Inspiracje ogrodowe
Chcą państwo poznać ciekawe pomysły na temat aranżacji ogrodu nowoczesnego lub tradycyjnego ? A może wolicie ogród naturalistyczny? Możemy zaproponować też przepis na ogród skandynawski lub ogród angielski. Prawdziwy ogrodowy zawrót głowy, prawda?
Dlatego podczas pisania tego artykułu o naszych inspiracjach ogrodem miejskim i podmiejskim rozmawialiśmy z Michaliną Trempałą — projektantką ogrodów w firmie Natur Zielone Pogotowie, która opowiedziała nam o klasycznych i nowoczesnych aranżacjach. Przestrzeni prywatnej i niekonwencjonalnych, ale efektownych rozwiązaniach.
Własny ogród. Duży lub mały. Piękny nie tylko latem. To marzenie każdego, kto ma odpowiednią działkę, taras lub chociażby balkon, bo tutaj też się można wyczarować mini ogród tętniący kolorami. Ogrodowe inspiracje można czerpać z natury, poradników, konsultacji z fachowcami lub obserwacji tego co zrobili sąsiedzi. Każdy sposób jest dobry, każdego typu ogród piękny i co ważne służy nie tylko właścicielom, ale także różnym gatunkom pszczół.
Ciekawe pomysły na różne rodzaje ogrodów
Zakładanie ogrodu możemy powierzyć fachowcom, korzystając z pomocy doświadczonego specjalisty lub zaprojektować go sami. Inspirujące porady i sposoby na urządzenie nowoczesnych ogrodów powstałe w wyniku konsultacji z Natur Zielone Pogotowie dostępne na naszym kanale yotube.pl. Swój pomysł na ogród może mieć każdy, ale warto przed jego wdrożeniem, dopasować własne wizje i marzenia do wybranego stylu ogrodu. Jeżeli chcą państwo poznać najważniejsze z nich, zapraszamy do lektury.
Ogród romantyczny w stylu angielskim. Każdy, kto oglądał brytyjskie filmy kostiumowe, których fabuła toczy się w XIX wieku, na pewno utrwalił sobie obraz rozległych i pięknych ogrodów romantycznych. Projekty tych najpiękniejszych przygotowywali słynni architekci krajobrazu, jak William Kent czy Charles Bridgeman. Przy projektowaniu ogrodów romantycznych uwzględniano naturalne ukształtowanie terenu, jeziora i pagórki. Ważnym punktem ogrodu romantycznego był soczysty rozległy trawnik. Ten styl, nastrojowy i tajemniczy, wymagający przestrzeni i większej ilości roślin szybko zyskał powodzenie w całej Europie i nie słabnie do dziś.
Współczesny ogród w stylu romantycznym to połączenie stylu rustykalnegoz domieszką elegancji. W takich ogrodach znajdziemy lekkie, naturalne kompozycje roślinne, a całość pomimo starannego rozplanowania, powinna przypominać przestrzeń nieprzekształconą przez człowieka. Ogród angielski to znakomite miejsce na bukszpan, cis, fuksję, hostę, kocimiętkę, ostrokrzew i majestatyczne rododendrony. Oczywiście w takim ogrodzie znajdziemy też róże.
Ogrodowe inspiracje: swojskie i egzotyczne
Ogród naturalistyczny to kolejna propozycja, która czerpie pomysły z natury. Tego typu ogród sprawia wrażenie, jakby posadzonymi tutaj roślinami nigdy nie interesował profesjonalny ogrodnik. Ogród naturalistyczny to idealna propozycja dla tych, którzy kochają zieleń, ale nie mają zbyt wiele czasu na jej pielęgnację.
Podczas urządzania ogrodu zamiast egzotycznych roślin, sadzimy w większej ilości rodzime gatunki, często te z najbliższej okolicy, czasami nawet uznawane za chwasty. W ogrodzie wszystkie rośliny i gatunki kwiatów czują się jak w domu i nie wymagają specjalistycznej opieki.
Gdy chcą państwo założyć ogród naturalistyczny wystarczy tylko korekta tego co już rośnie, czym dysponujemy i lekkie uporządkowanie przestrzeni. Rośliny sadzone są w taki sposób, aby sprawiały wrażenie samosiejek. Ogród nowoczesny, miejski często łączy różne style, a naturalny eklektyzm sprzyja realizacji własnych pomysłów. Prawdziwą furorę robią trawy ozdobne, szczególnie popularna jest pięknie zmieniająca kolory, czerwona trawa rozłogowa. Pochodzi z rejonów Azji, ale znakomicie znosi polski klimat.
Równie blisko natury jest gród w stylu skandynawskim. Funkcjonalny i łatwy w utrzymaniu, łączy naturalność z miłością do minimalistycznej, surowej roślinności. Urządzenie ogrodu w tym stylu to idealne rozwiązanie dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację terenu zielonego. Ogród skandynawski to wspomniane już trawy ozdobne, mchy, paprocie, wrzosy, brusznica, żurawina.
Piękną zielenią możemy cieszyć się przez cały rok, ale w ogrodnictwie też panują mody i trendy. Od kilku sezonów modne są inspirowane naturą, ekologiczne i przyjazne rozwiązania.
Łąki kwietne sprzyjające różnym gatunkom pszczół, trawy ozdobne, zastosowanie większej ilości roślin naturalnego pochodzenia. Ścieżka żwirowa podzieli nam ogród na strefy, a mała przestrzeń pełna ażurowych roślin będzie wyglądała na większą, gdy zrezygnujemy z płotów, krawężników i wytyczonych z linijką grządek. Ogród nowoczesny wymaga pomysłu i stosunkowo niewielkiego nakładu pracy. Rośliny powinny zachęcać do kontaktu. Prywatne ogrody mają różną wielkość, ale nawet mała przestrzeń właściwie zaaranżowana, będzie cieszyła domowników i gości.
Efektowny ogród, nowoczesny i nieduży
Mały ogród często łączy różne funkcje. Ważne jest uwzględnienie wszystkich naszych potrzeb. Dobrym sposobem może być wyodrębnienie części wspólnej i tematycznych zakątków. Zakładanie ogrodu na niedużej, miejskiej przestrzeni wymaga też wyboru odpowiednich roślin. Gdy cenny jest każdy m2, bo kupiliśmy mieszkanie z przydomowym ogródkiem w bloku, lepiej nie działać spontanicznie.
Sprawdzą się niewielkie, uporządkowane, niewysokie rabatki, pnącza ażurowych roślin na ścianie domu i rośliny wieloletnie, np. trawy ozdobne oraz dekoracyjne krzewy, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Mała przestrzeń wymaga pomysłów, żeby należycie zaprezentować swój ogród.
Ciekawym rozwiązaniem jest sadzenie roślin na pionowych ścianach lub spiralny ogród w kształcie mandali.
To wydajny i atrakcyjny sposób szczególnie polecany przy uprawie ziół. Dobre wrażenie robi ogród, gdzie na niewielkiej przestrzeni, łatwo gromadzącej wodę, można posadzić wiele atrakcyjnych również wizualnie, roślin użytkowych. W takich miejscach sprawdzi się ścieżka żwirowa, cegły i skały. Kamienie otaczające spiralny ogród pochłoną ciepło w ciągu dnia, ogrzeją glebę, a różne wysokości, na jakich posadzimy rośliny, stworzą efektowną kompozycję. Układ ogrodu zachowuje naturalny porządek, stwarza wrażenie harmonii i spokoju.
Dekoracje ogrodowe
W mieście wiele ogrodów ma własny styl, tworzony przez ich właścicieli nie tylko za pomocą nasadzeń czy doboru roślin, ale także dekoracji, oświetlenia i mebli. Gdy urządzamy ogród, dekoracje ogrodowe odgrywają niebagatelną rolę. Naturalne materiały: kamień, glina, szkło, kora, wiklina ozdobią nasz ogród i mogą też pełnić funkcje użytkowe. Poidełka i karmniki dla ptaków, domek dla owadów i innych skrzydlatych lokatorów, mogą wyglądać pięknie i znakomicie spełniać swoją rolę. To też dekoracje ogrodowe, a ich wybór może przyprawić o zawrót głowy.
Kolejny ważny element lampy.
Jak oświetlić swój ogród, aby cieszyć się jego urokiem także po zmroku i nie wydać wiele na energię? Światło wpływa na nasze postrzeganie przestrzeni. Powinno więc być funkcjonalne i jednocześnie dekoracyjne. Energooszczędną alternatywą dla standardowego oświetlenia ogrodowego są lampy solarne, które nie wymagają podpięcia do sieci i czerpią energię z odnawialnego naturalnego źródła, jakim jest słońce. Wyposażenie ogrodu w takie oświetlenie jest dobrym wyborem jeżeli chcą państwo zachować jego ekologiczny charakter.
Meble ogrodowe
Efektowny ogród, nowoczesny i ekologiczny wyposażony jest w naturalne meble ogrodowe. Najczęściej wykonane z rattanu, drewna, wypłatane z trawy, bambusa czy wikliny. Plastikowe meble ogrodowe, chociaż praktyczne i długowieczne, na szczęście odeszły już do lamusa.
Popularne rodzaje mebli ogrodowych wykonywane są z technorattanu. To poprawiona technologicznie wersja naturalnego rattanu. Lepsze niż plastikowe meble ogrodowe, bo produkowane z polietylenu, który można ponownie wykorzystać, "technorattany" są alternatywą dla naturalnych, ale nietrwałych materiałów.
Na piękny ogród, każdy właściciel ma swój pomysł. Siła tkwi przecież w różnorodności. Cieszy jednak coraz powszechniejsze zrozumienie, że lepsza jest współpraca z naturą niż jej nieustanne poprawiane. Pozytywny wpływ na środowisko mają również ogródki, które coraz częściej powstają na nowych osiedlach. Mały spiralny ogród zmieści się nawet na tarasie, a gliniane donice z roślinami na balkonie.
Niech więc będzie jak w słynnej piosence Jonasza Kofty. "Pamiętajcie o ogrodach, przecież stamtąd przyszliście, w żar epoki użyczą wam chłodu, tylko drzewa, tylko liście"
Konkurs na najlepsze zdjęcie pod hasłem: „Apartament z widokiem” rozstrzygnięty. Wyróżnione prace zostaną zaprezentowane 27 lipca 2017 roku, podczas wystawy w Porcie Lotniczym Bydgoszcz.
Czytaj dalejStan Użytku- Tymczasowa Galeria Sztuki/Nie/Użytku już od 8 lipca 2017 roku przy Śniadeckich 4.
Czytaj dalej