Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Podatek PCC- jak nie zapłacić?

Podatek PCC- jak nie zapłacić?

Jak uniknąć płacenia podatku od nieruchomości przy zakupie mieszkania?

Najprostszy sposób to kupić nowe mieszkanie, od dewelopera. Wówczas nie będziemy musieli dokładać do ceny zakupu, dodatkowych  2%, bo tyle wynosi stawka podatku od czynności cywilno-prawnych w przypadku zakupu nieruchomości. To niebagatelna kwota, bo w przypadku np. mieszkania za 500 tysięcy, możemy na takim podatku od nieruchomości, zaoszczędzić 10 tysięcy. 

Czym są te, jak widać dość drogie, przywoływane wcześniej czynności cywilno-prawne, określane popularnym skrótem PCC ? Tym samym, czym kiedyś była opłata skarbowa, podatkiem, który zobowiązani byliśmy uiścić podczas np. zawierania umów, czy podejmowania innych czynności w obrocie gospodarczym.

Dlaczego kupując mieszkanie od dewelopera nie płacimy PCC? 

Ze względu na podwójne opodatkowanie, które byłoby niezgodne z prawem. Transakcja kupna nieruchomości, może być obciążona tylko jednym podatkiem, a ponieważ przy kupnie nowej nieruchomości, płacimy już podatek VAT, nie możemy zapłacić kolejnego.

Podatek VAT, przy kupnie nieruchomości od dewelopera, zawarty jest w cenie.

Gdy porównujemy ceny mieszkań na  rynku pierwotnym i wtórnym, te pierwsze z oczywistych powodów, są zawsze wyższe. Np. w Bydgoszczy w II kwartale 2021, na rynku pierwotnym średnia cena transakcyjna wynosiła 7107 złotych, a na rynku wtórnym 5792 złote. To spora różnica, dlatego warto przed podjęciem ostatecznej decyzji, podsumować koszty dodatkowe.

Co warto wziąć pod uwagę?

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym zapłacimy PCC i nie mamy prawa do rękojmi ani gwarancji. Być może, zestawienie wszystkich kosztów, spowoduje, że jednak zdecydujemy się na rynek pierwotny.

Kupno mieszkania to poważna i wymagająca namysłu decyzja. Często związana z obciążeniem kredytowym na długie lata.

Dlatego warto przeanalizować wszystkie dostępne informacje i wybrać najlepszy dla nas wariant. Również ten związany z opodatkowaniem, bo przecież będziemy musieli ponieść także inne koszty wynikające np. z założenia księgi wieczystej, opłaty notarialnej za sporządzenie umowy kupna-sprzedaży czy ustanowienia hipoteki, gdy korzystamy z kredytu.

Wydatków i podatków do zapłacenia będzie więc całkiem sporo. Warto zatem optymalizować koszty i wybrać najlepsze rozwiązanie. 

29.09.2021

Kupowanie mieszkania od dewelopera jest proste i bezpieczne, ale zdaniem doradców handlowych Grupy Moderator, nadal bardzo często pojawiają się pytania dotyczące procesu zakupu. A skoro są pytania, to powinny pojawić się odpowiedzi. Zatem zaczynamy od podstawowych informacji.

Czytaj dalej