Rachunek powierniczy, a bezpieczny zakup mieszkania
Własne mieszkanieczęsto stanowi dorobek naszego życia, a jego zakup wiąże się z wyrzeczeniami. Dlatego, gdy decydujemy się na zakup, chcemy mieć absolutną pewność, że nasze pieniądze są odpowiednio chronione i wydatkowane zgodnie z przeznaczeniem.
Na rynku pierwotnym zasady gospodarowania naszymi finansami, reguluje Ustawa deweloperska z dnia 16 września 2011 roku. Ustawa chroni klientów dewelopera, nakładając na przedsiębiorcę obowiązek zakładania dla każdej prowadzonej inwestycji, rachunku powierniczego.
- Rachunek powierniczy w praktyce- jak chroni pieniądze Klientów
Gdy decydujemy się na kupno mieszkania od dewelopera, to podpisując umowę, od razu uzyskamy wiedzę, w jakich terminach i w jakiej wysokości będziemy wpłacać pieniądze. Wysokość transzy zależy od zaawansowania budowy inwestycji deweloperskiej. Na etapie "dziury w ziemi" wpłacamy niewiele, ale na etapie stanu surowego zamkniętego, już znacznie więcej. Deweloper jest zobowiązany do podziału każdej prowadzonej przez siebie inwestycji na minimum 4 etapy, maksimum na 10.
- Koszt każdego z nich nie może przekraczać 25%, ale nie może być niższy niż 10% całości.
To właśnie dlatego, pierwsza transza, która wpłacamy na samym początku, często wynosi 10%, ale gdy kupujemy prawie na koniec, to możemy spodziewać się, że nasza transza będzie stanowiła nawet 75% lub więcej, kosztu całkowitego.
Wysokość każdej transzy jest opisana w umowie deweloperskiej. Pieniądze trafiają do banku, na specjalny mieszkaniowy rachunek powierniczy, a potem, gdy bank skontroluje zaawansowanie prac budowlanych i celowość wydatków, do dewelopera.
Dzięki temu interesy Klienta są chronione, a jego pieniądze wydawane zgodnie z ustaleniami i zapisami umowy.
Jak uniknąć PCC przy zakupie nieruchomości? Najłatwiej kupić mieszkanie od dewelopera.
Czytaj dalej