Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Ceny mieszkań w górę

Ceny mieszkań w górę

Rosną i będą rosły. Co? Ceny mieszkań. Dlaczego? Głównych powodów jest przynajmniej kilka. W GRUPIE MODERATOR przeanalizowaliśmy najważniejsze z nich.

 

Dlaczego ceny mieszkań idą w górę?

  • Gwałtowny wzrost cen surowców, zakłócenie lub przerwanie łańcucha dostaw. Wzrost cen działek budowlanych. Wzrost ceny usług.
  • Renegocjowanie cen przez firmy budowane i generalnych wykonawców.
  • Inflacja. Polacy inwestują w nieruchomości, aby uchronić swoje zasoby finansowe  przed utratą wartości.
  • Niestabilna sytuacja polityczna w Europie, napływ uchodźców.
  • Wzrost popytu i zmniejszenie podaży. Warto uwzględnić fakt, że część uchodźców z Ukrainy dysponuje środkami finansowymi pozwalającym na zakup nieruchomości. Ci, którzy planują dłuższy pobyt w Polsce, mogą zdecydować się na kupno własnego mieszkania. Dwa lata temu, w 2020 roku, obywatele Ukrainy kupili blisko 3000 mieszkań w Polsce. Wówczas jednak sytuacja była inna. Wojna, która trwa, zmieniła wszystko. 

To najważniejsze czynniki, które mają bezpośredni wpływ na stale rosnące ceny.

Sytuacja jest jednak niezwykle dynamiczna i zdecydowanie bardziej złożona. Mamy coraz droższe kredyty hipoteczne, które mogą odciąć od możliwości zakupu własnego mieszkania część Klientów, którzy chcieli nabyć mieszkanie na rynku pierwotnym.

Czy ta grupa trafi na rynek wtórny? Część z pewnością wybierze takie rozwiązanie, ale zasoby używanych mieszkań też znacząco się zmniejszyły, a ceny wzrosły.

 Z kolei ci, którzy nie będą mogli kupić własnego mieszkania, muszą je wynajmować. Ceny najmu rosną proporcjonalnie do ceny zakupu i rosnących kosztów utrzymania.

W dużych miastach także w Bydgoszczy coraz trudniej znaleźć mieszkanie do wynajęcia, a popyt, m.in. za sprawą uchodźców z Ukrainy, znacząco przewyższa podaż. To i wiele innych czynników, w znaczący sposób wpływa na aktualną sytuacji i ceny mieszkań.

Wielokrotnie informowaliśmy na naszym blogu o przewidywanych podwyżkach cen mieszkań. I mieliśmy rację. Taniej już było! Co ważne, tak jak pisaliśmy, coraz częściej mamy do czynienia z transakcjami finansowanymi ze środków własnych. Dotyczą one zakupu nie jednego, czy dwóch, ale kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu mieszkań. To też ma znaczenie w relacji: podaż i popyt. 

Stopy procentowe rosną i prawdopodobnie czekają nas kolejne podwyżki. Poziom inflacji negatywnie wpływa na naszą zdolność nabywczą, a trzymanie pieniędzy na lokatach w banku od dawna nie ma już sensu. 

Jak wpłynie to ceny mieszkań ? Na to pytanie, naszym zdaniem, jest tylko jedna odpowiedź. Taniej już było. 

 

 

 

24.02.2022

Wzrost poszukujących związany jest bezpośrednio z wojną na Ukrainie. Uchodźcy, szczególnie Ci, którzy mają już pracę lub przynajmniej wiarygodną jej obietnicę, mieszkań na wynajem zaczęli poszukiwać zaraz po agresji Rosji, pod koniec lutego.

Czytaj dalej
24.02.2022

Zalety dzielnicy Bielawy w Bydgoszczy powszechne znane są mieszkańcom miasta. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić nową, zlokalizowaną na Bielawach, inwestycję Grupy Moderator. Osiedle Symfonia

Czytaj dalej