Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Szwederowo znane i coraz bardziej lubiane

Szwederowo znane i coraz bardziej lubiane

Do Bydgoszczy – administracyjnie – należy od 1920 toku. Historycznie dominowała na Szwederowie, niska, małomiasteczkowa, wręcz wiejska zabudowa. Plan zagospodarowania przestrzennego, powstał w latach 20-tych i zakładał, że na Szwederowie powstawać będą nowe, już zdecydowanie bardziej miejskie, domy. W 1928 zbudowano Świątynię Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, w 1927 Browar Bydgoski, a w 1928 Łaźnię Miejską. W tym czasie działają już dwie szkoły, przedszkole, dom opieki oraz tymczasowy szpital.

Rozwój dzielnicy, przerwała II wojna światowa. Doszło do starć z mieszkającymi w Bydgoszczy Niemcami. 4 września na ulicach Bielickiej, Orlej i Żuławy, toczyły się walki z udziałem polskich żołnierzy, członków straży obywatelskiej i cywilów. Wermacht, który wkroczył później do miasta, dokonał na mieszkańcach Szwederowa odwetu, rozstrzeliwując ponad stu mieszkańców dzielnicy.

Mieszkańcy Szwederowa działali w polskim ruchu oporu. Przy ulicy Nowej kryjówkę miał płk Janusz Pałubicki, który od 1943 do 1945, dowodził Pomorskim Okręgiem Armii Krajowej.

Powojenne czasy realnego socjalizmu, nie były urbanistycznie łaskawe dla Szwederowa. Powstają wtedy bloki z wielkiej płyty, utrwalające obraz tzw. nowego Szwederowa jako dzielnicy robotniczej.

Po 1989 r. rozpoczął się stopniowy proces rewitalizacji dzielnicy.

Stare kamienice są remontowane, powstają nowe, dopasowane do otoczenia, zdecydowanie bardziej atrakcyjne niż te budowane w PRL. Szwederowo zmienia się i pięknieje, zachowując swój unikatowy charakter i najważniejsze zalety; dużą ilość zieleni, zabudowę jednorodzinną i wielorodzinną o niskiej gęstości, znakomitą komunikację ze wszystkimi pozostałymi dzielnicami Bydgoszczy, lokalność i kameralność.

Zalety Szwederowa dostrzeżone zostały także przez Klientów Grupy Moderator. Mieszkania w budynku wielorodzinnym przy Ulicy Leszczyńskiego 18, znalazły właścicieli jeszcze przed oddaniem nowego bloku do użytkowania. Korzystając z tego doświadczenia i wyraźnego popytu na mieszkania na Szwederowie, Grupa Moderator prowadzi prace nad kolejnym etapem osiedla przy ulicy Leszczyńskiego. Po sąsiedzku, przy Leszczyńskiego 20 powstaje kolejny, nowoczesny w formie, ale pasujący do otoczenia, budynek.

Dzięki rewitalizacji oraz nowym inwestycjom mieszkaniowym w Bydgoszczy, Szwederowo zyskało szansę na zmiany, które dokonują się w coraz szybszym tempie. To jeden z powodów, dla których dzielnica jest coraz chętniej wybierana przez mieszkańców miasta, poszukujących mieszkańw nowych, ale kameralnych blokach.