Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Trendy wnętrzarskie 2023, czyli vintage rządzi!

Trendy wnętrzarskie 2023, czyli vintage rządzi!

Planujecie remont mieszkania w 2023 roku? Jeżeli tak, to koniecznie sprawdźcie, jakie są trendy obowiązujące w aranżacjach wnętrz. Może coś się Wam spodoba, może podpowiedzi architektów współpracujących z Grupą Moderator uznacie za inspirujące? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym nie tylko przedstawimy trendy wnętrzarskie na rok 2023, ale także wyjaśnimy, co kryje się za pojęciami, takimi jak: styl glamour, art deco,  kawaii, czy eklektyzm. Powiemy także, dlaczego warto przejrzeć strychy i piwnice.

Inspiracje aranżacyjne — gdzie ich szukać?

Grupa Moderator oferuje mieszkania urządzone pod klucz, zaprojektowane i wykończone przez współpracujących z nami architektów. Przy projektowaniu wnętrz, które nie mają od razu swojego nowego właściciela, obowiązuje jedna podstawowa zasada. Jaka ?

Niewychodzące z mody klasyki, często inspirowane modernistyczną elegancją sprawdzą się lepiej niż np. intrygujący eklektyzm w stylu glamour. Taka bezpieczna całość tworzy przytulne wnętrze. Jednak współpracujący z nami architekci wnętrz, często tworzą dla naszych klientów, projekty pod konkretne mieszkanie, odpowiadające indywidualnym potrzebom. Czy biorą wtedy pod uwagę obowiązujące trendy wnętrzarskie? Zdecydowanie tak. Jednak, jak podkreślają, wnętrze musi pasować do swojego właściciela, a nie odwrotnie. I ta korelacja pomiędzy potrzebami, oczekiwaniami, estetyką i funkcjonalnością jest najważniejsza.

Mieszkanie, jak z katalogu, nie zawsze pasuje do indywidualnych potrzeb, więc może lepiej, aby było jedynie inspiracją do naszej własnej aranżacji. Przy takim nastawieniu, modernistyczną elegancję można zastosować nawet w 26-metrowej kawalerce.

Tworzenie personalizowanych wnętrz

Wnętrze powinno pasować do właściciela, wyrażać jego poczucie estetyki i odpowiadać na potrzeby. Dlatego, współpracująca z Grupą Moderator, Sylwia Lashmann projektantka wnętrz z Pracowni Duży Pokój, podkreśla, że pierwsza rozmowa u klienta, przypomina trochę wizytę u terapeuty. "Czasami, zanim zacznę pracować nad wizualizacją, spędzam z klientem na rozmowach nawet kilkanaście godzin. Wiedza, co lubi właściciel mieszkania, z czym dobrze się czuje, jak spędza czas, jest kluczowa dla dobrze przygotowanego projektu" - dodaje.

Sylwia Lashmann podkreśla znaczenie dokumentacji, która poprzedza zasadniczą część pracy. "Sporo mogę się dowiedzieć o kliencie  i jego oczekiwaniach  podczas wizyty w sklepach z wyposażeniem wnętrz czy wspólnie spędzonym czasem w kawiarni. Tak naprawdę liczy się tu bardzo nasza  intuicja, czytanie w myślach klienta, trochę między wierszami oraz  dialog"

Trendy wnętrzarskie kontra przyzwyczajenia

Współpracujący z bydgoskim deweloperem projektanci, lubią też pozytywnie zaskoczyć klienta innowatorską opcją, której wcześniej nie brał pod uwagę, idealnie dopasowaną do jego potrzeb czy wyobrażeń. Ten element pozytywnego zaskoczenia jest dowodem na to, że relacja klient- projektant jest bardzo twórcza, wartościowa i satysfakcjonująca dla obu stron.

Często mówimy z kolegą z pracowni, z Markiem Lewandowskim  o tym, że  nasze relacje klient -projektant to takie "przyjaźnie projektowe". Emocjonalnie jesteśmy zawsze bardzo zaangażowani i symbiotycznie zżyci, a kontakt  z klientem z reguły trwa dłużej niż życie projektu. Żadne z projektowanych przez nas wnętrz nie powstaje według utartego schematu czy wzorca — opowiada o kulisach pracy współczesnych projektantów wnętrz, Sylwia Lashmann.

Tak wygląda profesjonalna praca nad spersonalizowanym wnętrzem w 2023 roku, które nie tylko wywoła zachwyt niezwykłą elegancją, ale — co jest istotą projektu — pasuje do właściciela.

Stonowane kolory — nie tylko skandynawski minimalizm

Skandynawski minimalizm od lat jest kwintesencją dobrego smaku i ze względu na swój uniwersalizm znajduje zastosowanie w wielu aranżacjach. Jednak w 2023 roku, ten klasyczny, cechujący się prostotą, skromnością i wykorzystaniem naturalnych materiałów, jest modyfikowany i wzbogacany. M.in. kolorystyką i dodatkami w żywych, intensywnych kolorach. Takie czyste, jasne pomieszczenia znakomicie komponują się z barwnym poduszkami, pledami czy obiciem mebli.

Kolory w stylu skandynawskim

 

Tradycyjne kolory używane w stylu skandynawskim kolory to beżowy, biały, odcienie szarego i czarny. W mniej klasycznych wariantach znajdziemy butelkową i miętową zieleń, wszelkie odcienie żółtego, błękitnego, a nawet ognistą czerwień, która pojawia się w inspirowanych folklorem dodatkach. W zmodyfikowanym stylu skandynawskim każdy wielbiciel minimalizmu, znajdzie dla siebie odpowiednie inspiracje aranżacyjne.

Przepych art deco

Trendy wnętrzarskie w 2023 roku nadal uwzględniają obecność art deco. Główne założenia stylu pozostają niezmienne i skupiają się nie tylko na funkcjonalnym, ale też dekoracyjnym umeblowaniu. Art deco to styl, który znakomicie sprawdzi się w kamienicy lub apartamencie. Jednak jakość i unikatowość, tak charakterystyczne dla stylu, kosztują. Miłośnicy stylu dysponujący mniejszym budżetem, nie muszą jednak zupełnie rezygnować z art deco. Czasami jedna, unikatowa rzecz, lampa, dywan, aksamitna poduszka uczynią nasze wnętrze bardziej luksusowym.

Art deco to kolory, które są bardzo istotnym elementem wnętrza. Ten styl nie ma jednoznacznej palety barw. Trendy wnętrzarskie 2023 uwzględniają możliwość zastosowania kolorów neutralnych, takich jak biel, szarość czy beż, jak i intensywnych czerwieni, złota czy nawet fioletu. Jasne ściany będą znakomitym tłem. Wyszukane meble wypoczynkowe i żywe barwy dodatków zbilansują się w udaną, harmonijną całość.

Nietuzinkowe meble

To znak rozpoznawczy art deco. Styl nawiązuje przecież do lat 20. XIX wieku, kiedy mieszczańskie wnętrza były przestronne, wysokie i solidnie umeblowane. Współczesne art deco zostało zmodyfikowane i dostosowane do naszych potrzeb, łącząc tradycyjne wzorce z nowoczesnością.Nadal jednak dominują masywne szafy, komody z zaokrąglonymi frontami i wyszukanymi detalami. Klasyka, elegancja i więcej niż odrobina luksusu- tak trendy wnętrzarskie korzystają z historycznych inspiracji.

Czarujące wnętrza i styl kawaii

Pastele, pastele, pastele. Uroczy i słodki styl kawaii dominował w 2021 i 2022 roku, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazł zastosowanie we wnętrzu urządzanym w 2023. Trendy wnętrzarskie nadal kochają pudrowy róż, który jak sam kawaii, pewnie zostanie z nami na dłużej. Co to za styl?

Kawaii pochodzi z Japonii i kocha wszystko, co pastelowe i słodkie. Podobno jest wyrazem buntu wobec japońskiego minimalizmu i perfekcjonizmu. Inspirowany kreskówkami, przeniósł do wnętrz nie tylko kolory, ale także modę na niedoskonałość. Kawaii to czarujące wnętrza, które kojarzą się z beztroską dzieciństwa. Obowiązkowe, a przynajmniej dominujące kolory to delikatna mięta, pudrowy róż i jasny błękit. Dla zachowania harmonii projektanci tworzący w stylu kawaii zalecają, aby wybrać nie więcej niż 3 kolory i zachować jasne tło.

Elegancji doda styl glamour i eklektyzm

W stylu glamour eklektyzm polega na połączeniu ze sobą elementów pozornie odległych, pochodzących z różnych epok historycznych i stylistycznych. Jak to działa? Umiejętnie łączymy ze sobą to, co w ogóle nie powinno do siebie pasować! Urok eklektyzmu polega na tym, że meble, dekoracje i dodatki z różnych stylów, potrafią stworzyć harmonijną, doskonale wyważoną całość. Eklektyzm w 2023 roku nadal będzie zajmować istotne miejsce, podobnie jak zaprzeczenie skandynawskiego minimalizmu, czerpiący z baroku i rezydencji gwiazd Hollywood, styl glamour.

Jaka aranżacja wygląda naprawdę imponująco?

Glamour w 2023 roku, to przede wszystkim ornamenty oraz forma mebli i coraz odważniejsze eklektyczne zestawienia. Bogate, prawie barokowe krzesło sąsiaduje z nowoczesnymi półkami. Obity aksamitem, pełen zdobień fotel towarzyszy prostym meblom. W takich zestawach wnętrza glamour nie są odwzorowaniem, ale nowoczesną, wytworną aranżacją, która pasuje do wielu wnętrz.

Dodatki nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru

Klasyczna ceramika czy trójwymiarowe wzory na zasłonach i tapicerce. A może antyczne popiersia lub globus? Starannie dobrane, harmonijnie wkomponowane w otoczenie dodatki potrafią "zrobić robotę" Widzieliśmy to niejeden raz, podczas przygotowywania wnętrza do prezentacji. Na naszych oczach, za pomocą dodatków, dekoratorka wnętrz, dokonywała prawdziwej metamorfozy.

 

Trendy wnętrzarskie w 2023 roku doceniają antyki, ciemne drewno oraz meble vintage. Dlatego warto odwiedzić strychy i poszukać oryginalnych dodatków. Zapanowała moda na Wielką Brytanię oraz epokę wiktoriańską, dlatego niech nikogo nie zdziwi antyczne popiersie czy globus w rozmiarze XXL.

Co tworzy niezwykły klimat?

Wyróżniająca się ściana to ważny element wnętrza w 2023 roku. To rozwinięcie trendu z okresu pandemii, gdy wiele aktywności przeniosło się do internetu. Takie tło przyda się nie tylko do rozmowy online. Co polecamy? Tapety w duże wzory albo ścianę wyłożoną ozdobnymi talerzami.

 

Trendy wnętrzarskie w 2023 stawiają na różnorodność. Warto je znać, ale przede wszystkim pamiętać należy o własnych potrzebach i upodobaniach. Może takie indywidualne podejście będzie najważniejszym trendem?

Przeczytaj również: