Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Rachunek powierniczy, a bezpieczny zakup mieszkania

Rachunek powierniczy, a bezpieczny zakup mieszkania

Własne mieszkanieczęsto stanowi dorobek naszego życia, a jego zakup wiąże się z wyrzeczeniami. Dlatego, gdy decydujemy się na zakup, chcemy mieć absolutną pewność, że nasze pieniądze są odpowiednio chronione i wydatkowane zgodnie z przeznaczeniem.

Na rynku pierwotnym zasady gospodarowania naszymi finansami, reguluje Ustawa deweloperska z dnia 16 września 2011 roku. Ustawa chroni klientów dewelopera, nakładając na przedsiębiorcę obowiązek zakładania dla każdej prowadzonej inwestycji, rachunku powierniczego.

  •  Rachunek powierniczy w praktyce- jak chroni pieniądze Klientów

Gdy decydujemy się na kupno mieszkania od dewelopera, to podpisując umowę, od razu uzyskamy wiedzę, w jakich terminach i w jakiej wysokości będziemy wpłacać pieniądze.  Wysokość transzy zależy od zaawansowania budowy inwestycji deweloperskiej. Na etapie "dziury w ziemi" wpłacamy niewiele, ale na etapie stanu surowego zamkniętego, już znacznie więcej. Deweloper jest zobowiązany do podziału każdej prowadzonej przez siebie inwestycji na minimum 4 etapy, maksimum na 10.

  • Koszt każdego z nich nie może przekraczać 25%, ale nie może być niższy niż 10% całości. 

To właśnie dlatego, pierwsza transza, która wpłacamy na samym początku, często wynosi 10%, ale gdy kupujemy prawie na koniec, to możemy spodziewać  się, że nasza transza będzie stanowiła nawet 75%  lub więcej, kosztu całkowitego.
 
Wysokość każdej transzy jest opisana w umowie deweloperskiej. Pieniądze trafiają do banku, na  specjalny mieszkaniowy rachunek powierniczy, a potem, gdy bank skontroluje zaawansowanie prac budowlanych i celowość wydatków, do dewelopera. 
Dzięki temu  interesy Klienta są chronione, a jego pieniądze wydawane zgodnie z ustaleniami i zapisami umowy. 

13.10.2021

Jak uniknąć PCC przy zakupie nieruchomości? Najłatwiej kupić mieszkanie od dewelopera.

Czytaj dalej