Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Kawalerki na sprzedaż w Bydgoszczy - najchętniej kupowane na rynku - Grupa Moderator

Kawalerki na sprzedaż w Bydgoszczy - najchętniej kupowane na rynku - Grupa Moderator

Kawalerki, garsoniery, mieszkania jednopokojowe. Niezależnie od nazwy coraz chętniej kupowane przez inwestorów jako lokata kapitału oraz singli i bezdzietne pary, jako pierwsze mieszkanie. Jak bardzo rynek nieruchomości w Bydgoszczy potrzebuje małych mieszkań w dobrych lokalizacjach?Odpowiedź brzmi: bardzo! Ta tendencja utrzymuje się od lat.

Kawalerki chętnie kupowane - dlaczego?

Moderator Inwestycje sprawdził popyt na kompaktowe mieszkania o metrażu od 19 do 32 metrów na przykładzie gruntownie wyremontowanej kamienicy przy ulicy Gdańskiej 144 w Bydgoszczy. Na sprzedaż deweloper zaproponował 9 mieszkań. Kawalerki sprzedawane były wyłącznie za pośrednictwem strony internetowej oraz mediów społecznościowych. Większość kupiono w czasie niespełna dwóch miesięcy. Część klientów nabyła mieszkania dla studiujących w Bydgoszczy dzieci, inni jako mieszkania na wynajem. Oferta Moderatora okazała się bardzo atrakcyjna ze względu na kilka czynników, m.in. lokalizację. Gdańska 144 to prawdziwe komunikacyjne „eldorado”. Dojechać stąd można praktycznie do każdej dzielnicy w Bydgoszczy. Popularność małych mieszkań wygenerowała także moda, szczególnie wśród młodych ludzi, żeby zamieszkiwać blisko centrum miasta.

Ważna była też cena. Najmniejsze mieszkanie przy Gdańskiej 144 można było kupić na przełomie 2018/2019 roku za niewiele ponad 80 tysięcy. Nawet po doliczeniu koniecznych opłat oraz nakładów na wykończenie mieszkania stanie deweloperskich, za niespełna 100 tysięcy można było zostać właścicielem atrakcyjnej kawalerki.

Czy kawalerka w Bydgoszczy to nadal dobra inwestycja?

Zdecydowanie tak. Moda na małe mieszkania utrzymuje się od kilku lat. Zależy, nie tylko od naszych zarobków i zdolności kredytowej, ale także od stylu życia i wyborów, jakie dokonujemy. Analitycy Open Finance sprawdzili, że w czasie ostatnich 7 lat, przeciętne mieszkanie deweloperskie zmniejszyło się prawie o 8 metrów kwadratowych. Wystarczy wpisać w dowolną wyszukiwarkę frazę kawalerki Bydgoszczlubkawalerki sprzedaż Bydgoszcz, aby przekonać się, jak bardzo poszukiwany jest to towar.

Sprzedaż małych mieszkań

Deweloperzy doskonale o tym wiedzą, że w każdej nowej inwestycji najszybciej sprzedają się nowe mieszkania. Jeden lub dwa pokoje, najczęściej z aneksem kuchennym, koniecznie w dobrej lokalizacji, na kameralnym, nowym osiedlu. Lokalizacja jest, poza ceną, kluczowa. Bydgoszczanie mają swoje ulubione dzielnice Bartodzieje, Błonie, Wyżyny czy Górzyskowo, ale za sprawą postępującej rewitalizacji miasta, coraz częściej wybierają Szwederowo, Śródmieście, Okole czy Bocianowo. Dzieje się tak dlatego, że powstają tutaj nowe, komfortowe, czasami nawet luksusowe osiedla, a zamieszkiwanie blisko lub w samym centrum miasta, staje się coraz wygodniejsze.

Mała kawalerka to duży zysk ?

Nadal tak. Mieszkania drożeją co prawda w tempie błyskawicznym, ale w czasach niepokojów gospodarczych wywołanych wojną na Ukrainie, sytuacją po pandemii i galopującą inflacją to bardzo dobra inwestycja. Małe mieszkania są poszukiwane, chętnie wynajmowane i można je szybko sprzedać, gdyby była taka potrzeba. Rosnący popyt wyraźnie można było zaobserwować na bydgoskim nieruchomości już pod koniec lutego 2022 r, gdy w mieście pojawili się uchodźcy z Ukrainy. Wynajęcie niedużego mieszkania w dobrej cenie i lokalizacji w marcu czy kwietniu tego roku graniczyło z cudem, a ceny najmu rosły z dnia na dzień. Niewielki metraż, to mniejszy koszt zakupu, wykończenia, utrzymania. Chętnie kupowane są przez inwestorów, młodych ludzi, często studentów, którzy osoby na dorobku, które chcą posiadać mieszkanie na start, ale zdolność kredytowa nie pozwala im od razu na zakup większego lokum. Poza tym, małe mieszkanie im wystarcza, bo nie mają jeszcze rodziny.

Ile może kosztować kawalerka?

Pierwsza odpowiedź na tak postawione pytanie jest niezwykle wymijająca i brzmi: to zależy. Od czego? Czynników jest naprawdę wiele. Najważniejsza jest oczywiście lokalizacja. W obrębie każdego miasta, w zależności od dzielnicy, cena również może się zmienia. Bydgoszcz nadal proponuje, w porównaniu z Poznaniem czy Gdańskiem, stosunkowo atrakcyjne ceny. Średnia cena metra standardowej kawalerki w stanie deweloperskim waha się granicach 8500 do 9500. Średnia cena metra kwadratowego nowego mikroapartamentu w prestiżowym miejscu, będzie jednak wyższa.

Jeżeli dzisiaj wydaje się nam, że ceny są wysokie, to warto przypomnieć rekord, jaki padł w 2020 roku w Paryżu, gdzie zapłacono 134 tysiące euro za 6,5 metra kwadratowego !Z okna tej garsoniery roztacza się widok na katedrę Notre Dame i Wieże Eiffela. Jak widać, otoczenie znacząco wpływa na cenę, a brak standardowej toalety ze spłuczką nie wpłynął na jej obniżenie.

Kawalerki Bydgoszcz- dlaczego ceny mogą się różnić?

Wracając do pytania na temat składowych ceny, warto wymienić, poza przytaczaną już lokalizacją, następujące czynniki.

  • Standard wykończenia oraz zagospodarowanie całego budynku.

  • Otoczenie, czyli parki, sklepy, szkoły i komunikacja miejska, wszystko to uczyni mieszkanie atrakcyjniejszym.

  • Piętro. Zazwyczaj najtańsze są lokale na parterze, ale nie dotyczy to tych z własnymi ogródkami.

  • Układ mieszkania. Im lepszy, czyli bardziej funkcjonalny, popularnie nazywany ustawnym, tym mieszkanie droższe.

  • Balkon, taras, im większy tym bardziej wpływa na cenę. Balkon w niedużym mieszkaniu to przecież dodatkowa, potrzebna przestrzeń. Szczególnie latem!

  • Strona, na którą wychodzą okna. Wschód czy zachód? Północ czy południe? Tzw. wystawa wpływa na cenę, szczególnie w kawalerkach, gdy okna mamy tylko na jedną stronę

Nadal szukasz kawalerki w Bydgoszczy?

Jeżeli nadal jesteś trakcie poszukiwania nowe małego mieszkania i zdecydowałeś się na rynek pierwotny, zapraszamy do sprawdzenia oferty Grupy Moderator. Nasze mieszkania, nawet te nieduże, są funkcjonalne i słoneczne, dobrze zaprojektowane i zbudowane z wysokiej jakości materiałów. Są także oszczędne, bo na dachach naszych budynków instalujemy panele. Wiemy jak ważny jest widok z okna, dlatego polecamy nasze nowe osiedla w bardzo dobrych lokalizacjach. Leszczyńskiego Park II na zielonym Szwederowie, Symfonia po sąsiedzku z Ogrodem Botanicznym czy położona w bliskiej odległości od Puszczy Bydgoskiej, Avia.

Sprawdź ofertę Grupy Moderator dla inwestora

W przypadku mikromieszkań ważna jest nie tylko ich funkcjonalność, dostępność miejsc parkingowych, komórek lokatorskich czy cała infrastruktura osiedla, ale przed wszystkim lokalizacja. Najlepiej w centrum, blisko centrum lub dzielnicy dobrze skomunikowanej z centrum miasta. To szczególnie istotne, gdy właścicielami lub najemcami takich lokali są młodzi ludzie. Często studenci lub dopiero rozpoczynający karierę zawodową pracownicy. Im mieszkanie będzie lepiej położone, tym szybciej je wynajmiemy lub sprzedamy, gdy zechcemy to zrobić.

Jedno mieszkanie, wiele funkcji

W Grupie Moderator przygotowując ofertę dla inwestorów, wprowadziliśmy na rynek ofertę mieszkań, które mogą w zależności od potrzeb pełnić funkcję mieszkania dwupokojowego lub dwóch niezależnych kawalerek. To nie tylko propozycja dla osób, które poszukują mieszkań inwestycyjnych, ale jak się okazuje także odpowiedź na inne potrzeby. Takie mieszkanie znakomicie sprawdziło się w przypadku jednej z Klientek Grupy Moderator, która bardzo chciała mieć niezależne, własne mieszkanie. Jednak ze względu na niepełnosprawność, nie mogła zamieszkiwać zupełnie sama. Wyjściem z sytuacji okazał się być "dwupak" czyli jedno dwupokojowe mieszkanie z dwoma oddzielnymi wejściami, dwiema łazienkami i dwoma aneksami kuchennymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu, nasza Klientka może mieszkać sama, ale jednocześnie po sąsiedzku z Mamą.

Nieduża, ale własna i wygodna czyli kawalerka rządzi!

Jeszcze niedawno, kawalerka była synonimem ciasnoty i niewygody. Jednak za sprawą sprytnych rozwiązań i ciekawych projektów, których coraz więcej pojawia się w branżowych portalach czy mediach społecznościowych, mamy naprawdę wiele możliwości, aby na 26 m2, zaaranżować własną do poszukiwania jeszcze ciekawszych, własnych pomysłów. Inspiracji jest naprawdę wiele. W Grupie Moderator znakomicie działa Program Partnerski, dzięki któremu nasi Klienci mogą korzystać z solidnych zniżek na produkty i usługi. Między innymi projektanta wnętrz. Można także, zupełnie bezpłatnie skorzystać ze spacerów w 3D, dzięki którym nie musimy wyobrażać sobie jak urządzić własne mieszkanie. U nas możne je po prostu zobaczyć! Może taka urocza kawalerka ?

Mieszkanie na start?

Przytulna kawalerka na nowym osiedlu sprawdzi się nie tylko jako inwestycja pod wynajem, ale także jako mieszkanie na start. Czy 40 m2 to wystarczający metraż, aby mogła mieszkać tutaj para? Naszym zdaniem, zdecydowanie tak. A jeżeli to osiedle położone jest w centrum Bydgoszczy, w otoczeniu przedwojennych eleganckich willi i nowoczesnych apartamentów, a kawalerka ma prawie 15 metrowy balkon, to musi być Symfonia. I wtedy warto pod uwagę wziąć nie tylko metraż, ale także inne czynniki. Jakie ? Poza tymi już wymienionymi związanymi z lokalizacją, koniecznie standard wykonania i funkcjonalność. I wtedy może się okazać, że mniej znaczy więcej. Mniejsze, ale komfortowe, pięknie położone mieszkanie, może być znacznie lepszym rozwiązaniem od starego bloku na peryferiach miasta. Przestronny salon z aneksem kuchennym i balkonem na którym urządzimy strefę relaksu, eleganckie części wspólne, ogród społeczny, możliwość chodzenia wszędzie pieszo lub korzystania z tramwaju, czy nie brzmi kusząco?

 

25.10.2017

Agnieszka Czapla laureatką konkursu dla młodych architektów

Czytaj dalej
18.10.2017

Elements - więcej niż bydgoski salon łazienek

Czytaj dalej