Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Agnieszka Holland i „Szarlatan” w Bydgoszczy

Agnieszka Holland i „Szarlatan” w Bydgoszczy

          Długo czekaliśmy na ten moment, ale jesteśmy pewni, że warto. Na specjalne zaproszenie Grupy Moderator i Studio Metrage do Bydgoszczy przyjedzie Agnieszka Holland. Jedna z najwybitniejszych reżyserek i scenarzystek światowej kinematografii spotka się w naszym Kinie Pomorzaninz bydgoszczanami i weźmie udział w przedpremierowym pokazie swojego ostatniego filmu „Szarlatan”.

Grupa Moderator oraz studio Metrage to bydgoscy koproducenci filmu. Wcześniejsze produkcje filmowe z mocnym bydgoskim akcentem to „Kler” i „Jak zostałem gangsterem”.

 Spotkanie autorskie z Agnieszką Holland odbędzie się w kultowym Kinie Pomorzanin, które od 3 lat jest rewitalizowane przez Grupę Moderator. Bezpośrednio po spotkaniu, które poprowadzi Bogumiła Wresiło, dzięki uprzejmości Gutek Film i partnerskiej pomocy Festiwalu Filmowego Przeźrocza, odbędzie się w tym wyjątkowym miejscu pokaz przedpremierowy „Szarlatana”.

Dlaczego warto zobaczyć ten film? „Szarlatan” został uznany za jeden z najlepszych tytułów Berlinale i jest prawdziwą historią człowieka, który zapragnął zapanować nad naturą. To bardzo aktualna i poruszająca opowieść. W kinach od 9 października, u nas dużo wcześniej, 23 września na limitowanym pokazie specjalnym w „Pomorzaninie”.

Agnieszka Holland urodzona w 1948 r. w Warszawie, absolwentka praskiej szkoły filmowej FAMU. Po studiach pracowała jako asystent reżysera przy filmach Krzysztofa Zanussiego i Andrzeja Wajdy. Na koncie ma ponad 30 filmów i zdobytych za nie najważniejszych nagród, m.in. Złoty Glob, („Europa, Europa”) oraz Srebrny Niedźwiedź, (za „Pokot”). Nominowana do nagród BAFTA, Emmy oraz trzykrotnie do Oscara (za „Gorzkie żniwa”, „Europa, Europa” i „W ciemności”). Obok realizacji filmów Agnieszka Holland zajmuje się również tłumaczeniem literatury czeskiej na język polski. Do jej największych osiągnięć w tej dziedzinie należy przekład „Nieznośnej lekkości bytu” Milana Kundery. *na podstawie materiałów dystrybutora