Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Kupno mieszkania, a wspólność majątkowa. O czym warto pamiętać?

Kupno mieszkania, a wspólność majątkowa. O czym warto pamiętać?

Przy zakupie mieszkania, poza pytaniem, które pada najczęściej już podczas pierwszego spotkania z doradcą, czyli sakramentalnym: za gotówkę czy na kredyt? Szybko pojawiają  się kolejne: we wspólnocie, samodzielnie czy w rozdzielności?

  • Dlaczego warto wiedzieć, co oznaczają te pojęcia? I jakie mogą być konsekwencje zakupu dokonanego w wybranej formule?

Gdy zawieramy związek małżeński, z mocy prawa, powstaje wspólność majątkowa.

Co to znaczy? W uproszeniu tyle, że wszystko, co kupimy w trakcie małżeństwa, razem lub oddzielnie zostaje objęte wspólnością majątkową. Zasada ta dotyczy także wszelkich nieruchomości. Nieważne czy tych od dewelopera, czy z rynku wtórnego.

Jeżeli więc kupujemy mieszkanie, to musi na to zgodzić się nasz mąż lub żona. Zwyczajowo oboje stawiają się wówczas u notariusza. Gdy nie mogą jednocześnie pojawić się w kancelarii notarialnej, potrzebne jest pełnomocnictwo. W takiej sytuacji jedno z małżonków będzie reprezentowało na mocy pełnomocnictwa także współmałżonka.

  • Ważne będzie tylko takie pełnomocnictwo, które zostało przygotowane przez notariusza.

Gdy zakup mieszkania dokona się w czasie trwania małżeństwa, właścicielami zakupionego mieszkania są małżonkowie. Mieszkanie należy do nich, w sensie prawnym, w częściach równych. Połowa do żony, połowa do męża.

  • Co w sytuacji, gdy jesteśmy w związku małżeńskim, ale chcemy kupić mieszkanie, które będzie naszym majątkiem odrębnym? 

Co zrobić, gdy przed wstąpieniem w związek małżeński, mamy już swój własny majątek? Zgromadzony lub nabyty jeszcze przed ślubem i chcemy, aby nieruchomość nabyta z tych środków nie podlegała ustawowej wspólnocie majątkowej?

W takiej sytuacji, mamy przynajmniej dwie możliwości.

  • Wprowadzenie rozdzielności majątkowej. Dzięki temu mieszkanie możemy kupić razem z żoną lub mężem, ale każdy kupujący zostanie właścicielem odpowiedniej części, czyli udziału w nieruchomości.
  • Indywidualny zakup. W takim przypadku nieruchomość będzie w 100% wchodziła w skład majątku osobistego osoby, która dokonuje zakupu. Ważne, aby pamiętać, że podczas aktu notarialnego, drugi małżonek zostanie poproszony o potwierdzenie, iż środki, za które kupowana jest nieruchomość, faktycznie stanowią majątek osobisty kupującego.

Zapraszamy do lektury naszych artykułów na aktualnościach. Wkrótce o zakupie mieszkania przez parę pozostającą w związku nieformalnym. 

25.10.2021

Jak bezpiecznie kupić mieszkanie i co gwarantuje fundusz powierniczy.

Czytaj dalej
13.10.2021

Jak uniknąć PCC przy zakupie nieruchomości? Najłatwiej kupić mieszkanie od dewelopera.

Czytaj dalej