Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie

Z tego artykułu dowiesz się dlaczego, aby bezpiecznie wynająć mieszkanie, ważne jest precyzyjne ustalenie warunków najmu mieszkania i podpisanie protkołu zdawczo-odbiorczego. Wyjaśnimy także, jakie obowiązki ma właściciel mieszkania lub właściciel nieruchomość i jak poprawnie przygotować umowę najmu.

Wszystko, co należy wiedzieć o wynajmie mieszkania

Zacznijmy od początku. Jeżeli jesteś właścicielem nieruchomości i chciałbyś zarabiać na wynajmie, to masz dwa wyjścia. Robić wszystko samodzielnie lub powierzyć to zadanie firmie. Drugie rozwiązanie pochłonie co prawda część zysku, ale będziemy mieli mniej pracy. Co wybieracie? Zacznijmy od wariantu, w którym właściciel samodzielnie chce przygotować mieszkanie do wynajmu i potem nim zarządzać?

Samodzielny wynajem mieszkania

Gdy właściciel mieszkania zdecydował o jego wydzierżawieniu, od czego powinien zacząć? Naszym zdaniem od identyfikacji potencjalnych klientów i przygotowania mieszkania pod ich potrzeby. Będą inne w przypadku studentów czy pracowników sezonowych, a inne, gdy mieszkanie przeznaczamy dla pary lub rodziny z dzieckiem.

 

Ubezpieczenie mieszkania to kolejny temat, którym należy zająć się na początku. Może warto rozszerzyć posiadaną polisę o dodatkowe zabezpieczenia? Nasi lokatorzy mogą wykazać się fantazją, której nie pokryje nawet najwyższa kaucja.

Co zawrzeć w umowie najmu?

Skoro zidentyfikowaliśmy już potencjalnych klientów, przygotowaliśmy i wyposażyliśmy odpowiednio mieszkanie, to przed nami kolejne zadanie. Przygotowanie umowy najmu. Dobrze napisana umowa, pozwoli bezpiecznie przejść przez proces wynajmu mieszkania i skutecznie ochroni interesy obu stron, właściciela i najemcy.

Możemy skorzystać z gotowych, bezpłatnych wzorów, ale warto sprawdzić, czy zawierają wszystkie potrzebne elementy. Co powinno znaleźć się w umowie najmu mieszkania?

 

 • Data i miejsce zawarcia umowy, dane wynajmującego i najemcy, informacje dotyczące przedmiotu najmu i okres obowiązywania umowy.
 • Informacje dotyczące wysokości czynszu oraz innych opłat, które będzie ponosić najemca, w umowie nie tylko określamy czynsz najmu, ale także sposób, w jaki będzie płacony.
 • Umowa powinna zawierać wysokość kaucji, warunki jej zwrotu, prawa i obowiązki wynajmującego oraz najemcy, dane kontaktowe oraz precyzyjnie określać warunki wypowiedzenia umowy.

Protokół zdawczo odbiorczy — dlaczego warto?

Umowę najmu można i warto uszczegółowić, ale zapisy muszą być zgodne z obowiązującym prawem. Wielu właścicieli mieszkań, którzy samodzielnie zarządzają najmem, decyduje się także na spisanie protokołu zdawczo-odbiorczego lokalu. To istotny element wynajmu mieszkania i może być bardzo pomocny w niestandardowej sytuacji.

 

Samodzielne wynajmowanie, jednej lub dwóch nieruchomości, jeżeli jest dobrze przygotowane, nie obciąża nadmiernie właściciela, nie zajmuje też dużo czasu. Pod warunkiem że nie pojawią się nieprzyjemne niespodzianki. Lista tych ostatnich potrafi być naprawdę długa.

Jak zabezpieczyć się przy wynajmie mieszkania?

Poza umową, o której pisaliśmy powyżej, także protokół oraz dokumentacja zdjęciowa mogą okazać się bardzo przydatne w sytuacji, gdy lokatorzy okażą się wandalami. To dobre zabezpieczenie na tzw. wszelki wypadek. Zdecydowanie pomogą, gdybyśmy musieli wystąpić na drogę sądową. Wracamy zatem do zadanego na początku artykułu pytania. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie ?

Bezpieczny wynajmem mieszkania

To wiele korzyści. Zamiast trzymać pieniądze na nisko oprocentowanej lokacie, kupujemy mieszkanie i przeznaczamy je na wynajem. Wartość naszej nieruchomości rośnie, a comiesięczny zastrzyk gotówki zasila nasz domowy budżet. Brzmi dobrze, ale przecież trzeba znaleźć najemców, którzy będą dbać o mieszkanie, przestrzegać ustaleń, płacić na czas i wywiązywać się ze swoich zobowiązań. A to, jak się okazuje, nie jest takie proste.

 

Historie niesolidnych najemców, którzy zdewastowali mieszkanie, wygenerowali zaległości w opłatach i nie chcieli się wyprowadzić, systematycznie zasilają internetowe portale branżowe.

 

Gdy właściciel nieruchomości zmęczy się dokuczliwymi sprawami codzienne zgłaszanymi przez dzierżawców, naprawami większymi i mniejszymi, zatkanym zlewem czy cieknącą pralką, może sięgnąć po inne rozwiązanie. Odpowiedź na pytanie "jak bezpiecznie wynająć mieszkanie" jest wtedy prosta, ale wiąże się z koniecznością dzielenia się zyskiem.

Mieszkanie na wynajem, jak zarabiać bez stresu

W określonych sytuacjach warto zastanowić się nad zatrudnieniem profesjonalnej firmy, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zajmie się naszą nieruchomością. Zarządca przejmuje większość niepopularnych czynności:

 • znajdzie i sprawdzi najemcę
 • zadba o kaucję, regulamin i protokół zdawczo- odbiorczy
 • zajmie się adekwatnym do oczekiwań wystrojem wnętrz
 • zadba o usługi związane z utrzymaniem czystości czy realizacją drobnych napraw
 • monitoruje płatności i stan techniczny mieszkania

Zarządca, w naszym imieniu, dopilnuje również wszystkich wyżej opisanych czynności. Dopilnuje, aby umowa najmu zabezpieczała nasze interesy, ustali adekwatny do sytuacji na rynku,czynsz najmu i wyegzekwuje od najemcy wykupienie ubezpieczenia OC. To ważne, bo pozwoli na pokrycie ewentualnych szkód i strat.

 

Proponowane rozwiązanie to naszym zdaniem dobry sposób, żeby bezpiecznie wynająć mieszkanie. Co prawda, wiąże się to z uszczupleniem naszego dochodu o około 10%, bo tyle średnio kosztuje skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która będzie zarządzać naszym mieszkaniem do wynajęcia, ale w ten sposób kupimy sobie czas, spokój i bezpieczeństwo.

Gdy chcemy bezpieczne wynająć mieszkanie

Fachowcy, z dużym prawdopodobieństwem, lepiej niż my zbudują relację biznesową z najemcą i podejmą odpowiednie kroki w sytuacji, gdy "lokator"okaże się niewypłacalny, zdewastuje mieszkanie lub nie będzie chciał się niego wyprowadzić. Wypowiedzenie umowy najmu może nie być przyjemne. Dlatego, gdy decydujemy się wynająć komuś mieszkanie, to pośrednictwo zarządcy zdecydowanie zmniejsza ryzyka. 

Wynajem mieszkania a kompleksowe zarządzanie

Do Programu Partnerskiego Grupy Moderator przystąpiła firma Simple, która oferuje bezpieczny wynajem mieszkania oraz usługę kompleksowego zarządzania najmem 365 dni w roku, przez 24 godziny na dobę! Dla naszych Klientów ma preferencyjne warunki. Klienci Grupy Moderator powierzając firmie Simple zarządzanie najmem, zaoszczędzą kilkaset złotych na tzw. opłacie startowej. 

 

Dzięki kolejnemu renomowanemu Partnerowi Grupa Moderator poszerzyła zakres dostępnych udogodnień dedykowanych naszym klientom. Warto wiedzieć, że w Bydgoszczy rynek najmu jest stabilny i nie podlega takim zmianom jak np. rynek warszawski czy krakowski, gdzie jest duża nadpodaż.

 

Mieszkania na wynajem to w Bydgoszczy nadal dobra inwestycje, podkreśla Paulina Świerżewska, odpowiadająca za zarządzanie, podkreślając znaczenie dużych zakładów pracy oraz stacjonującej w Bydgoszczy jednostki NATO.

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie i dobrze zarobić?

Aktualnie najbardziej poszukiwane na rynku są kompaktowe, ale komfortowo urządzone kawalerki oraz dwupokojowe mieszkania w dobrej lokalizacji, blisko sklepów, usług i komunikacji miejskiej. Takie mieszkania Grupa Moderator oferuje m.in. na nowym osiedlu Industria.

 

Widać także rosnące zainteresowanie mieszkaniami dla rodziny. Komfortowe 3 pokoje w centrum miasta, najlepiej z zagwarantowanym miejscem postojowym, to także poszukiwany produkt. Grupa Moderator w odpowiedzi na oczekiwania rynku przygotowała program, który gwarantuje klientom inwestującym w mieszkania na wynajem nie tylko bezpieczeństwo, ale także gwarantowany umową zysk.

Mieszkanie pod klucz i gwarancja zysku

Gdy inwestujemy w nieruchomości i chcemy mieć gwarancję, że wynajmem mieszkania będzie nie tylko bezpieczny, ale także opłacalny, możemy skorzystać z nowego programu Grupy Moderator i zarabiać na dzierżawie 7% lub 6% rocznie. Jak to działa i co trzeba zrobić?

 • Kupić na osiedlu Industria mieszkanie inwestycyjne, już wykończone i wyposażone
 • Kupione mieszkanie wydzierżawić deweloperowi, który zajmie się poszukiwaniem najemcy i kompleksową obsługą najmu
 • Zarabiać 7% rocznie od ceny transakcyjnej mieszkania w przypadku, gdy zakupiliśmy tzw. dwupak lub 6%, gdy zainwestowaliśmy w kawalerkę, lub mieszkanie dwupokojowe.

Wynajem mieszkania w programie Grupy Moderator jest nie tylko bezpieczny, ale także wygodny. Dlaczego?

Gwarantowany zysk z wynajmu mieszkania

To komfortowa sytuacja dla każdego właściciela. Podobnie jak zakup mieszkania już wykończonego i urządzonego. Widzimy, co kupujemy. Nie grozi nam przesunięcie terminu ani niespodzianki wynikające ze współpracy z fachowcami. Możemy dokładnie zaplanować termin wynajmu mieszkania i policzyć zysk, planując jego wykorzystanie.

 

Grupa Moderator oferuje na nowym, położonym w śródmieściu osiedlu Industria, wykończone pod klucz, w pełni wyposażone, kawalerki lub dwupokojowe mieszkania w poszukiwanych na rynku metrażach do 38 m2. Właściciel mieszkania może ograniczyć swoją aktywność do zakupu i liczenia osiąganych zysków.

Jakie są korzyści dla klienta?

Poza gwarancją pewnego zysku z dzierżawy nowy właściciel dysponuje nieruchomością, której cena ze względu na lokalizację, metraż i wysoką jakość wykonania wzrośnie. To wymiar materialny, ale ważny jest także ten mentalny, czyli święty spokój. Właściciel nie musi zajmować się obsługą najmu. To zadanie dewelopera. Co ważne, deweloper zobowiązany jest do wypłaty gwarantowanego zysku, nawet w sytuacji, gdy nie znajdzie najemcy.

 

Oferowany przez Grupę Moderator zysk 7% lub 6% to powyżej średniej rentowności z najmu, która dla mieszkania proponowanej w programie wielkości, wynosiła jesienią 2022 roku około 5,42% netto.

 

Dla inwestorów, którzy cenią nie tylko bezpieczeństwo, ale także długoterminowość, przygotowano program 50% zysku po 5 latach. W tym projekcie deweloper gwarantuje klientom, którzy kupili mieszkanie inwestycyjne nie tylko zysk z dzierżawy, ale także zobowiązuje się do odkupienia mieszkania za cenę wyższą od transakcyjnej. Suma zysków po roku to 10%, po 2 latach 20%, a po 5 latach 50%.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas podpisywania umowy najmu?

Zawarte w artykule informacje dotyczą standardowych sytuacji. Zawsze może jednak zdarzyć się coś, czego nie przewidzimy. W prawie polskim zasady najmu lokali mieszkalnych reguluje Ustawa o ochronie praw lokatorów z 2001 r. Zapisy w umowie najmu muszą być zgodne z tą ustawą.

 

W praktyce oznacza to, że umowa najmu nie może być dowolnie zmieniana, bo jeśli znajdą się w niej zapisy, których nie da się pogodzić z ustawą chroniącą prawa lokatorów, to cała umowa może być nieważna.

Przeczytaj również: