Moderator Radzi. Porady Prawne - Aktualności - Deweloper Bydgoszcz - Moderator Inwestycje
08.06.2016

Moderator Radzi. Porady Prawne

Bezpłatne porady prawne w Bydgoszczy

Wynajmujesz, budujesz, a może dopiero planujesz? Nie wiesz jak poradzić sobie z uciążliwym lokatorem, co kryją w sobie księgi wieczyste i dlaczego warto uważnie je czytać?

5 lipca startujemy z cyklem Moderator Radzi.

Najpierw zapraszamy do skorzystania z darmowych porad naszego eksperta, doświadczonego prawnika.
Moderator Radzi to bezpłatna propozycja porad udzielanych przez naszych specjalistów z wybranych dziedzin (między innymi: prawo, nieruchomości, podatki, remonty, projektowanie wnętrz).

W każdy wtorek lipca od godziny 16.00 do 17.00, w Bydgoszczy przy ulicy Śniadeckich 2, w siedzibie naszego Partnera, czeka na Państwa prawnik, Mariusz Roman.

MODERATOR RADZI | PORADY PRAWNE

Mariusz Roman – członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu i Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy. Absolwent studiów doktoranckich w Szkole Głównej Handlowej, na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytetu Cergy-Pontoise w Paryżu. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym oraz przepisach związanych z obrotem nieruchomościami.

Moderator Radzi. Porady PrawneModerator Radzi. Porady PrawneModerator Radzi. Porady Prawne

PYTANIA DO NASZEGO EKSPERTA:

1. Jaką spisać umowę z osobą, która będzie wynajmować ode mnie mieszkanie umowa cywilno – prawna, czy umowa notarialna?

ODPOWIEDŹ:

Forma prawna zawartej umowy (zwykła forma pisemna lub akt notarialny) nie ma wpływu na jej ważność – w każdym przypadku ma ona identyczną moc prawną. Różnica polega jedynie na tym, że spisując ją w formie notarialnej mam pewność, że notariusz należycie zadba o zamieszczenie w niej wszystkich niezbędnych elementów, aby każda ze stron jasno znała swoje prawa i obowiązki.

2. Na jakich zasadach rozwiązać można umowę wynajmu?

ODPOWIEDŹ:

Rozwiązać umowę najmu można poprzez jej wypowiedzenie. W przypadku umów zawartych na czas nieokreślony okres wypowiedzenia zwyczajowo wynosi 1 miesiąc od powiadomienia o tym fakcie lokatora. W przypadku umów na czas określony brak zawarcia w umowie możliwości jej wypowiedzenia w zasadzie uniemożliwia właścicielowi mieszkania jej kończenie przed czasem na jaki została ona zawarta – należy o tym pamiętać i koniecznie takie zapisy umieszczać w umowie.

3. Dlaczego sprawdzenie księgi wieczystej mieszkania, które chcemy kupić jest takie ważne?

Kupując mieszkanie musimy upewnić się, że sprzedaje je osoba, która rzeczywiście jest właścicielem mieszkania. Ponadto, w księdze wieczystej możemy sprawdzić czy mieszkanie nie jest obciążone np. kredytem hipotecznym. Księgę wieczystą można sprawdzić w internecie.

W dziale I księgi należy sprawdzić, co dokładnie wchodzi w skład lokalu, który zamierzamy kupić, czy pomieszczenia (np. garaż, strych, taras) są wpisane jako pomieszczenia w lokalu, przynależne, czy też są one częścią nieruchomości wspólnej lub innej nieruchomości.

Jeżeli zapisane są jako część nieruchomości wspólnej lub innej, warto sprawdzić, na jakich zasadach będziemy mogli korzystać z tych pomieszczeń.

Nie zawsze możemy sprawdzić tak ważne informacje w księdze wieczystej , ponieważ zdarza się, najczęściej w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. że mieszkanie nie założonej księgi wieczystej. Wtedy konieczne jest, aby sprzedający przedstawił dokument potwierdzający jego prawo do lokalu, np. akt notarialny.