania innych czynności w obrocie gospodarczym.
Dlaczego kupując mieszkanie od dewelopera nie płacimy PCC?
Ze względu na podwójne opodatkowanie, które byłoby niezgodne z prawem. Transakcja kupna nieruchomości, może być obciążona tylko jednym podatkiem, a ponieważ przy kupnie nowej nieruchomości, płacimy już podatek VAT, nie możemy zapłacić kolejnego.
Podatek VAT, przy kupnie nieruchomości od dewelopera, zawarty jest w cenie.
Gdy porównujemy ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym, te pierwsze z oczywistych powodów, są zawsze wyższe. Np. w Bydgoszczy w II kwartale 2021, na rynku pierwotnym średnia cena transakcyjna wynosiła 7107 złotych, a na rynku wtórnym 5792 złote. To spora różnica, dlatego warto przed podjęciem ostatecznej decyzji, podsumować koszty dodatkowe.
Co warto wziąć pod uwagę?
Kupując mieszkanie na rynku wtórnym zapłacimy PCC i nie mamy prawa do rękojmi ani gwarancji. Być może, zestawienie wszystkich kosztów, spowoduje, że jednak zdecydujemy się na rynek pierwotny.
Kupno mieszkania to poważna i wymagająca namysłu decyzja. Często związana z obciążeniem kredytowym na długie lata.
Dlatego warto przeanalizować wszystkie dostępne informacje i wybrać najlepszy dla nas wariant. Również ten związany z opodatkowaniem, bo przecież będziemy musieli ponieść także inne koszty wynikające np. z założenia księgi wieczystej, opłaty notarialnej za sporządzenie umowy kupna-sprzedaży czy ustanowienia hipoteki, gdy korzystamy z kredytu.
Wydatków i podatków do zapłacenia będzie więc całkiem sporo. Warto zatem optymalizować koszty i wybrać najlepsze rozwiązanie.
Kupowanie mieszkania od dewelopera jest proste i bezpieczne, ale zdaniem doradców handlowych Grupy Moderator, nadal bardzo często pojawiają się pytania dotyczące procesu zakupu. A skoro są pytania, to powinny pojawić się odpowiedzi. Zatem zaczynamy od podstawowych informacji.
Czytaj dalej