Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Mieszkanie z tarasem, a może ogrodem zimowym?

Mieszkanie z tarasem, a może ogrodem zimowym?

Warto mieć mieszkanie z tarasem

Jeżeli jeszcze nie jesteście przekonani czy warto mieć mieszkanie z tarasem, to ten tekst jest dla Was. Oczywiście wiemy, że nie każdy może mieć ogród zimowy w mieszkaniu, ale może balkon lub loggia ?

Zanim wybierzemy, warto wiedzieć, czym się różnią, tak upragnione przez mieszkańców budynków wielorodzinnych w mieście, elementy architektoniczne. Prawo budowlane nie definiuje różnic pomiędzy balkonem, loggią a tarasem, a samo zabudowanie balkonu nie uczyni z niego oranżerii, ale my chętnie podzielimy się naszą wiedzą na ten temat. Może skorzystacie?

 

Mieszkanie z balkonem, to najpopularniejszy widok na nowych osiedlach. Współczesny balkon jest prostokątny, znajduje się na zewnątrz domu, z którym połączony jest dłuższym bokiem i otoczony z pozostałych trzech stron balustradą. Przeszklenia, czyli drzwi balkonowe w naturalny sposób doświetlają pomieszczenie.

 

Balkony są popularnym miejscem wypoczynku, a wiosną i latem pięknie ukwiecone, zdobią budynek. Poza tymi klasycznymi występują także we francuskiej wersji i nazywane są portfenetrami. To wysokie okna balkonowe zabezpieczone barierką, która zapewnia bezpieczeństwo. Na takim francuskim balkonie można powiesić skrzynkę z kwiatami, a szklane drzwi zapewnią dostęp do naturalnego światła. Jednak nie urządzimy tutaj strefy relaksu, nie postawimy ogrodowych mebli, nie zaprosimy przyjaciół na kawę, a zabudowanie balkonu w tym przypadku również mija się z celem.

 

Bydgoszcz słynie z secesyjnej zabudowy, a mieszkańcy kamienic często mają do swojej dyspozycji loggie. Co prawda te najsłynniejsze w Polsce znajdują się w Krakowie, na Wawelu, ale w Bydgoszczy również można je podziwiać, np. w dzielnicy muzycznej lub kamienicach przy ulicy Gdańskiej. Sama nazwa jest włoskiego pochodzenia. Aktualnie, loggia powszechnie uważana jest za rodzaj balkonu, a jej historyczne, renesansowe korzenie nie mają większego znaczenia. Czym zatem różni się od klasycznego balkonu?

 

Loggiausytuowana jest bryle budynku i przypomina zadaszoną, otoczoną ścianami z trzech stron, wnękę. Od logi już całkiem blisko do marzenia jakim jest ogród zimowy w mieszkaniu, który jest cechą rozpoznawczą mieszkań na osiedlu Symfonia. Dlaczego warto zdecydować się na ogród zimowy w bloku piszemy w dalszej części artykułu. Teraz zajmijmy się naszym głównym bohaterem, czyli tarasem

Taras w roli głównej

Skoro wiemy, czym jest balkon i loggia to definicja tarasu i jego zalet, nie sprawi kłopotu. Taras to zewnętrzna, otwarta przestrzeń, zdecydowanie większa od balkonu. W domach wielorodzinnych taras często usytuowany jest w mieszkaniach na parterze, gdzie w naturalny sposób łączy się z ogródkiem. Z drugiej strony, przeszklone drzwi łączą taras np. z salonem czy jadalnią. Latem można dzięki temu, uzyskać efekt naturalnego przedłużenia mieszkania. To tylko jeden z powodów popularności mieszkania z tarasem. Ze względu na swoją wielkość i usytuowanie, taras jest wielofunkcyjny. Może być miejscem wypoczynku dla mieszkańców i letnim salonem dla gości, miejscem do picia porannej kawy czy nawet jadalnią.

 

A gdyby pojawiła się ochota, aby pogrążyć się leniwym popołudniem w lekturze, to może zamienić się w przytulną czytelnię.Funkcji i możliwości aranżacji jest tyle, ile pomysłów właściciela mieszkania z tarasem. Czy jeśli mamy już taras, łatwo jest zrobić ogród zimowy? Jak zaaranżować taka przestrzeń? Pokażemy kilka pomysłów na ogród zimowy na naszym osiedlu Symfonia. Teraz skupmy się na możliwościach wykorzystania dodatkowej przestrzeni.

Ogród w mieście czy oranżeria na tarasie?

Mini warzywniak na tarasie to znakomite miejsce do realizacji pasji ogrodniczych. Świeże zioła do sałatki? Bazylia, rozmaryn, mięta czy oregano? Pięknie wyrosną w ozdobnych donicach i będą do dyspozycji mieszkańców od wczesnej wiosny do późnej. A może ozdobne krzewy ? Lub malowniczo zwisające pnącza i rośliny, które będą nam sprawiać radość także zimą? Iglaki, bluszcze, jałowce, możliwości jest ich naprawdę wiele. A jeżeli na naszym tarasie pojawi się stylowe oświetlenie, to zyskamy dodatkowe miejsce, do odpoczynku, także po zmroku. 

 

Pożytecznym elementem wyposażenia jest częściowe zadaszenie. Latem ochroni przed nadmiernym słońcem i zapewni upragniony cień w upalny dzień. Przed deszczem, właścicielom mieszkania z tarasem, dadzą schronienie markizy lub podcienie, które stworzą naturalną niszę. Również pergola, może posłużyć jako naturalna przesłona, zwiększając poczucie prywatności. Mieszkanie z tarasem będzie wówczas mieszkaniem z widokiem, ale wybranym i zaaranżowanym przez właścicieli.

Mieszkanie z tarasem, oferty na sprzedaż, Bydgoszcz

Gdy wpiszemy w dowolną wyszukiwarkę frazę "mieszkanie z tarasem Bydgoszcz", okaże się, że nie ma zbyt wielu ofert. Dlaczego na rynku pierwotnym brakuje takich mieszkań? Odpowiedź jest prosta. Mieszkanie z tarasem, szczególnie w centrum miasta, gdzie liczy się każdy metr trawnika, to poszukiwany i cenny towar, dlatego często ogłaszane jest jako apartament. Mieszkańcy nowych osiedli, tęsknią za zielenią, więc oferty "mieszkanie na sprzedaż" szybko znajdują Klientów. To m.in. dlatego taką popularnością cieszą się, łączone z ogródkami tarasy w mieszkaniach w budynku D na osiedlu Industria. Kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt dodatkowej powierzchni w centrum miasta, brzmi dobrze, prawda? Takie mieszkanie można potraktować jak dobrą inwestycję! To dlatego balkony i tarasy zapanowano także w budynku E. Bydgoszcz potrzebuje takich ofert. Mieszkania na sprzedaż z tarasami, uzyskują dobrą cenę i nie czekają długo na nowych właścicieli.

Tarasy służą nam przede wszystkim wtedy, gdy aura sprzyja przebywaniu na świeżym powietrzu. Czyli od kwietnia do końca września, a co w pozostałe miesiące? Mamy na to radę.

Rodzaje ogrodów zimowych, ogrzewany czy nieogrzewany

Zimowy ogród zmienia nie tylko nasze postrzeganie przestrzeni do dyspozycji, ale także wpływa na nasz styl życia. Zwykłe zabudowanie balkonu w bloku nie zamieni go automatycznie w taras zimowy, który powinien zostać zaplanowany już na etapie projektu. Ogród zimowy zapewnia jednak tyle dodatkowych możliwości, że naszym zdaniem, warto go mieć.

 

Różnorodne funkcje ogrodów zimowych pozwalają na realizację najśmielszych nawet marzeń. Ogród zimowy sezonowy, będzie nas cieszyć tylko przez kilka miesięcy. Temperatura w ogrodzie zimowym nieogrzewanym, będzie mniej więcej 5 st. Celsjusza wyższa od temperatury na zewnątrz. Wnętrze ogrodu zimowego, który nie jest ogrzewany, również podlega ograniczeniom. Na jaki ogród zimowy w bloku powinniśmy się więc zdecydować? Ogrzewany czy nieogrzewany? Na takie pytanie odpowiadamy: każdy będzie nas cieszył, ale z pewnością ogród zimowy nieogrzewany nie zwiększy naszych rachunków, tak dotkliwie, jak ogród zimowy całoroczny!

 

Ogrzewanie ogrodu zimowego znajdującego się w bryle budynku wpływa co prawda na zmniejszenie kosztów ogrzewania, ale i tak należy liczyć się z dodatkowymi wydatkami. Uzyskanie temperatury takiej jak w pomieszczeniach mieszkalnych będzie bardzo drogie, ponieważ szyby spowodują mniej więcej czterokrotnie większą utratę ciepła niż przez ocieploną ścianę. Rozsądne jest założyć, że zimą nie będziemy ogrzewać nadmiernie i zadowoli nas taras zimowy, na którym temperatura wyniesie około 10 st. C. Nie wszystkie rośliny nadają się do ogrodu zimowego, w którym panuje taka temperatura.

Zalety ogrodu zimowego i tarasu

A może joga o wschodzie słońca? Na własnym tarasie, w otoczeniu zieleni? Pogłębiony relaks o poranku przyda się na cały dzień! A jeżeli nie joga, to może chociaż krótka poranna gimnastyka? Ćwiczenia oddechowe, rozciąganie, kilka przysiadów i pompek. Gdy zaczniemy dzień od ćwiczeń na świeżym powietrzu, energii wystarczy zdecydowanie na dłużej. A gdyby tak na trasie urządzić plenerową mini siłownię? Szczególnie gdy sprzyja pogoda, zabrać stacjonarny rowerek z sypialni i spalać kalorie na tarasie?

Taras może stać się także znakomitym, prywatnym placem zabaw. Zorganizowanie zabawy na świeżym powietrzu jest dużo łatwiejsze, gdy nasze mieszkanie ma taką dodatkową przestrzeń. Hamak, namiot, a nawet trampolina! Własny mini warzywniak też będzie dobrym pomysłem na aktywizację maluchów i wspólne, mądre zabawy. Gdy wybrałeś mieszkanie na osiedlu Symfonia, możesz zainspirować starsze dzieci do podglądania ptaków zamieszkujących budki lęgowe, których instalację zaplanowano na okolicznych drzewach. Bydgoszcz to miasto ogród, więc o ciekawy widok z tarasu nietrudno.

 

Kilka pomysłów na zimowy ogród

Podczas pandemii Covid 19 i powszechnej pracy z domu, posiadacze mieszkania z loggią czy tarasem, byli w zdecydowanie lepszej sytuacji od tych, którzy nie mieli możliwości, aby realizować home office w komfortowych warunkach. To wtedy też obserwowaliśmy w Biurze Sprzedaży Grupy Moderator, jaką popularnością cieszą się oferty na sprzedaż: domów z ogrodem, mieszkania z balkonem czy mieszkania z tarasem.

Przymusowa izolacja w czasie pandemii zmieniła nasze postrzeganie w wielu sferach. Mieszkania z tarasem są postrzegane jako dające więcej możliwości, a oferty sprzedaży cieszą się popularnością. Przeszklony ogród zimowy posłuży nam przez cały rok. Aranżacje zależą od naszej kreatywności, budżetu i funkcji, jaką to miejsce ma pełnić, a pomysłów na ogród zimowy jest tyle, ilu właścicieli.

Powiększ przestrzeń mieszkania Funkcje ogrodów zimowych

Jakie funkcje może pełnić nowoczesny ogród zimowy? Ogród, letni salon, siłownia, warzywniak, prywatny plac zabaw dla dzieci, czytelnia i miejsce do organizowania imprez oraz pracy, to już standard. Ale pojawiły się też nowe funkcje. A może mini warsztat dla majsterkowicza ? Dodatkowa przestrzeń dla Pani domu? Miejsce, gdzie komfortowo przesadzisz kwiaty i nie rozsypiesz ziemi w salonie. Zakonserwujesz rowerowe części, naoliwisz zamek, skręcisz szafkę i wyczyścisz buty narciarskie. Takie tarasy też widzieliśmy i akceptujemy wszystkie (prawie) funkcje, które nie szkodzą środowisku, nie przeszkadzają sąsiadom i nie naruszają ogólnie przyjętych zasad. Naszym ulubionym sposobem na wykorzystanie tej dodatkowej przestrzeni jest jednak strefa relaksu. W takim wydaniu zimowy ogród zmienia się w prawdziwy salon.

 

Ogród zimowy w lecie i ogród zimowy w zimie. Gdy mieszkasz na osiedlu Symfonia, niezależnie od pory roku możesz cieszyć się swoją dodatkową przestrzenią. Latem wystarczy rozsunąć szeroko szklane drzwi, zimą docenimy zabudowę i zadaszenie. Jeśli więc szukacie mieszkania z tarasem lub marzycie, aby mieć do swojej dyspozycji ogród zimowy sezonowy, który można w razie potrzeby zamienić w ogród zimowy całoroczny, to serdecznie zapraszamy do skorzystania z oferty Grupy Moderator.