Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie
14.09.2021

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Jak dobrze i bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Sprawa z pozoru wydaje się prosta. Zamiast trzymać pieniądze na nisko oprocentowanej lokacie, kupujemy mieszkanie i przeznaczamy je na wynajem. Wartość naszej nieruchomości rośnie, a comiesięczny zastrzyk gotówki zasila nasz domowy budżet.

Brzmi dobrze?

Pewnie tak. Teraz tylko trzeba znaleźć najemców, którzy będą dbać o mieszkanie, przestrzegać ustaleń, płacić na czas i wywiązywać się ze swoich zobowiązań. A to, jak się okazuje, nie jest takie proste. Historie niesolidnych najemców, którzy zdewastowali mieszkanie, wygenerowali zaległości w opłatach i nie chcieli się wyprowadzić, systematycznie zasilają internetowe portale branżowe.

Niemniej dokuczliwe są sprawy codzienne zgłaszane przez dzierżawców. Naprawy większe i mniejsze, zatkany zlew czy cieknąca pralka. Awaria czy problemy z utrzymywaniem czystości, relacje z sąsiadami, powodują, że obsługa mieszkania przeznaczonego na wynajem, wymaga zaangażowania i czas, aby sprostać wielu dodatkowym obowiązkom.

Mieszkanie na wynajem, jak zarabiać bez stresu

W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zatrudnieniem profesjonalnej firmy zarządzającej najmem. Zarządca przejmuje większość niepopularnych czynności:

  • znajdzie i sprawdzi najemcę
  • zadba o kaucję, regulamin i protokół zdawczo- odbiorczy
  • zajmie się adekwatnym do oczekiwań wystrojem wnętrz,
  •  zadba o usługi związane z utrzymaniem czystości czy realizacją drobnych napraw.
  • Monitoruje płatności i stan techniczny mieszkania

 

Zarządca, w naszym imieniu, dopilnuje również umowy, która zabezpieczy nasze interesy i wyegzekwuje od najemcy wykupienie ubezpieczenia OC. To ważne, bo pozwoli na pokrycie ewentualnych szkód i strat.

Proponowane rozwiązanie to dobry sposób na legalne i bezpieczne wynajęcia mieszkania.

Co prawda, wiąże się to z uszczupleniem naszego dochodu o około 10%, bo tyle średnio kosztuje skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która będzie zarządzać naszym mieszkaniem do wynajęcia, ale kupimy sobie czas, spokój i bezpieczeństwo.

Dlaczego jeszcze warto skorzystać z firmy zarządczej?

Fachowcy, z dużym prawdopodobieństwem, lepiej niż my zbudują relację biznesową z najemcą i podejmą odpowiednie kroki w sytuacji, gdy "lokator"okaże się niewypłacalny, zdewastuje mieszkanie lub nie będzie chciał się niego wyprowadzić.

Gdy decydujemy się wynająć komuś mieszkanie, to pośrednictwo zarządcy zdecydowanie zmniejsza ryzyka. 

 Do Programu Partnerskiego Grupy Moderator przystąpiła firma Simple, która oferuje usługę kompleksowego zarządzania najmem 365 dni w roku, 24 h na dobę i dla naszych Klientów ma preferencyjne warunki. Klienci Grupy Moderator powierzając firmie Simple zarządzanie najmem, zaoszczędzą kilkaset złotych na tzw. opłacie startowej. 

Dzięki kolejnemu renomowanemu Partnerowi Grupa Moderator poszerzyła zakres dostępnych udogodnień dedykowanych naszym klientom. Zdaniem fachowców z Simple, w Bydgoszczy rynek najmu jest stabilny i nie podlega takim zmianom jak np. rynek warszawski czy krakowski, gdzie jest duża nadpodaż.

Mieszkania na wynajem to w Bydgoszczy nadal dobra inwestycje, podkreśla Paulina Świerżewska, odpowiadająca za zarządzanie, podkreślając znaczenie dużych zakładów pracy oraz stacjonującej w Bydgoszczy jednostki NATO.

Najbardziej poszukiwane na rynku są kompaktowe, ale komfortowo urządzone kawalerki oraz dwupokojowe mieszkania w dobrej lokalizacji, blisko sklepów, usług i komunikacji miejskiej. Takie mieszkania Grupa Moderator oferuje m.in. na nowym osiedlu Industria.