Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Kino Pomorzanin w Bydgoszczy- starsze niż niepodległość. Kolejna, ogólnopolska wizyta studyjna.

Kino Pomorzanin w Bydgoszczy- starsze niż niepodległość. Kolejna, ogólnopolska wizyta studyjna.

Moderator Inwestycje jest Partnerem Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej 1918 – film polski wobec odzyskania niepodległości.Organizatorem Konferencji jest Instytut Filologii Polskiej i Kulturoznawstwa oraz Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.

Przez 3 dni, od 19 do 21 listopada 2018r. Biblioteka UKW w Bydgoszczy będzie miejscem spotkań naukowców z całej Polski, a 100 - lecie niepodległości stanie się pretekstem do rozważań filmoznawczych. Tematy poruszane podczas konferencji nie ograniczają się – jak piszą – organizatorzy do wydarzeń z epoki.  „Skupimy się między innymi wokół obecności roku 1918 w produkcjach filmowych i telewizyjnych, kulturowych reprezentacji twórców niepodległości, ideologicznych sporów o konsekwencje walki o granice, krytycznego spojrzenia na poszczególne tytuły”.

Podczas konferencji zaplanowano wizytę studyjną uczestników spotkania w Kinie Pomorzanin, które jest o 4 lata starsze niż nasza niepodległość. Kino powstało w 1914 roku jako Kristall-Palast i pierwotnie miało prawie 750 miejsc. Przetrwało dwie wojny światowe, ale nie wytrzymało transformacji gospodarczej i konkurencji multipleksów. Ostatni seans w Pomorzaninie odbył się w 2003 roku. Kino niszczało do marca 2017 r., kiedy zostało kupione przez Moderator Inwestycje. Inwestor podjął się rewitalizacji kina. Ze względu na fakt, że jest to długotrwały i wieloletni proces, pomimo złego stanu technicznego, w kinie systematycznie organizowane są wydarzenia i spotkania. Wizyta studyjna uczestników konferencji 1918 – film polski wobec odzyskania niepodległości, jest jednym z nich. Cała konferencja odbywać się będzie w Bibliotece UKW, przy ul. Szymanowskiego 3