Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Mieszkanie bez wkładu własnego. Kto może skorzystać ?

Mieszkanie bez wkładu własnego. Kto może skorzystać ?

Jeżeli potrzebujecie nowego mieszkania, ale nie macie odłożonych pieniędzy na wymagany wkład własny, możecie zaciągnąć kredyt hipoteczny, przystępując do programu "mieszkanie bez wkładu własnego".

Program "mieszkanie bez wkładu własnego" nie jest jednak dla każdego. Udzielanie kredytu w ramach tego rządowego programu, jest obwarowane pewnymi warunkami. Z tego artykułu dowiecie się, kto może skorzystać z rządowego programu, ile mamy czasu na spłatę długu, dlaczego nadal ważne jest posiadanie zdolności kredytowej, jakie znaczenie ma drugie dziecko i kolejne potomstwo.

Przedstawimy także aktualne limity cen mieszkań, które są dostępne w ramach programu mieszkanie bez wkładu własnego pod koniec 2022 roku. Powiemy, jakie banki udzielają kredytu hipotecznego. Mamy też konkretną propozycję. Mieszkania z oferty Grupy Moderator, które spełniają kryteria programu „Mieszkanie bez wkładu własnego”.

Kredyt bez wkładu własnego 2022, mieszkania z Grupy Moderator

Zainteresowani? Zapraszamy do lektury i kontaktu z naszymi doradcami. Na pewno, pomogą znaleźć mieszkanie dostosowane do potrzeb i możliwości spłaty kredytu hipotecznego. Oferta jest naprawdę szeroka, a wybór duży. Szczególnie polecamy czteropokojowe, rodzinne mieszkania na osiedlu Leszczyńskiego Park II, gdzie wiele mieszkań spełnia kryteria finansowe programu mieszkanie bez wkładu własnego. Polecamy także wybrane, trzypokojowe  mieszkania w budynku D na osiedlu Industria.

Co warto wiedzieć o programie mieszkanie bez wkładu własnego?

Mieszkanie bez wkładu własnego 2022, od czego zacząć, gdy zdecydujemy się na skorzystanie z tej rządowej propozycji? Trzeba znaleźć na rynku takie mieszkanie, aby cena 1 metra kw. była nie wyższa niż 1,3 na rynku pierwotnym i 1,2 na rynku wtórnym wartości tzw. wskaźnika odtworzeniowego.

Wskaźnik odtworzeniowy dla każdego województwa jest inny, więc jeśli mieszkacie w Bydgoszczy, trzeba sprawdzić aktualny wskaźnik dla województwa kujawsko-pomorskiego i wynikający z niego limit cenowy. Limity w programie mieszkanie bez wkładu własnego, zmieniają się co kwartał.

Mieszkanie bez wkładu własnego limity dla Bydgoszczy

Ponieważ limity są aktualizowane co kwartał, czasami warto więc poczekać na kolejny, aby wybrane mieszkanie "zmieściło" się w ustanowionej limitem wartości nieruchomości. To pozwoli uzyskać kredyt bez wkładu własnego.

Jak kształtują się zmiany? Pod koniec lipca 2022 roku, limity cen w Bydgoszczy wynosiły:

 

Dla rynku pierwotnego -7517,45 PLN, dla rynku wtórnego - 6939,18 PLN.

 

Kolejny, ostatni kwartał 2022 r. to następujące limity:

 

Rynek pierwotny -7661 PLN i rynek wtórny- 7072 PLN.

Zmiana jest więc widoczna i korzystna dla klientów, bo za taką cenę znajdziemy już mieszkanie bez wkładu własnego w Bydgoszczy.

Czy kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego cieszy się zainteresowaniem?

Do podpisywania umowy z bankiem gospodarstwa krajowego, na początku obowiązywania programu, przystąpiły tylko 3 banki. Lista pod koniec roku jest dłuższa. Bank Ochrony Środowiska S.A. i Bank Pekao S.A. oraz Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,Bank Spółdzielczy w Brodnicy, czy PKO Bank Polski S.A. oraz Santander Bank Polska S.A zdecydowały się wziąć udział w rządowym projekcie i udzielają kredytu hipotecznego klientom, którzy mają zdolność kredytową, ale brakuje im środków na wkład własny.

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy nie robi furory

Zainteresowanie kredytem nie jest wysokie.Dlatego program, który działa od maja 2022 roku, w 2023 roku, zostanie zmodyfikowany. Od marca przyszłego roku zmienią się zasady rządowego programu pomocowego dla kredytobiorców – mieszkanie bez wkładu własnego. Rząd chce, by o kredyt mieszkaniowy mogła starać się większa liczba beneficjentów.

W nowej odsłonie program mieszkanie bez wkładu będzie nazywać się Rodzinne Kredyty Mieszkaniowe. Czy pomoże to w ustabilizowaniu sytuacji mieszkaniowej Polaków? Zdania specjalistów na ten temat, są podzielone. Jak zawsze, ostateczną miarą sukcesu będzie liczba Klientów, którzy skorzystają z proponowanego rozwiązania.

Kredyt na mieszkanie bez wkładu własnego — jakie warunki należy spełnić?

W przypadku programu "mieszkanie bez wkładu własnego" pomimo obowiązującej od 26 maja 2022 roku, ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym, trudno mówić o sukcesie. Przyczyną nikłego zainteresowania są m.in. wysokie oprocentowanie kredytów i warunki, które trzeba spełnić, aby skorzystać z kredytu hipotecznego.

Aktualnie obowiązujące zasady zakupu mieszkania bez wkładu własnego dotyczą nie tylko limitów cenowych, o których pisaliśmy na początku artykułu. Są jeszcze inne warunki, które należy spełnić. Kredyty w ramach programu muszą być przyznawane w polskiej walucie na okres min. 15 lat. Gwarancja może obejmować między 10% a 20% całości wydatków. 

Czy to już wszystkie obwarowania? Zdecydowanie nie. Są także inne warunki, które warto znać, gdy mamy zamiar skorzystać z programu mieszkanie bez wkładu własnego i kredytu hipotecznego. Aby ubiegać się o kredyt "Mieszkanie bez wkładu własnego" musimy zwrócić uwagę na powierzchnię posiadanego już posiadanego  mieszkania, jeśli je mamy oraz liczbę dzieci. 

Gwarantowany kredyt mieszkaniowy - pozostałe warunki

  • Ze spłaty części kapitałowej kredytu, nazywanej spłatą rodzinną, można skorzystać, jeśli w czasie spłaty tego kredytu nasze gospodarstwo domowe powiększy się o drugie albo kolejne dziecko (20 tys. zł w przypadku drugiego i 60 tys. zł w przypadku trzeciego i kolejnego).
  • Wniosek o kredyt hipoteczny z gwarancją spłaty części kredytu może złożyć osoba, która prowadzi gospodarstwo domowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub poza terytorium, jeżeli ma obywatelstwo polskie albo prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z osobą posiadającą polskie obywatelstwo. O czym jeszcze warto pamiętać? Zajrzyjmy do źródeł ustawowych opublikowanych na stronie rządowej.

Jak wziąć kredyt hipoteczny na mieszkanie bez wkładu własnego?

Osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie mogą mieć prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu oraz w okresie pięciu lat poprzedzających złożenie wniosku o udzielenie tego kredytu nie dokonały zbycia prawa w drodze darowizny na rzecz osoby zaliczanej do I albo II grupy podatkowej.

Czy można skorzystać z kredytu, gdy mamy już mieszkanie?

Tak, Wyjątkiem są rodziny z dwójką lub większą liczbą dzieci, wtedy mogą posiadać łącznie jedno mieszkanie, ale nie większe niż 50 m kw., gdy dzieci jest dwoje, nie większe niż 75 m kw., gdy jest troje dzieci, nie większe niż 90 m kw., gdy jest czworo dzieci.

 

Limit metrażu nie występuje, gdy rodzina ma pięcioro lub więcej dzieci. Warto pamiętać, że MRiT udziela wyjaśnień i interpretacji przepisów.

Na czym polega procedura udzielania kredytu hipotecznego

Każdy z banków udzielających kredytu ma swoje procedury, ale najczęściej są zbliżone do tych, które obowiązują, gdy staramy się o kredyt hipoteczny udzielany z wkładem własnym. Jedyna różnica to obowiązek przedstawienia dokumentacji, które potwierdzi, że spełniamy warunki, aby skorzystać z programu.

Gdzie szukać dodatkowych informacji?

Najpewniejsze informacje to te, które pochodzą bezpośrednio od autora. W tym przypadku polecamy rządowe strony internetowe, szczególnie przywoływaną już stronę Ministerstwa Rozwoju i Technologii.

Przeczytaj również: