Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Masz nieruchomość na sprzedaż? Sprawdź, jakie mieszkania kupują dziś Polacy - Money.pl

Masz nieruchomość na sprzedaż? Sprawdź, jakie mieszkania kupują dziś Polacy - Money.pl

Jakie mieszkania kupują Polacy ?

Polacy kochają mieszkać we własnych mieszkaniach. To trend, który nie zmienią się od lat. Zdecydowanie należymy do europejskiej czołówki pod względem zamieszkiwania w nieruchomościach własnościowych. Średnia unijna wynosi niecałe 70%, a u nas prawie 84%. Z wynajmowanego lokalu korzysta około 16,6%, podczas gdy średnia w Unii Europejskiej jest prawie dwukrotnie większa.

 

Nie lubimy wynajmować mieszkań, nie lubimy się przeprowadzać, ale lubimy mieć własne "M". To jest niezmienne, jednak preferencje nabywców mieszkań dzisiaj są bardziej zróżnicowane niż np. 10 lat temu. Spada zainteresowanie dużymi mieszkaniami, rośnie popyt namieszkania dwupokojoweikawalerki.Może dlatego, że swoje pierwsze mieszkania kupują coraz młodsi klienci? W naszym artykule przeanalizujemy jakie mieszkania kupują teraz Polacy, jaka jest średnia powierzchnia mieszkań i dlaczego mieszkania z większym metrażem czekają na nowych właścicieli dłużej niż małe mieszkania.

Polacy na rynku nieruchomości — oczekiwania i możliwości

Z najnowszego raportu Barometr Metrohouse i Credipass wynika, że największym zainteresowaniem klientów cieszą się lokale o metrażach 35-50 mkw.Takie transakcje stanowią w największych miastach, około 45 proc. wszystkich transakcji. Na rynku pierwotnym w 2023 roku najlepiej sprzedawały się mieszkania2-pokojowe o średniej powierzchni 40 m2. Zainteresowanie mieszkaniami dwupokojowymi jest duże, bo takie lokale są bardzo uniwersalne i funkcjonalne. Poszukiwane zarówno przez inwestorów, młode pary, czy singli. Czy są inne powody, dla których takie mieszkania kupują dziś Klienci?

 

Rosnące ceny mieszkań spowodowały jednak, że ograniczamy nasze potrzeby, a metraż kupowanych mieszkań, przez kilka ostatnich lat "skurczył" się o kilka metrów. Wśród ofert sprzedaży, zaledwie 10 proc. mieszkań ma powierzchnię, która przekracza 80 m2. Mieszkania do 50 mkw, to jest to, czego poszukujemy!

Jakie mieszkania kupują młodzi?

W Polsce pierwsze mieszkanie kupujemy około trzydziestki, ale od kilku lat obserwujemy, że wiek nabywców mieszkań, obniża się. Coraz częściej rodzice kupują młodym ludziom, którzy rozpoczynają studia, własne lokum. Taka inwestycja zawsze się opłaca, bo ceny małych mieszkań rosną najszybciej. Gdy młody człowiek kończy studia, może takie mieszkanie sprzedać, wziąć kredyt i kupić większe.

Potrzeby mieszkaniowe Polaków można podzielić na etapy. Jeżeli nie dostaniemy od rodziców pierwszego mieszkania jeszcze na studiach, to najczęściej na zakup mieszkania decydujemy się, gdy mamy stabilną pracę. Zazwyczaj następuje to około trzydziestki. To wtedy nie chcemy już wynajmować, wolimy kupić i spłacać kredyt, nawet przez wiele lat. Preferencje nabywców mieszkań dotyczą nie tylko metrażu, ale także sposobu płatności. Gdy mieszkania kupują młodzi, to zazwyczaj biorą kredyt. Polacy kupujący mieszkania za gotówkę, to najczęściej osoby w wieku 40 -45 lub inwestorzy.

Z danych udostępnianych przez branżowe portale wynika, że w 2023 roku najlepiej sprzedawały się kawalerki i małe dwupokojowe mieszkania – średnie ceny transakcyjne według serwisu Domiporta.pl w przypadku mieszkania dwupokojowego w Warszawie na początku 2023 roku wynosiły około 12 432 zł. Pod koniec roku były już o kilka procent wyższe.

Czy mieszkania kupują dziś inwestorzy?

Klienci nabywający mieszkanie za gotówkę, to zazwyczaj inwestorzy, którzy chcą ulokować swoje oszczędności w jak najlepszy sposób. Kupno mieszkań, pomimo wysokich cen, nadal zapewnia wysoką rentowność. W tym przypadku kluczowa jest lokalizacja mieszkania. Te dobrze położone, naprawdę potrafią na siebie zarobić. Kupno mieszkań i ich odsprzedaż z zyskiem, to kolejny poza najmem, sposób na dobry zarobek gdy dysponujemy gotówką. Jeszcze kilka lat temu, gdy ceny mieszkań rosły gwałtownie, inwestorów nie powstrzymywał przed zakupem nawet kredyt mieszkaniowy.

 

Ceny małych mieszkań są wywindowane, rośnie zainteresowanie mieszkaniami dwupokojowymi. Mieszkania trzypokojowe znajdują nabywców, jeśli ich metraż nie przekracza 50 mkw. Najbardziej poszukiwany układ to 2 kompaktowe sypialnie, salon z aneksem kuchennym, nieduży przedpokój i koniecznie balkon lub taras. Mieszkania trzypokojowe zazwyczaj kupowane są przez rodziny. Mieszkania do 50 mkw to towar szczególnie poszukiwany w dużych miastach przez klientów, którzy korzystają np. z kredytu 2%. Dopłata do kredytu mieszkaniowego dla rodziny to 600 tysięcy, w takiej cenie trudno jest w dużym mieście znaleźć mieszkanie z większym metrażem.

Podsumowanie — jakie mieszkania kupują teraz Polacy

Przez ostanie 3 lata najbardziej poszukiwane na rynku były mieszkania dwupokojowe. Takie lokale chciało kupić 37% użytkowników portalu OTODOM. Na drugim miejscu znalazły się mieszkania 3-pokojowe (28% odpowiedzi)."Wielkość mieszkania się zmienia. Mieszkaniazmalały" średnio o 2 mkw. W ubiegłym roku 27 proc. rodzin z dziećmi uznawało dwa pokoje o powierzchni 30-39 mkw. za akceptowalne. Kupujemy mieszkania coraz mniejsze, ale własne cieszy nas bardziej niż wynajmowane.