Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Rewitalizacja w Bydgoszczy. Nowe funkcje terenów poprzemysłowych

Rewitalizacja w Bydgoszczy. Nowe funkcje terenów poprzemysłowych

  • Industria - 5 hektarów zmiany. Osiedle z historią

Deweloperzy, inwestując w rynek pierwotny, coraz chętniej sięgają po tereny poprzemysłowe. Rewitalizacja to trend obecny w wielu europejskich miastach i za sprawą Moderatora, dotarł także do Bydgoszczy. Dzisiaj, gdy mamy w naszym portfolio już kilkuletnie doświadczenia w kompleksowej rewitalizacji tak dużego, bo blisko 5 hektarowego obszaru, przypominamy historię tego wyjątkowego terenu poprzemysłowego, który zyska nowe funkcje. 
 

Miejsce, które wybraliśmy na naszą nową inwestycję, objęte jest także Gminnym Programem Rewitalizacji, dzięki czemu zmiany na tym obszarze będą kompleksowe. Nowa inwestycja wpłynie więc na całe miasto i radykalnie odmieni dzielnicę.

Tereny poprzemysłowe w mieście. Historia
 

Bydgoszcz przez wiele lat minionego stulecia związana była z koleją. To w naszym mieście powstała – obok dyrekcji Kolei Westfalskich w Paderborn – pierwsza dyrekcja kolei państwowych w Europie i na świecie. Kolej dawała pracę i wpływała na rozbudowę miasta. Również poprzemysłowy teren przy ulicy Rycerskiej, gdzie powstaje nowe osiedle Industria, przez wiele lat należał do PKP i pełnił funkcję zaplecza dla węzła kolejowego. Z materiałów archiwalnych, pochodzących z zasobów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy dowiedzieliśmy się jaka była historia tego miejsca, które z terenu poprzemysłowego, stało się dla Grupy Moderator, terenem inwestycyjnym.
 

  • 1912 rok-budowa dworca towarowego

W roku 1912 przy ulicy Rycerskiej zbudowano dworzec towarowy. W tym budynku swoje biura znalazła m.in. administracja. Budynek był nowoczesny i bardzo komfortowy, wyposażony w wodociąg, ogrzewanie parowe i oświetlenie. W późniejszym czasie dobudowano 2 skrzydła z rampami przylegającymi bezpośrednio do torów. Jedna rampa służyła do załadunku, druga do rozładunku. 6 zadaszonych torów umożliwiało przeładunek nawet 400 ton towarów dziennie. 

Bydgoszczanie zapamiętali także budynek przy ulicy Rycerskiej, jako siedzibę Urzędu Celnego, który działał w tym miejscu do lat 90 tych XX wieku. Przez ostatnie lata, zanim został kupiony przez bydgoskiego dewelopera, niszczał i ulegał dewastacji.

Rewitalizacja w praktyce. Przygotowania do budowy nowego osiedla w Bydgoszczy
 

Scalenie działek, żmudny proces dokumentacji i uzyskania koniecznych pozwoleń. Inwestowanie na terenie poprzemysłowym i budowanie  nowego osiedla w ścisłej tkance śródmiejskiej, wymaga cierpliwości. Przygotowania do tego wyjątkowego projektu, trwały więc kilka lat. Naszym zdaniem, warto było czekać. Nowa jakość i kompleksowa rewitalizacja. Gruntowna odnowa nie tylko terenu, ale także relacji społecznych i funkcji tego wyjątkowego obszaru. Młode miasto w starym miejscu. Przyjazna przestrzeń dla inwestorów i mieszkańców. Osiedle Industria.

Projekt ważny dla bydgoszczan, którym bliska jest idea rewitalizacji terenów poprzemysłowych.

 

W 2019 roku przystąpiliśmy do budowy 1 etapu osiedla "Industria" od ulicy Pomorskiej, a w roku 2020 do porządkowania terenu przy ulicy Rycerskiej, gdzie zaplanowano 2. etap budowy.

Zadaszone rampy nie miały wartości zabytkowej, zostały więc wyburzone, a teren uporządkowany.

2 kondygnacyjny budynek dawnego dworca, został wstępnie przygotowany do prac remontowych. Zgodnie z planem zostanie pieczołowicie zrewitalizowany i będzie pełnił funkcje naturalnej bramy do osiedla. Na parterze miejsce znajdą lokale użytkowe, a na wyższych kondygnacjach, stylowe mieszkania.

 

Osiedle Industria. Tak wyglądać będzie rewitalizacja w praktyce.
 

Nowy wygląd i funkcje zyska także teren dookoła. Zmienią się rozwiązania komunikacyjne i zniknie zlokalizowany blisko budynku, przejazd kolejowy. Poza osiedlem Industria pojawią się inne, nowe domy, lokale usługowe oraz tereny zielone.

 


Radykalnie zmieni się otoczenie osiedla i jakość życia mieszkańców.

Pojawią się także nowe, dogodne rozwiązania komunikacyjne. Miejska Pracownia Urbanistyczna przygotowała zaakceptowaną przez Radę Miasta wizję zagospodarowania nie tylko terenu graniczącego z inwestycją Grupy Moderator, ale także pozostałych terenów poprzemysłowych.

Część  potrzebnych zmian została już zdiagnozowana w Gminnym Programie Rewitalizacji, inne proponowane są w ramach konsultacji społecznych, podczas których jest szansa na zgłoszenie swoich opinii na ten temat i bezpośredniego udziału w procesie rewitalizacji naszego miasta. Z pomysłami i postulatami mieszkańców, zapozna się Rada Miasta i Prezydent. Jednym z już zaakceptowanych pomysłów, na rewitalizację terenów zielonych jest społeczny sad owocowy, który powstanie w ramach budżetu obywatelskiego przy ulicy Pomorskiej.

Rewitalizacja to proces i dotyczy nie tylko budynków czy chodników, ale także zmiany relacji społecznych i traktowania przestrzeni publicznej. Jednak gdy są treny, są pomysły i ludzie, to taki projekt musi się udać. 

 

13.04.2021

Stan deweloperski Każdy, kto kupował mieszkanie na rynku pierwotnym, zetknął się z tym określeniem. Jednak nie w każdym przypadku oznaczało ono dokładnie to samo. Dlaczego? Wyjaśnienie jest dość proste i postaramy się je opisać w jasny sposób. Wróćmy zatem do podstawowego pytania.

Czytaj dalej
01.04.2021

jaki prezent na parapetówkę? Czy już wiecie?Za chwilę wybieracie się na pierwszą wizytę do znajomych, którzy właśnie kupili upragnione, własne M i szukacie odpowiedniego prezentu? Podpowiadamy, czego nie kupować, aby uniknąć gafy, a co prawie na pewno, spotka się z życzliwym przyjęciem.Co kupić do mieszkania?

Czytaj dalej