Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Moderator Radzi. Porady Prawne

Moderator Radzi. Porady Prawne

Bezpłatne porady prawne w Bydgoszczy

Wynajmujesz, budujesz, a może dopiero planujesz? Nie wiesz jak poradzić sobie z uciążliwym lokatorem, co kryją w sobie księgi wieczyste i dlaczego warto uważnie je czytać?

5 lipca startujemy z cyklem Moderator Radzi.

Najpierw zapraszamy do skorzystania z darmowych porad naszego eksperta, doświadczonego prawnika.
Moderator Radzi to bezpłatna propozycja porad udzielanych przez naszych specjalistów z wybranych dziedzin (między innymi: prawo, nieruchomości, podatki, remonty, projektowanie wnętrz).

W każdy wtorek lipca od godziny 16.00 do 17.00, w Bydgoszczy przy ulicy Śniadeckich 2, w siedzibie naszego Partnera, czeka na Państwa prawnik, Mariusz Roman.

MODERATOR RADZI | PORADY PRAWNE

Mariusz Roman – członek Okręgowej Rady Adwokackiej w Toruniu i Okręgowej Izby Radców Prawnych w Bydgoszczy. Absolwent studiów doktoranckich w Szkole Głównej Handlowej, na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytetu Cergy-Pontoise w Paryżu. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym oraz przepisach związanych z obrotem nieruchomościami.

Moderator Radzi. Porady Prawne
Moderator Radzi. Porady Prawne
Moderator Radzi. Porady Prawne

PYTANIA DO NASZEGO EKSPERTA:

1. Jaką spisać umowę z osobą, która będzie wynajmować ode mnie mieszkanie umowa cywilno – prawna, czy umowa notarialna?

ODPOWIEDŹ:

Forma prawna zawartej umowy (zwykła forma pisemna lub akt notarialny) nie ma wpływu na jej ważność – w każdym przypadku ma ona identyczną moc prawną. Różnica polega jedynie na tym, że spisując ją w formie notarialnej mam pewność, że notariusz należycie zadba o zamieszczenie w niej wszystkich niezbędnych elementów, aby każda ze stron jasno znała swoje prawa i obowiązki.

2. Na jakich zasadach rozwiązać można umowę wynajmu?

ODPOWIEDŹ:

Rozwiązać umowę najmu można poprzez jej wypowiedzenie. W przypadku umów zawartych na czas nieokreślony okres wypowiedzenia zwyczajowo wynosi 1 miesiąc od powiadomienia o tym fakcie lokatora. W przypadku umów na czas określony brak zawarcia w umowie możliwości jej wypowiedzenia w zasadzie uniemożliwia właścicielowi mieszkania jej kończenie przed czasem na jaki została ona zawarta – należy o tym pamiętać i koniecznie takie zapisy umieszczać w umowie.

3. Dlaczego sprawdzenie księgi wieczystej mieszkania, które chcemy kupić jest takie ważne?

Kupując mieszkanie musimy upewnić się, że sprzedaje je osoba, która rzeczywiście jest właścicielem mieszkania. Ponadto, w księdze wieczystej możemy sprawdzić czy mieszkanie nie jest obciążone np. kredytem hipotecznym. Księgę wieczystą można sprawdzić w internecie.

W dziale I księgi należy sprawdzić, co dokładnie wchodzi w skład lokalu, który zamierzamy kupić, czy pomieszczenia (np. garaż, strych, taras) są wpisane jako pomieszczenia w lokalu, przynależne, czy też są one częścią nieruchomości wspólnej lub innej nieruchomości.

Jeżeli zapisane są jako część nieruchomości wspólnej lub innej, warto sprawdzić, na jakich zasadach będziemy mogli korzystać z tych pomieszczeń.

Nie zawsze możemy sprawdzić tak ważne informacje w księdze wieczystej , ponieważ zdarza się, najczęściej w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. że mieszkanie nie założonej księgi wieczystej. Wtedy konieczne jest, aby sprzedający przedstawił dokument potwierdzający jego prawo do lokalu, np. akt notarialny.

26.04.2016

Moderator Inwestycje sponsorem Szymona Woźniaka w sezonie 2016 Szymon Woźniak (ur. 1993) od dzieciństwa fascynował się żużlem. Dzięki wsparciu rodziców rozpoczął treningi na minitorze w rodzinnej Tucholi i już jako jedenastolatek związał się z Polonią Bydgoszcz, której barwy reprezentował do 2015 roku. Starty na miniżużlu (odmianie speedwaya dla najmłodszych adeptów) zaowocowały zwycięstwami w Indywidualnym Pucharze Polski, występami w finałach mistrzostw Europy i świata oraz powołaniami do kadry narodowej. „Dorosła” kariera Szymona Woźniaka rozpoczęła się w 2009 roku, kiedy zadebiutował w rozgrywkach Speedway Ekstraligi. Przez siedem sezonów wyrósł na lidera bydgoszczan oraz jednego z najlepszych zawodników Nice Polskiej Ligi Żużlowej (drugiego poziomu rozgrywek, na którym Poloniści rywalizują od 2014 roku).

Czytaj dalej
24.04.2016

Święto ulicy Gimnazjalnej w Bydgoszczy Ulica Gimnazjalna w Bydgoszczy 23 kwietnia świętowała przez cały dzień. Moderator Inwestycje i Współdzielnia Gimnazjalna zaprosili mieszkańców na Wielką Ucztę przygotowaną przez najzdolniejszych kucharzy. Znakomitą kawą częstował Landschaft, a wykwintnym trunkiem, Winosfera. Zadbano o atrakcje nie tylko dla ciała. Artyści przygotowali wystawę swoich pracy, przedstawienie teatralne i koncert. Lokalni animatorzy zadbali o formę fizyczną, a kuglarze o dobrą zabawę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z naszego wspólnego święta.

Czytaj dalej