Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Kupno mieszkania od dewelopera, co trzeba wiedzieć

Kupno mieszkania od dewelopera, co trzeba wiedzieć

Kupowanie mieszkania od dewelopera jest proste i bezpieczne, ale zdaniem doradców handlowych Grupy Moderator, nadal bardzo często pojawiają się pytania dotyczące procesu zakupu.

A skoro są pytania, to powinny pojawić się odpowiedzi. Zatem zaczynamy od podstawowych informacji.

Zanim odwiedzisz dewelopera

  • jeżeli zakup nowego mieszkania będziesz finansował z kredytu, sprawdź, jaka jest Twoja zdolność kredytowa
  • zwróć uwagę na wymagany wkład własny. 
  • poproś o symulację spłaty kredytu
  • jeżeli zakup nowego mieszkania, jest związany ze sprzedażą dotychczasowego lokum, koniecznie sprawdź jaką, realną cenę możesz uzyskać za swoje "stare" mieszkanie.  Powstrzymaj swój hurra optymizm w tym temacie. To, że jesteś przywiązany do samodzielnie położonych płytek czy zabudowy w przedpokoju, nie oznacza, że potencjalny kupiec, podzieli Twój zachwyt. Skorzystaj z dostępnych kalkulatorów, pomocy specjalisty. Porównaj, jak bardzo ceny transakcyjne różnią się od ofertowych. 
  • Weź pod uwagę, że sprzedaż mieszkania może potrwać. Czasami dłużej, niż założyłeś. Co wtedy? Będziesz wynajmować? Zamieszkasz u mamy? Plan B w takie sytuacji wymagany, wręcz konieczny

Gdy znasz już odpowiedzi na te, podstawowe pytania  to pora, aby odwiedzić Biuro Sprzedaży.

Gdy jesteś u dewelopera, zdecydowany na kupno mieszkania

Już wyposażony w wiedzę m.in. na temat swojej zdolności kredytowej, podczas rozmowy z doradcą usłyszysz takie pojęcia jak umowa rezerwacyjna, umowa deweloperska, PCC, czy wkład własny.

Każde z tych pojęć zasługuje na oddzielny artykuł, niektóre z nich już wyjaśnialiśmy na naszych aktualnościach, ale podsumujmy raz jeszcze.

Umowa rezerwacyjna- co to ?

Nic innego, jak gwarancja ze strony dewelopera, że nie sprzeda wybranego przez nas mieszkania komuś innemu. Taka umowa zabezpiecza nasze interesy, ale  także interesy dewelopera, ponieważ zobowiązuje nas do wniesienia opłaty rezerwacyjnej. 

Pamiętać jednak należy, że zazwyczaj zawierana jest na krótki termin. Deweloperzy nie będę rezerwować dla Ciebie mieszkania w nieskończoność, dlatego tak ważne jest spełnienie warunków, o których pisaliśmy w pierwszej części naszego artykułu. 

Sytuacja, w której przychodzi Klient do dewelopera i prosi o rezerwację na pół roku (bo w tym czasie sprzeda swoje mieszkanie), raczej ma małe szanse na powodzenie. I jeszcze o jednym warto pamiętać: umowa rezerwacyjna nie zobowiązuje dewelopera do sprzedaży wybranego przez nas mieszkania. Żeby tak się stało, trzeba będzie, podpisać umowę deweloperską. 

Szukasz odpowiedzi na inne pytania ?

Sprawdzaj nasze aktualności!  Będziemy wyjaśniać tutaj, krok po kroku, jak kupić mieszkanie od dewelopera.