Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Parkiet czy panele

Parkiet czy panele

Wiosna sprzyja remontom. Tym drobnym i poważniejszym. Nowe zasłony, meble, a może nawet podłogi? Jeżeli jesteście na etapie planowania wiosennego remontu i zamierzacie położyć w swoim mieszkaniu lub domu, nowe podłogi to polecamy lekturę naszego artykułu. Porównamy koszty, trwałość oraz inne zalety i wady podłóg drewnianych, i tych z paneli laminowanych. Jeżeli jesteście zainteresowani odpowiedzią na pytanie parkiet czy panele, to dobrze trafiliście.

Panele — charakterystyka

Wybór paneli może spowodować prawdziwy zawrót głowy. Zacznijmy od tych najpopularniejszych, do których na pewno można zaliczyć panele laminowane.

Panele laminowane to takie, których rdzeń tworzą płyty pilśniowe najczęściej z włókien drzewnych lub płyty wiórowe. Na zewnątrz oklejane są laminowanym papierem z nadrukiem odpowiedniego wzoru. Potem pokrywane są warstwą żywicy melaminowej, która tworzy warstwę zabezpieczającą przed ścieraniem i wodą. Laminowane panele podłogowe pojawiły się w latach 80 tych XX wieku, a zostały wynalezione, gdy korporacja Perstorp ze Szwecji musiała zmierzyć się z problemem spadku sprzedaży produkowanych przez nią laminatów wysokociśnieniowych. Aby znaleźć wyjście z trudnej sytuacji, firma powołała specjalny zespół, który miał zaproponować nowe zastosowanie głównego produktu. I tak narodziły się niezwykle popularne podłogi. Cena paneli laminowanych to jeden z powodów ich popularności. Te najtańsze można kupić już za 15 złotych za metr kwadratowy. Zaletą jest także łatwe układanie paneli laminowanych.

Wady paneli laminowanych

Panele laminowane pozwalają na stosunkowe szybkie i niedrogie położenie nowej podłogi, ale niestety, nie jest to rozwiązanie na dekady. Są wrażliwe na wilgoć, a mycie mokrym mopem może spowodować rozwarstwienie się krawędzi, łatwo je zarysować i uszkodzić. Każdy ciężki przedmiot może spowodować trwałe, w zasadzie nieusuwalne domowymi sposobami, zniszczenia.

Wiele osób narzeka też na dużą akustyczność podłogi wykonanej z paneli. 

Kto ma panele, ten doskonale wie, jak dotkliwy dźwięk potrafi wywołać nawet skradający się kot, biegający i ślizgający się po panelach pies, czy bawiące się dzieci. Nawet drobny przedmiot, spadając na podłogę, wywołuje stosunkowo duży hałas. Dodatkowo każdy nasz krok na podłodze z paneli, gdy zamiast kapci mamy na nogach buty, może być słyszalny przez sąsiadów. I jeszcze jedna wada, panele laminowane bardzo się elektryzują. Jeżeli mamy w domu zwierzęta, to podłoga jak magnes będzie przyciągać wszelkie zanieczyszczenia. Często myte panele mogą się wybrzuszać, a każda rysa będzie zauważalna.

 

Panele drewniane — budowa i zalety

Panele drewniane często występują pod nazwą deski warstwowe, bo powstają z warstw naturalnego i cenionego surowca, jakim jest drewno. Są coraz powszechniej wybierane przez miłośników drewnianych posadzek, bo mają w sobie wszystkie ich zalety i w zasadzie pozbawione są wad, takich jak skrzypienie, duża wrażliwość na wilgoć i temperaturę. Takie panele podłogowe są warstwowe. 

Na górze, zwykle na grubości 2-4 mm, stosuje się drewno egzotyczne lub krajowe o odpowiedniej twardości. Rdzeń to około 8 mm z miękkiego drewna np. sosny ułożonych poprzecznie do tych w górnej warstwie. 

 

Drewniane panele są co prawda dość drogie, ale łatwiejsze i tańsze w montażu niż podłoga drewniana, układanie takich paneli jest dość łatwe i szybkie. Za montaż zapłacimy zdecydowanie mniej niż za tradycyjny parkiet. Co ważne, możemy korzystać z takiej podłogi bezpośrednio po jej zamontowaniu. Panele drewniane można wycyklinować i np. zaolejować, co znacznie przedłuży ich żywotność.

Panele drewniane czy podłogi drewniane

A gdyby porównać panele drewniane z naturalną drewnianą podłogą? Spróbujmy. 

Drewniana podłoga często skrzypi, to prawda. Bywa wrażliwa na temperaturę, czasami robią się w niej szpary. Ma wady, ale ma też wiele zalet. 

Największą zaletą drewnianej podłogi jest jej długowieczność. Możemy ją cyklinować, olejować, lakierować i samodzielnie naprawiać ewentualne uszkodzenia. Co ważne, drewniana podłoga, nawet gdy widać na niej upływ czasu i zużycie materiału, będą zawsze wyglądać lepiej niż tani laminat.

 

Drewno to ekologiczny, bezpieczny materiał. Znakomicie sprawdzi się w każdym wnętrzu. Wspólną zaletą podłóg drewnianych i paneli jest możliwość zamontowania ich jako podłogi pływającej, czyli nieprzytwierdzonej do podłoża. Podłoga pływająca powoduje, że drewno może pracować. Trzeba jednak zastosować specjalną wylewkę i materiały do izolacji akustycznej. To dodatkowo podniesie koszty, a przecież ceny podłóg drewnianych nie należą do niskich. 

Odpowiedni gatunki drewna to jesion, dąb czy buk. Mają wymagana twardość i długo posłużą. Koszt metra kwadratowego takiej podłogi to minimum 100- 160 złotych, a jeszcze droższe są podłogi z drewna egzotycznego. Za wysokiej jakości drewno bambusowe czy tekowe zapłacimy nawet kilkaset złotych za metr kwadratowy.

Panele winylowe — budowa i zalety

Panele winylowe stosunkowo niedawno wkroczyły do naszych wnętrz, ale z roku na rok zyskują na popularności. Ze względu na swoje właściwości sprawdzą się we wszystkich pomieszczeniach. Są dostępne w wielu wzorach, więc bez trudu znajdziemy coś odpowiedniego do kuchni, łazienki czy salonu.

Takie panele podłogowe składają się z dwóch warstw. Pierwsza to podkład wykonany z korka lub spienionego PVC. Dzięki temu wykładzina jest elastyczna. 

Kolejna warstwa odpowiada za estetykę. Nadruk może imitować różne materiały i wzory. Możemy wybrać wzór betonu, tkaniny, korka, płytek. Podłogi winylowe są łatwe do utrzymania i trwałe, a dzięki wysokiej odporności na wilgoć sprawdzą się w łazienkach i kuchniach. Nie zniszczą się tak szybko jak panele laminowane i są zdecydowanie bardziej elastyczne, antypoślizgowe i antystatyczne. Jeżeli mamy w domu zwierzęta, będą idealnym wyborem. Wdzięczni za winylowe panele podłogowe będą nam również nasi sąsiedzi. Chodzenie po nich jest ciche i może być przyjemne, bo panele winylowe można zastosować na ogrzewanie podłogowe.

Parkiet drewniany- piękny i drogi

Tradycyjny drewniany parkiet był wszechobecny w eleganckich przedwojennych kamienicach czy willach, do lat 60 tych dość popularny także w budownictwie wielorodzinnym. Wysokiej jakości lite drewno jest jednak drogie. Jego tańszą wersją jest parkiet przemysłowy, często kładziony na podłogach w szkołach czy budynkach użyteczności publicznej. Parkiet przemysłowy to drobne deszczułki, najczęściej w różnej kolorystyce, które powstają podczas produkcji klasycznego, tradycyjnego parkietu drewnianego. 

Deseczki układane są pionowo. Takie drewniane podłogi są wytrzymałe i odporne na uszkodzenia.

W czasach wielkiej płyty tradycyjny parkiet odszedł do lamusa, m.in. ze względu na koszt materiału, i utrzymanie. Układanie parkietu trzeba powierzyć fachowcom, dlatego przegrał z popularnym i nie wymagającym dużego nakładu pracy linoleum czy lastryko. Triumfalny powrót to lata 90 XX wieku i do dzisiaj drewniany parkiet jest chętnie wybieranym, chociaż dość drogim sposobem na piękną podłogę

 

Drewniany parkiet lamelowy

Gdy zastanawiamy się co wybrać: parkiet czy panele, warto rozważyć alternatywne rozwiązanie, jakim jest parkiet lamelowy. To również parkiet drewniany, ale ma postać płytek składających się z kilkunastu klepek. Może mieć wzór jodełki lub cegiełki, zależny od sposobu ułożenia płytek. 

Jest tak samo dobrej jakości, ale znacznie tańszy, bo klepki są mniejszej grubości. Również układanie parkietu jest łatwiejsze i szybsze.

Ile kosztuje parkiet, ile kosztują panele

Dobrej jakości parkiet drewniany jest drogi. Usługi parkieciarzy są co prawda zróżnicowane w zależności od regionu Polski, rodzaju drewna i sposobu układania, ale i tak za położenie parkietu trzeba zapłacić od 90 do 280 złotych za metr kwadratowy. Porównanie kosztów podłogi z parkietu i paneli, nie pozostawia wątpliwości. Panele podłogowe są zdecydowanie tańsze i proste do ułożenia. Można je kupić w outlecie już za kilkanaście złotych za metr kwadratowy. Jeżeli kochamy zmiany, a samodzielne wykończenie wnętrza jest tym, co lubimy robić, odpowiedź na pytanie panele czy parkiet jest jasna. Jeśli ma być ekonomicznie to panele, jeżeli elegancko to parkiet.

A może podłogi z korka?

Podłoga ma istotny wpływ na wykończenie wnętrza. Warto więc rozważyć alternatywne do paneli czy drewna możliwości. Może to być pasujące do stylu rustykalnego, surowe deski podłogowe lub zyskujące na popularności panele korkowe.Są naturalne, ekologiczne, stosunkowo łatwe do utrzymania w czystości. Planując położenie nowej podłogi, nie musimy wybierać pomiędzy parkietem a panelami. Możliwości jest znacznie więcej.

11.05.2023

Jakie tkaniny posłużą nam najdłużej?

Czytaj dalej
19.04.2023

Wanna czy prysznic? Co wybrać do mieszkania?

Czytaj dalej