Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Jakie mieszkanie wybrać idąc na studia?

Jakie mieszkanie wybrać idąc na studia?

Gdy zadaliśmy pytanie, jakie powinno być mieszkanie dla studenta, naszym najmłodszym kolegom, odpowiedź była jednoznaczna i bardzo prosta: jak najtańsze! Gdy jednak zaczęliśmy drążyć temat, okazało się, że znacznie mają także dodatkowe czynniki. Jesteście ciekawi jakie? Zapraszamy do lektury. Wynajem mieszkania dla studenta  bez tajemnic!

Mieszkania studenckie — kiedy szukać ?

Właściciele mieszkań na wynajem, zazwyczaj już w ogłoszeniu zamieszczają informację, dla kogo mieszkanie jest przeznaczone. Prawdziwy wysyp ogłoszeń z adnotacją "mieszkanie dla studenta" pojawia się co roku latem i na początku jesieni. To we wrześniu, a czasami nawet na październiku, gdy już rozpoczną się zajęcia, wiele osób poszukuje swojego lokum na najbliższy rok akademicki. Wynajem mieszkania może być wtedy prawdziwym wyzwaniem.

Nie ma już wtedy dużego wyboru i zdarza się, że właściciele podnoszą ceny, ale dzięki temu można zaoszczędzić na opłatach w czasie wakacji. Stojąc przed dylematem: wynająć np. od lipca i płacić za dodatkowe 2 miesiące czy wynająć od września, studenci często wybierają tę drugą opcję. Robi tak prawie 40% osób.

Wśród tych z większym doświadczeniem popularne jest, że w październiku mieszkają w akademiku, z którego rezygnują po miesiącu. Gdy ceny i zainteresowanie spadają, dopiero wtedy, szukają dla siebie odpowiedniego lokum. Ryzykowne?

Z pewnością, ale akademik to zazwyczaj 50% ceny, którą trzeba zapłacić za pokój w mieszkaniu studenckim, a przez miesiąc można się pomęczyć, prawda?

Wynajem mieszkania, na co należy zwrócić uwagę?

Cena czyni cuda, ale na co jeszcze zwracają uwagę studenci poszukujący kwatery na kolejny rok akademicki? Na jakie pytania powinni nam odpowiedzieć właściciele mieszkań, zanim podpiszemy umowę? Wynajem mieszkania to poważne zobowiązanie, od czego więc powinniśmy zacząć? Koniecznie spytajmy, co jest wliczone w tzw. czynsz, a co będziemy płacić dodatkowo? Warto sprawdzić, jakie są miesięczne opłaty za prąd, gaz, wodę, wywóz śmieci.

Ważne jest także czy właściciel pobiera kaucję oraz  ile ona wynosi. Jeśli mieszkanie dla studenta wynajmujemy przez agencję, koniecznie trzeba sprawdzić, w jakiej wysokości naliczona zostanie prowizja dla biura. To ważne, bo nie ma żadnych, regulowanych prawnie przepisów w tej sprawie. W przypadku wynajmu prowizja dla pośrednika może wynieść 50% miesięcznego najmu, ale możemy też spotkać się z żądaniem opłaty w wysokości nawet dwukrotności kwoty miesięcznego najmu. I takich agencji radzimy unikać. Prowizję biura zawsze można negocjować i radzimy to robić.

Standard mieszkania

Mieszkanie studenckie z reguły umeblowane jest dość skromnie, królują niedrogie i funkcjonalne meble z IKEA, ale pewne elementy wyposażenia są absolutnie niezbędne. Jakie? Jeśli sądzicie, że to np. wygodne łóżko czy pojemna szafa, to nasza odpowiedź brzmi nie. Wygodne łóżko jak wynika z naszej mini ankiety, jest na 2. miejscu. Warunkiem koniecznym, aby mieszkanie dla studenta mogło uchodzić za atrakcyjne, jest szybki internet.

Jednym ze skutków nauki w czasach pandemii było rozwinięcie technologii i platform umożliwiających odbywanie zajęć z własnego pokoju. To właśnie szybki internet, pozwalający na jednoczesne korzystanie kilku osobom, jest jednym z wyznaczników standardu. Jakie jeszcze "wyposażenie" zdaniem studentów zdecydowanych na wynajem mieszkań powinno być obowiązkowe?

Mieszkanie studenckie — wyposażenie

Wiemy już, że w mieszkaniu studenckim rządzi internet, ale ważne są także łazienka i kuchnia. O co więc pytać przed podpisaniem umowy? Podpowiadamy.

 

  • Garnki i talerze, pralka i żelazko, czy są dostępne?
  • Kiedy po raz ostatni przeprowadzony był remont.
  • W jakim stanie jest instalacja elektryczna, armatura, okna.
  • Kto płaci za drobne naprawy i usterki, np. zatkany odpływ w zlewie, cieknącą spłuczkę w toalecie czy nieszczelny kran?

 

Jeżeli płacimy czynsz +media, to oznacza, że do ustalonej kwoty np. 1000 złotych musimy doliczyć nasz udział w zużytej wodzie, prądzie i ogrzewaniu. To m.in. dlatego warto wiedzieć, czy okna są szczelne, a armatura nie wymaga wymiany. Dodatkowym, znacznym kosztem mogą być naprawy nieujęte w umowie. Usługa wymiany zepsutego kranu to minimum 150 złotych. Nawet drobna naprawa pralki czy lodówki to kolejne 150-200 za samą wizytę fachowca.

Jakie mieszkanie wybrać idąc na studia?

Mieszkanie dla studenta — inne kryteria wyboru

Jakie kryteria poza ceną, która jest bardzo ważna, powinno spełniać idealne mieszkanie dla studenta? Atrakcyjna lokalizacja! Co się składa na pojęcie atrakcyjności? Bliskość do uczelni lub dobry dojazd. Żeby szybko dojechać i szybko wrócić. Lokalizacja jest kluczowa, bo studencki plan często jest poszatkowany, a zajęcia odbywają się zarówno rano, jak i wieczorem.

Gdy mieszkanie studenta jest blisko, można skoczyć do domu na obiad. A skoro o obiedzie mowa, to właśnie dobrze wyposażona kuchnia, zajmuje miejsce zaraz po łazience, gdy oceniany jest standard. Studenci wynajmujący mieszkania w wieloosobowych grupach, podkreślają, że dla uniknięcia porannego tłoku cenne są mieszkania proponujące oddzielne WC. Przy 4 czy nawet 5 osobach, to dobre rozwiązanie.

Wynajmem mieszkania — jak nie przepłacić?

Studenci jesienią 2022 roku po trwającej ponad rok przerwie, wrócili do zajęć stacjonarnych i zdecydowanie wyższych rachunków za wynajem mieszkań. Taki wniosek płynie z raportu „Studenci na rynku nieruchomości 2022”, przygotowanego przez Centrum AMRON. Czego jeszcze możemy dowiedzieć się z raportu?

 

  • Mieszkania studenckie to koszt dla jednej osoby ok. od 750 do 1000 zł/miesięcznie (tyle płaci za najem 1/3 studentów stacjonarnych) Tylko 9 proc. studentów mieszka za kwotę poniżej 500 zł/miesięcznie i jest miejsce w pokoju.
  • 8 proc. studentów stacjonarnych może pozwolić sobie na wynajęcie lokum, którego cena wynosi ponad 1500 zł miesięcznie na osobę.

 

W 2023 roku doświadczyliśmy rosnących kosztów czynszu, wody, prądu czy wywozu śmieci.Ile zatem wynosi przeciętny koszt najmu? Dla jednej osoby to miesięcznie ponad 1700 zł i niespełna 1100 zł przy wynajmie we dwójkę. Lokatorzy już sprawdzeni, mogą co prawda liczyć na niewielką obniżkę ceny, ale przy stale rosnących kosztach utrzymania, nie będą to znaczące oszczędności.

Przeczytaj również: