Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Zdolność kredytowa - co na nią wpływa i jak ją poprawić

Zdolność kredytowa - co na nią wpływa i jak ją poprawić

Zdarza się, że kupujemy w sklepie towar na raty a przy okazji otrzymujemy kartę kredytową

Zapominamy o niej, a po jakimś czasie okazuje się, że Bank naliczył nam za tę kartę opłaty i zostaliśmy wpisani do Biura Informacji Kredytowej jako nierzetelni klienci.

Podobnie jest z rachunkami bankowymi. Zawsze należy się upewnić, czy na pewno konto zostało zamknięte i czy nie są naliczane żadne opłaty zgodnie z taryfą prowizji i opłat banku.

Klienci mogą sami pobrać Raport BIK i razem z ekspertem przeanalizować obecną sytuację. W BIK widać, jakie mamy kredyty, limity w koncie czy karty kredytowe. Jeżeli jest ich dużo, zalecana jest konsolidacja, czyli połączenie zobowiązań. Dzięki temu mamy jedną ratę kredytową na maksymalnie długi czas, co powoduje mniejsze obciążenie dla domowego budżetu.

Czasami warto też zmniejszyć limit na karcie kredytowej czy w koncie osobistym. Na przykład, gdy Klienci mają przyznane przez Bank 20 000 złotych, a korzystają tylko z 1 000 złotych, nie jest zasadne trzymanie tego limitu. Przy ocenie kredytowej, Bank będzie brał pod uwagę kwotę, do jakiej możemy się zadłużać, a nie tylko realnie wykorzystaną.

Oprócz historii kredytowej, Banki sprawdzają operacje na naszym rachunku bankowym, na które wpływa wynagrodzenie. Dlatego należy uważać na zajęcia komornicze np. za mandaty, bo to również obniża naszą wiarygodność przed Bankiem. Niezapłacone rachunki i podatki również zgłaszane są do różnych baz, które Banki weryfikują przed przyznaniem kredytu.

Warto o tym pamiętać przed podpisaniem umowy przedwstępnej zakupu lokalu czy domu i skorzystać z pomocy specjalisty.