Jak bezpiecznie kupić i sprzedać mieszkanie, działkę, dom - Aktualności - Grupa Moderator - Rynek Pierwotny - Deweloper Bydgoszcz
09.08.2016

Jak bezpiecznie kupić i sprzedać mieszkanie, działkę, dom

Nieruchomości w Bydgoszczy. Bezpłatne porady

Czy trzeba podpisywać umowę przedwstępną, czym różni się zadatek od zaliczki i czy każda cena podlega negocjacjom? Takie pytania często słyszą pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Na te, najczęściej zadawane, odpowiadają nasze ekspertki Katarzyna Sala, Beata Piórkowska oraz Joanna Wołowicz.

Co to jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

To akt prawa miejscowego, który ma formę uchwały Rady Gminy i określa przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. Z planu zagospodarowania przestrzennego dowiemy się, jaki dom można zbudować na działce, w jakiej minimalnej odległości od drogi i jakie są plany wobec miejsca, gdzie chcemy wybudować dom.

Co to znaczy, że działka jest w pełni uzbrojona?

Działka w pełni uzbrojona to działka, na której fizycznie wykonane są przyłącza prądu, wody, gazu i kanalizacji. Na rynku nieruchomości najczęściej oferowane są do sprzedaży działki, na których nie ma wykonanych przyłączy, a jedynie możliwość doprowadzenia mediów, które znajdują się blisko działki np. na drodze dojazdowej.

Czy działka budowlana musi mieć dostęp do drogi publicznej?

Każda działka, aby mogła być wydzielona z większego terenu musi mieć dostęp do drogi publicznej. W przypadku jego braku, działki nie można zbyć.

Jak sprawdzić czy nieruchomość nie jest zadłużona?

Wszystkie niezbędne informacje uzyskamy sprawdzając księgę wieczystą nieruchomości. Mamy do niej pełen dostęp na stronie www.ekw.ms.gov.pl. W III dziale ujawnione są ewentualne ciężary i ograniczenia, a w IV dziele możemy sprawdzić hipotekę. Możemy także zażądać dokumentu potwierdzającego brak zadłużenia np. w opłatach. Takie zaświadczenie można uzyskać w administracji, u zarządcy budynku.

Jakie dokumenty trzeba przygotować w celu zgłoszenia nieruchomości do sprzedaży?

Zawsze potrzebny jest dokument stwierdzający nabycie prawa do nieruchomości, dobrze też jest mieć dokumentację techniczną, wypis z rejestru gruntów czy mapki geodezyjne.

Przy kupnie nieruchomości lepiej jest wpłacić zadatek czy zaliczkę?

Swoich klientów zachęcam do korzystania z instytucji zadatku, ponieważ daje to większą pewność dojścia do skutku ostatecznej umowy. Zadatek zabezpiecza interesy zarówno kupującego jak i sprzedającego. Zgodnie z prawem, wpłacający zadatek traci go, gdy wycofuje się z umowy kupna, a przyjmujący zadatek musi go zwrócić w podwójnej wysokości, gdyby to on wycofał się ze sprzedaży. Zaliczka natomiast w żaden sposób nie wiąże stron, ponieważ w przypadku, gdy transakcji nie dojdzie do skutku, podlega zwrotowi w pełnej wysokości – doradza Joanna Wołowicz, posiadający licencję pośrednik, z biura nieruchomości Immobilis.

Czy trzeba podpisywać umowę przedwstępną?

Nie trzeba, ale warto i do tego namawiam- podkreśla dyrektor Biura Immobilis, Katarzyna Sala- zakup nieruchomości – to przecież poważna decyzja. Odpowiedniej nieruchomości szukamy czasami przez kilka miesięcy. Jeżeli nie możemy od razu zawrzeć umowy, a nie chcemy, aby któraś ze stron zmieniła zdanie, warto zawrzeć umowę przedwstępną. Taka umowa może być zawarta w zwyklej, pisemnej formie lub jako akt notarialny. Forma aktu notarialnego pozwoli nam dochodzić zawarcia umowy właściwej na drodze postępowania sądowego, niestety umowa notarialna wiąże się z dodatkowymi kosztem. Natomiast zwykła umowa pisemna, nic nie kosztuje i upoważnia jedynie do tego, aby dochodzić na drodze sądowej odszkodowania.

Czy każda cena jest do negocjacji?

Zawsze można próbować. Sprzedający chce przecież uzyskać jak najwięcej, a kupujący zapłacić jak najmniej-czasami udaje się spotkać w połowie drogi. Wszystko zależy jednak od popytu i podaży na podobne nieruchomości. Jeśli w danym czasie mamy na rynku duży wybór podobnych mieszkań, wówczas sprzedający prawdopodobnie będzie bardziej elastyczny.

Na negocjacje ma również wpływ sposób zapłaty za nieruchomość. Zapłata gotówką powoduje, że stajemy się atrakcyjniejsi w oczach sprzedającego, któremu zależy na szybkiej finalizacji. Zniechęca natomiast informacja, że zakup nieruchomości

  03.08.2016

  Rozmowa z Krystianem Doboszem. Bydgoszcz w budowie

  Więcej

  01.08.2016

  Kamienice w Bydgoszczy pięknieją

  Więcej