Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Jaki materac wybrać, żeby się dobrze wyspać

Jaki materac wybrać, żeby się dobrze wyspać

Przesypiamy średnio  1/3 życia, a popularne stwierdzenie, że sen to zdrowie, ma wiele praktycznych zastosowań i naukowych przesłanek. O znaczeniu snu dla organizmu, napisano już naprawdę wiele. Dlatego dzisiaj skoncentrujemy się nie na tym, jak śpimy, ale na czym śpimy

Zacznijmy od podstaw. Jaki materac wybrać?

Postanowiliśmy zwrócić się z tym pytaniem do specjalistów z SENPO. Firma jest nowym uczestnikiem Programu Partnerskiego Grupy Moderator. Jak się okazuje, niezależnie od tego, jaki materac lubimy, twardy czy miękki, są pewnie zasady ogólne, którymi warto się kierować przy wyborze. Oto one.

"Materac powinien podpierać naturalne  krzywizny kręgosłupa, nie doprowadzając do dysfunkcji narządu ruchu oraz krążenia. Bardzo ważna w materacu jest także cyrkulacja powietrza zwłaszcza w upalne dni. Dlatego należy zwrócić szczególną uwagę, żeby materac odprowadzał wilgoć i nie oddawał ciepła".

To ogólne zasady, które obowiązują niezależnie od wybranej marki, stopnia twardości czy rodzaju wypełnienia. Warto znać symbole, które pojawiają się na materacach. Najpopularniejsze z nich dotyczą stopnia twardości i oznaczone są jako  H1, H2, H3, H4, gdzie H1  to materac miękki, a H4 najtwardszy. 

Dla kogo przeznaczony jest materac z oznaczeniem H1?

Przede wszystkim dla osób bardzo lekkich, a więc dzieci i tych, które ważą nie więcej niż 60 kilogramów. H2 powinny wybrać osoby o wadze od 60 do 80 kilo. Dla tych, którzy ważą powyżej 80 kilo, ale nie więcej niż 100, odpowiedni będzie materac H3. Te najtwardsze materace o symbolu H4 powinny trafić dla Klientów ważących ponad 100 kilo.

A jaki materac wybrać, gdy dzielimy łóżko z druga osobą?

Czy wystarczy po prostu dodać nasz ciężar? Najpierw warto zastanowić się, czy chcemy mieć w łóżku dwa oddzielne materace, czy jeden wspólny. Każdy z wariantów ma swoje zalety i wady. Najpowszechniej wybierane jest rozwiązanie: jedno łóżko+ dwa materace, ale wówczas łóżko musi mieć minimum 160 cm, bo minimalna szerokość materaca wynosi 80 cm. Decydując się na takie rozwiązanie, warto dopilnować, aby materace były tej samej wysokości.

Jeden materac dla dwóch użytkowników

Gdy zdecydujemy się na jeden, wspólny  materac, warto zasięgnąć porady fachowca, który dobierze materac z odpowiednim wypełnieniem, a nawet przygotuje spersonalizowaną ofertę, czyli materac szyty na miarę potrzeb i oczekiwań użytkowników. W takim przypadku mamy pewność, że zostaną uwzględnione wszystkie parametry, na których nam zależy. Szczególnie istotna jest twardość. Zbyt miękki materac nie zagwarantuje nam odpowiedniego podparcia, a zbyt twardy może powodować trwały dyskomfort. A przecież odpowiednia jakość snu jest podstawą dobrze spędzonego, produktywnego dnia!

I co prawda każdy z nas ma swój indywidualny rytm dobowy, który ustalany jest według czynników zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, to nieżalenie od tego czy jesteśmy skowronkiem, czy sową, dobry materac zawsze się przyda! Pamiętajmy także, że chronotyp zmienia się  przez całe życie. Często sowami jesteśmy w okresie dojrzewania i młodości, stąd kłopot z porannym wstawaniem u nastolatków. Z wiekiem, budzimy się coraz wcześniej i bliżej nam do skowronków. U starszych osób, zmienia się nie tylko długość, ale także struktura snu poszczególnych faz.  Najbardziej pożądany sen głęboki radykalnie spada u osób starszych, stanowiąc jedynie jego część. I wtedy dobry materac jest naprawdę ważny. 

29.04.2022

Wiosenna promocja w Grupie Moderator. Kupując nowe mieszkanie, można zaoszczędzić do 34 tysięcy.

Czytaj dalej