Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Stan deweloperski

Stan deweloperski

Stan deweloperski - co oznacza?

Każdy, kto kupował mieszkanie na rynku pierwotnym, zetknął się z tym określeniem. Jednak nie w każdym przypadku oznaczało ono dokładnie to samo. Dlaczego? Wyjaśnienie jest dość proste i postaramy się je opisać w jasny sposób. Wróćmy zatem do podstawowego pytania.

Stan deweloperski czym jest?

Nie ma jednej, precyzyjnej definicji. Dlatego, tak często Klienci, którzy pojawią się w naszym biurze, zadają bardzo szczegółowe pytania, dotyczące tego, co otrzymają w ramach stanu deweloperskiego.  

Stan deweloperskiu różnych inwestorów

Może określać odmienny zakres prac, które zostaną zrealizowane w budynku i naszym mieszkaniu. Jak sprawdzić, na co możemy liczyć u konkretnego dewelopera i czy nam to odpowiada?

Najlepiej przeczytać prospekt informacyjny, który jest załącznikiem do umowy deweloperskiej i dzieli się na dwie części: ogólną i indywidualną. Część ogólna dotyczy głównie dewelopera i całej nieruchomości oraz budynku. Tutaj znajdziemy także informacje na temat tego, co ewentualnie powstanie w najbliższej okolicy naszego budynku. Część indywidualna prospektu informacyjnego dotyczący konkretnego lokalu, którym jesteśmy zainteresowani.

Tutaj znajdziemy parametry techniczne, opis nieruchomości i to, co ma bezpośredni związek z pojęciem "stan deweloperski", czyli standard wykończenia.

Stan deweloperski mieszkania - co warto wiedzieć?

 

Standardowo, stan deweloperski określa stopień wykończenia lokalu mieszkalnego, umożliwiający rozpoczęcie jego wykańczania.

Lista  zastosowanych materiałów i technologii to indywidualna decyzja dewelopera, ale zawsze znajdziemy szczegółowy wykaz i  opis w prospekcie, o którym już pisaliśmy. Ze względu na dowolność w tym zakresie, warto sprawdzić jaki standard oferuje wybrany przez nas deweloper. Warto wiedzieć, że stan deweloperski to nie to samo co stan surowy oraz wykończenie „pod klucz”.

Możemy spotkać się również z pojęciem"podwyższony standard deweloperski" i wówczas też należy szczegółowo sprawdzić, co takie pojęcie oznacza w tym konkretnym przypadku.

Podsumowując: jeżeli chcecie wiedzieć, czego możecie się spodziewać, kupując mieszkanie w stanie deweloperskim, dokładnie sprawdźcie, jaki standard oferuje deweloper i przeczytajcie prospekt informacyjny. Znajdziecie tam naprawdę ciekawe informacje, np. o grubości ścian, rozprowadzeniu instalacji, a nawet użytej cegle.

Prospekt informacyjny to naprawdę pożyteczna lektura i ważny dokument.

Jak jeszcze sprawdzić co kryje się za pojęciem "stan deweloperski"? Warto zadawać pytania i domagać się precyzyjnej odpowiedzi.

Kupno nowego mieszkania czy domu, to przecież bardzo istotna decyzja, często uwarunkowana  poważnymi zobowiązaniami finansowymi.

Doświadczony doradca powinien dobrze znać towar, który sprzedaje. Gdy już ustalimy, jakie normy obowiązują u dewelopera, od  którego chcemy kupić nowe mieszkanie, warto porównać je z innymi ofertami. Może znajdziemy lepszą? Ewentualnie, możemy te informacje wykorzystać przy negocjacjach ceny. Czasami, nawet gdy nie uda się "wytargować" obniżki, można na etapie projektu, liczyć na bezpłatne wykonanie dodatkowych prac. Np. przesunięcie ściany, przygotowanie miejsca pod rolety czy chociażby dodatkowy kontakt. 

01.04.2021

jaki prezent na parapetówkę? Czy już wiecie?Za chwilę wybieracie się na pierwszą wizytę do znajomych, którzy właśnie kupili upragnione, własne M i szukacie odpowiedniego prezentu? Podpowiadamy, czego nie kupować, aby uniknąć gafy, a co prawie na pewno, spotka się z życzliwym przyjęciem.Co kupić do mieszkania?

Czytaj dalej