Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Skromnie i funkcjonalnie. Poznaj wabi-sabi

Skromnie i funkcjonalnie. Poznaj wabi-sabi

Gdy połączysz piękno i funkcjonalność, gdy żyjesz skromnie i czerpiesz satysfakcję z prostoty, gdy możesz złożyć kompletną całość z 8 elementów, podczas gdy inni potrzebują ich zdecydowanie więcej to styl wabi sabi jest dla Ciebie idealny.

 

Wabi sabi to nie tylko sposób aranżacji wnętrz. To także filozofia życia i poczucie bezpieczeństwa wynikające z ograniczenia posiadania zbytecznych rzeczy.

 

Filozofia wabi sabi polega na zarządzaniu mniejszą przestrzenią i ograniczaniu konsumpcjonizmu. Jedzenie, tylko tyle ile trzeba. Auto, im mniejsze, tym lepiej. Przedmioty odziedziczone lub wykonane samodzielnie. Filozofia wabi sabi w życiu codziennym, tak waśnie wygląda.

 

 A jak wyraża się stylwabi — sabi we wnętrzach? Zapytaliśmy o to, współpracującą z Grupą Moderator, architekt Agnieszkę Grabowską:

"Wnętrza wabi sabi to dla mnie sposób patrzenia na wnętrza przez pryzmat czasu i atmosfery, powrót do natury i wygody. W ostatnich latach, w miarę jak w innych dziedzinach życia zaczęliśmy doceniać wszystko, co wolniejsze, bliższe natury, odkrywać slow life, wabi-sabi  naturalnie pojawił się w naszych przestrzeniach. Oferując bardziej kierunek i atmosferę niż elementy wystroju, zachęca do spokoju, skupienia i pozwala na wykorzystanie elementów surowych, asymetrycznych, znaczonych upływem czasu — doskonale niedoskonałych."

Styl wabi sabi w aranżacji wnętrz

Kolory ziemi, wykorzystanie naturalnych surowców, takich jak drewno, kamień, len, bawełna, wiklina, stosowane we wnętrzu i życiu prowadzą nas ku „wabibitos”, czyli stawaniu się osobami praktykującymi wabi sabi. Wabi to prostota, sabi to piękno, wynikające z upływu czasu. Połączenie tych dwóch słów, stwarza nowy kontekst socjalny, idealnie wpisuje i przeciwwagę dla wszechobecnego trendu kupowania wciąż nowych przedmiotów.

 

Wabi sabi, filozofia, która inspiruje designerów, narodziła się w kraju kwitnącej wiśni ponad 600 lat temu. Ceniona jest prostota, skromność, autentyczność i niedoskonałe piękno. Trend wabi sabi to naturalne materiały. Nie upiększamy, nie udajemy, nie zastępujemy rzeczy zużytych wciąż nowymi i nowymi. Rezygnujemy ze zbędnych dekoracji i ozdób.

Naturalne materiały, dodatki swojskie i… niedoskonałe.

Jeśli odpowiada nam filozofia stylu wabi sabi, nie musimy dokonywać kosztownych zakupów ani wydawać majątku na meble i urządzanie mieszkania. Styl wabi sabi preferuje ograniczenia: mebli, dodatków, kolorów. Japońska filozofia zaleca, aby posiadać jak najmniej. Preferuje używane meble i dodatki.

 

Rysy, pęknięcia, przetarcia, które świadczą o zużyciu, w stylu wabi sabi są zaletą. Nadają bowiem przedmiotom wyjątkowego znaczenia, zaświadczają o przemijaniu i powiązanych historiach przedmiotów i ludzi. Wabi sabi pozwala starzeć się przedmiotom w naturalny sposób. Przemijanie jest przecież częścią naszego życia.

Pokochaj wabi sabi

Filiżanka znaleziona na pchlim targu, wiklinowe fotele wymagające drobnych napraw czy komódka odziedziczona po babci. To prawdziwe skarby, gdy chcesz urządzić wnętrza w stylu wabi sabi. Czasami wystarczy odrestaurowany stolik kawowy, aby Twoje mieszkanie stało się przytulne i oryginalne.

 

Nie musisz śledzić trendów i wydawać mnóstwa pieniędzy tylko po to, by posiadać to, co większość. Warto posłuchać swojego serca, sugerować się wewnętrznymi przekonaniami. Takie są meble i dodatki we wnętrzu w stylu wabi sabi.

 

Czy styl wabi sabi  przyjmie się w Polsce? Co sądzi na ten temat architekt wnętrz Agnieszka Grabowska? "Sądzę, że ten czas pandemii pokazał nam, jak ważna jest przestrzeń, w której żyjemy na co dzień. Dobrze skomponowane otoczenie pomaga się skupić, poczuć dobrą atmosferę do pracy, nauki i wyciszenia, a japońskie wabi sabi umie tę atmosferę stworzyć".

Wabi sabi w kolorach

Kolory ziemi powinny należeć do naszych ulubionych, gdy zdecydujemy się na wnętrze w stylu wabi sabi. Brąz, biel, szary, zgaszony zielony i konieczne wszystkie odcienie bieli. Takie kolory obowiązują we wnętrzu, gdy wybierzemy wabi sabi. Muszą być dyskretne, nienachalne, lekko zamglone i nierzucające się w oczy.Ściany we wnętrzach wabi sabi to jednak nie tylko kolory, ale także rodzaj farby i sposób jej użycia.

Technika malowania wabi sabi

Jak pomalować ścianę w stylu wabi sabi? Przede wszystkim nie przejmujemy się nierównościami i niedoskonałościami. Jeśli miejscami farba nie pokryje podłoża lub zostanie naniesiona nie do końca profesjonalnie, gdy widoczne są nieodciągnięcia w warsztacie malarskim, to w wabi sabi uznane zostanie to za celowe działanie.

 

Położona w ten sposób farba, nadaje powierzchniom wyjątkową fakturę. Do malowania w stylu wabi sabi znakomicie nadaje się farba kredowa w kilku odcieniach wybranych kolorów. Przyda się także okrągły pędzel do malowania i miękka ściereczka, do uzyskania efektu lekkiego rozmazania.

Wabi sabi we wnętrzach, czyli zrób to sam.

Aby uzyskać, tak upragniony w stylu wabi sabi efekt postarzonej ściany, trzeba umiejętnie posługiwać się pędzlem. Zalecanie jest tapowanie, czyli lekkie uderzanie okrągłym pędzlem w podłoże lub metoda krzyżykowa, która polega na wykonywaniu naprzemiennych (na krzyż) ruchów pędzlem. Dzięki temu, jeśli skorzystamy ze wspomnianych już wyżej farb kredowych lub glinianych, ściana nabierze ciekawej faktury.

 

Innym sposobem na uzyskanie wyrazistego efektu, będzie użycie dwóch odcieni tego samego koloru. Przy czym bazą zawsze powinna być jaśniejsza barwa. W trakcie malowania, na powierzchnię pokrytą jasnym kolorem, miejscowo nakładamy farbę o ton lub 2 tony ciemniejszą i rozcieramy miękką szmatką. Łącznie kolorów i stopień ich nasycenia zależy tylko od naszej fantazji i efektu, który chcemy osiągnąć.

Dlaczego nieduże mieszkania pokochają wabi sabi?

Wabi sabi to styl, który znakomicie sprawdzi się również w niedużych mieszkaniach. Kawalerka w jasnych kolorach z meblami wykonanymi z naturalnych materiałów i oszczędnymi w formie dodatkami, na pewno sprawdzi się lepiej niż bogaty glamour.

 

Postaw na wabi sabi jeżeli znajdujesz przyjemność w odnajdywaniu piękna przedmiotów używanych, gdy twoją ambicją jest wykorzystanie mebli należących do babci, a urządzanie mieszkania zgodnie z japońską filozofią sprawi ci przyjemność.

 

Wabi sabi znakomicie sprawdzi się w małym mieszkaniu, bo podstawową zasadą japońskiego stylu projektowania wnętrz jest stworzenie otwartej przestrzeni. Takie rozwiązania jest idealne np. dla kawalerki z aneksem kuchennym. W kompaktowych mieszkaniach uporządkowana i otwarta przestrzeń życiowa jest szczególnie cenna i pożądana.

Jak urządzić mieszkanie w wabi sabi

U podstaw wabi sabi stoi japońska filozofia, szukania piękna w niedoskonałości. Istotą jest niedoskonałość, naturalny proces starzenia się. Upływ czasu dobrze znosi naturalne drewno, metal, kamień, szkło. Naturalne materiały i stonowane kolory to podstawa nie tylko stylu wabi sabi, ale także innych wywodzących się z japońskiego stylu, trendów urządzania wnętrza.

 

Dążenie do doskonałości tak popularne wśród cywilizacji zachodniej, w Japonii jest uznawane za cechę niepożądaną. Projektanci wnętrz w Japonii starają się tworzyć naturalny przepływ wszystkich przedmiotów i mebli, ale zwracają uwagę na idealną lokację. Pomimo niedoskonałości sprzętów, konieczna jest harmonia i uporządkowanie.

Naturalne tkaniny i stonowana kolorystyka

Ważną cechą japońskich wnętrz są meble niższe niż powszechnie stosowane w kulturze zachodniej. To dlatego, że aby zintegrować ten styl z pomysłami z europejską aranżacją wnętrza, można wykorzystać niski stolik kawowy, wokół którego miejsce tradycyjnych foteli zajmą niskie pufy czy poduszki do siedzenia na podłodze. Przydadzą się także drewniane akcenty i rośliny doniczkowe. Naturalne drewno znakomicie komponuje się z aranżacją wnętrz w stylu japońskim. Jasna kolorystyka sprawi, że pomieszczenie będzie wyglądać elegancko, a odpowiednie wykorzystanie oświetlenia może optycznie powiększyć nawet nieduże mieszkanie.

Nie tylko wabi sabi

Zawrotną karierę robi w europejskich mieszkaniach nie tylko wabi sabi, ale także styl japandi. Czym jest ? To funkcjonalne połączenie japońskiej estetyki ze skandynawskim minimalizmem. W japandi harmonia jest równie ważna jak funkcjonalność. Materiały, podobnie jak w stylu wabi sabi są naturalne, o ile to możliwe unikamy sztucznych tworzyw. Również wykończenie mebli i dodatków powinno być naturalne. Powierzchnie są olejowane lub woskowane. Lakierujemy tylko to, co konieczne. Ważne są tekstury materiałów, zarówno słoje jak i sęki oraz te, które powstają wskutek używania.

 

Japandi kocha glinę, kamień i papier. Gliniane farby i tynki, które znakomicie izolują termicznie i zapewniają właściwa wilgotność ściany oraz surowe, chropowate, czasami niedoskonałe donice to klasyka japandi. Popularny jest także kamień i papier, który używany jest nie tylko do oświetlenia, ale także do parawanów czy popularnych w stylu japońskim ruchomych ścianek działowych, służących do czasowego wydzielania potrzebnej przestrzeni.

Używane i ekologiczne

Drewno, glina, kamień czy papier pozwalają na wielokrotne używanie. To ekologiczne i funkcjonalne zaprzeczenie nadmiernego konsumpcjonizmu, tak charakterystycznego dla kultury zachodu. Dzięki przeróbkom przedmioty są wyjątkowe i unikalne. W kraju kwitnącej wiśni, wnętrze musi zapewniać poczucie bezpieczeństwa wynikające z harmonii i prostoty.

 

To dlatego coraz bardziej przytłoczeni tempem życia Europejczycy pokochali japońską filozofię urządzania wnętrz i szukania piękna w naturalnych surowcach. Nasze często przeładowane wnętrza potrzebują harmonii, spokoju i pozbycia się wszystkiego, co nie jest niezbędne. Zgodnie z japońską filozofią wabi sabi, gdy zrobimy porządek w otoczeniu, łatwiej nam będzie zadbać o harmonię także w swoim wnętrzu.

Przeczytaj również:

29.03.2023

Oscary, filmowe plany i pomysł na nową produkcję

Czytaj dalej
15.03.2023

Zbytek czy konieczność ? Niepotrzebny wydatek czy komfort wart każdej ceny? Nowoczesne klimatyzatory mają coraz więcej zwolenników.

Czytaj dalej