Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
9 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyborem ekipy remontowej

9 rzeczy, które musisz wiedzieć przed wyborem ekipy remontowej

Planujesz remont łazienki, kuchni, a może całego mieszkania? Chcesz skorzystać z pomocy fachowców, ale nie wiesz, od czego zacząć? Na początek proponujemy lekturę naszego artykułu. Podzielimy się w nim wiedzą i doświadczeniem. Usługi remontowe nie należą przecież do tanich. Gdy chcemy mieć pewność, że zaplanowane prace zostaną wykonane solidnie, bez niedociągnięć, warto zwrócić uwagę przynajmniej na kilka rzeczy.

Referencje ekip remontowych – dlaczego są ważne

Dobry towar podobno sam się sprzedaje, ale czy ta zasada ma zastosowanie także do usług? Jak pokazuje praktyka, której na pewno każdy z nas doświadczył, do niektórych fachowców obowiązują długie kolejki, prawie jak do neurologa na NFZ, a inni w tym samy czasie czekają na klientów. Dlaczego tak jest? Bo solidne usługi są w cenie, a na dobrą ekipę remontową warto czekać. Od rzetelnej pracy fachowców zależy przecież nasz komfort i jakość życia przez kilkanaście lat, do kolejnego remontu. Dlatego zdecydowanie zalecamy, aby wybór ekipy był poparty wiarygodnymi rekomendacjami.

Ekipy remontowe – jak szukać

Referencje pracowników są naprawdę ważne i każda szanująca się firma, na pewno chętnie je nam przedstawi. Warto też, przy wyborze ekipy, której chcemy powierzyć np. remont domu, nie ograniczać się do internetu, popytać sąsiadów, znajomych czy rodzinę. Może polecą nam dobrych robotników? Jeżeli nasi znajomi są zadowoleni z wykonanego remontu, to istnieje duża szansa, że my też będziemy.

 

Jeżeli ekipa remontowa nie ma oficjalnych referencji, to warto zapytać o już zrealizowane prace i numer telefonu do klientów. Często na podstawie krótkiej rozmowy telefonicznej i choćby słownych rekomendacji jesteśmy w stanie wypracować wnioski, które pozwolą na zminimalizowanie ryzyka niewłaściwego wyboru. Fachowiec z polecenia, będzie najlepszym rozwiązaniem.

Ekipa remontowa czy fachowiec do wynajęcia

Gdy zdecydowaliśmy się na remont, to na pewno staniemy przed pytaniem, czy szukać wykonawców do każdej usługi oddzielnie, czy zdecydować się na ekipę remontową, która wykonana wszystkie zlecone prace. Każde rozwiązanie ma swoje zalety. Gdy zatrudnimy elektryka, stolarza, malarza czy płytkarza, to być może indywidualni fachowcy będą kosztować mniej niż ekipa. Trudno będzie jednak zsynchronizować prace i zapewnić odpowiednią jakość wykonania całości.

 

Poza ceną ważnym czynnikiem jest skala remontu. Gdy chcemy wymienić kilka płytek, zlew oraz kran, to może wystarczy "złota rączka", ale jeżeli planujemy remont generalny, to naszym zdaniem ekipa będzie zdecydowanie lepsza. Z jedną osobą, szefem ekipy remontowej, będziemy wtedy uzgadniać kosztorys, zakres i koordynację prac, gwarancję i rękojmię. Łatwiejszy i prostszy jest też proces reklamacyjny, gdy była taka potrzeba, a pracownicy nie będą wzajemnie obwiniać się o ewentualne niedoróbki.

A może mieszkanie pod klucz?

Gdy kupujesz mieszkanie o dewelopera, to zanim będziesz mógł się do niego wprowadzić, czeka Cię sporo pracy. W takim przypadku na pewno potrzebna będzie ekipa, która przeprowadza takie remonty. Jeszcze lepiej, a na pewno wygodniej poszukać wykonawcy, który oferuje usługę "mieszkanie pod klucz". Z naszego doświadczenia wynika, że w przypadku dużej dynamiki cen na rynku "zakontraktowanie" takiej usługi pomaga utrzymać w ryzach budżet i uniknąć przykrych niespodzianek.

 

Firmy specjalizujące się w takich remontach najczęściej proponują usługę na kilku poziomach cenowych i jakościowych. W Grupie Moderator współpracujemy z Partnerami, którzy realizują wykończenie mieszkania pod klucz na poziomie optimum, basic i premium. Na co możemy liczyć, decydując się na wybór profesjonalnej firmy?

  • Pomoc w odbiorze mieszkania od dewelopera. Podczas tzw. odbioru, o którym pisaliśmy już na naszym blogu, będzie towarzyszyć nam fachowiec.
  • Firma remontowa zapewnia doradztwo projektanta wnętrz, wizualizacje projektowanych pomieszczeń, projekt funkcjonalności i aranżacji wykańczanych wnętrz oraz dokładną listę zakupową wszystkich produktów wykończeniowych. Dzięki temu wiemy co i za ile kupujemy.
  • Projekt i wizualizacja zabudowy kuchennej.
  • Koordynacja, transport i logistyka.
  • Nadzór nad jakością wykonania i odbiór prac od ekip remontowych. 
  • I to, co najważniejsze, rękojmia na wykonane usługi.

Podpisanie umowy – czy jest konieczne

Niewielkie remonty czy drobne naprawy najczęściej nie wymagają pisemnej umowy, ale gdy czeka nas większy remont, a zakres prac wymaga szczegółowego uzgodnienia, zdecydowanie rekomendujemy zawarcie umowy na piśmie. Powinna zawierać wykaz użytych materiałów, zakres prac, okres wykonania, koszt, a czasami także zapisy szczegółowe dotyczące np. zakwaterowania na czas wykonywania prac. Zdarza się, że firmy wolą nie podpisywać umowy np. na remont mieszkania, ze względu na podatek, który zwiększy końcowy koszt. Pomocne przy podjęciu ostatecznej decyzji może być nasze dotychczasowe doświadczenie. Umowa ustna też jest umową, ale zdecydowanie trudniej wyegzekwować jej ustalenia.

Materiały – ile to kosztuje?

Ostatnio dużo i coraz więcej. W czasie ostatniego roku materiały podrożały o kilkanaście czy kilkadziesiąt procent. Jak podaje Grupa PSB Handel ceny materiałów budowlanych w lipcu 2022 roku wzrosły średnio o prawie 29 procent wobec lipca 2021 roku. Najmocniej odczujemy to, planując remont generalny, bo za izolację termiczną trzeba będzie zapłacić o 51% więcej niż rok temu. Jeśli dołożymy do tego wysoką inflację i dynamikę zmian na rynku, to może okazać się, że kosztorys, który przygotowaliśmy np. w kwietniu, we wrześniu jest zdecydowanie nieaktualny.

Zakup materiałów – czy warto robić zakupy samodzielnie?

W takiej sytuacji warto zastanowić się nad powierzeniem specjalistom od remontów, także kupna potrzebnych materiałów. Prawdopodobnie z naszą ekipą remontową współpracują hurtownie i sklepy oferujące wyższe, niż odbiorcom indywidualnym odbiorcom, rabaty i promocje. Poza tym zyskujemy komfort, że fachowcy kupią odpowiednie materiały i nie będziemy musieli wymieniać źle dobranych złączek czy uszczelek. Decyzja na pewno zależy od naszego stanu wiedzy i gotowości do zaangażowania się w samodzielne zakupy.

Trudna kwestia wynagrodzenia

Związana jest z umową, którą zawarliśmy. Niezależnie czy jest pisemna, czy ustna, powinna zawierać w sobie precyzyjne określenie ponoszonych kosztów wraz z harmonogramem płatności. Praktyka jest w tym zakresie różna, jak twierdzą sami wykonawcy, umowna. Czyli jest tak, jak się umówicie.

 

Podczas sprawdzania proponowanych przez naszych wykonawców cen, namawiamy do skorzystania z powszechnie dostępnych kalkulatorów remontowych. Ceny w poszczególnych województwach i miastach różnią się znacznie.

Jak przygotować się współpracy z ekipą remontową?

Przede wszystkim musimy wiedzieć, czego oczekujemy i naprawdę potrzebujemy. Warto ustalić górny limit wydatków i zorientować się w tematyce remontowej. Może ktoś ze znajomych zna się na remontach? Koniecznie skorzystajmy z pomocy.Nawet podstawowa znajomość tematu pozwoli na podjęcie negocjacji.

14.09.2022

„Johnny” został przyjęty do Konkursu Głównego i zbiera pozytywne recenzje, a 22 września o godzinie 18.00, na dzień przed premierą w kinach, zostanie pokazany w Bydgoszczy. Na zaproszenie Grupy Moderator do Bydgoszczy na pokaz specjalny przyjadą twórcy filmu i aktorzy: reżyser Daniel Jaroszek, producent Robert Kijak, Dawid Ogrodnik i Piotr Trojan.

Czytaj dalej