Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Skromnie i funkcjonalnie. Poznaj wabi-sabi

Skromnie i funkcjonalnie. Poznaj wabi-sabi

 Gdy połączysz piękno i funkcjonalność, gdy żyjesz skromnie i czerpiesz satysfakcję z prostoty, gdy możesz złożyć kompletną całość z 8 elementów, podczas gdy inni potrzebują 10. 
Co powstanie? Wabi-sabi. To nie tylko styl urządzania wnętrz, ale także filozofia życia polegająca na zarządzaniu mniejszą przestrzenią i ograniczaniu konsumpcjonizmu.
Jedzenie, tylko tyle ile trzeba. Auto, im mniejsze, tym lepiej. Przedmioty odziedziczone lub wykonane samodzielnie. To w życiu. 

 A w mieszkaniu? Jak wyraża się wabi - sabi we wnętrzach? Zapytaliśmy o to, w współpracującą z Grupą Moderator, architekt Agnieszkę Grabowską:

"Dla mnie to sposób patrzenia na wnętrza przez pryzmat czasu i atmosfery, powrót do natury i wygody. W ostatnich latach, w miarę jak w innych dziedzinach życia zaczęliśmy doceniać wszystko, co wolniejsze, bliższe natury, odkrywać slowlife , wabi-sabi  naturalnie pojawił się w naszych przestrzeniach. Oferując bardziej kierunek i atmosferę niż elementy wystroju, zachęca do spokoju, skupienia i pozwala na wykorzystanie elementów surowych, asymetrycznych, znaczonych upływem czasu - doskonale niedoskonałych."

Co jeszcze ? 

Kolory ziemi, naturalne materiały, takie jak drewno, kamień, len, bawełna, wiklina, stosowane we wnętrzu i życiu prowadzą nas ku stawania się „wabibitos” czyli osobami praktykującymi wabi -sabi. Wabi to prostota, sabi- to piękno, wynikające z upływu czasu. Połączenie tych dwóch słów, stwarza nowy kontekst socjalny i przeciwwagę dla wszechobecnego trendu kupowania wciąż nowych przedmiotów.

 Czas im nie szkodzi, swojskie i… niedoskonałe.


Takie są meble i dodatki we wnętrzu w stylu wabi-sabi. Filozofia, która inspiruje designerów, narodziła się w Japonii ponad 600 lat temu. Ceniona jest prostota, skromność, autentyczność i niedoskonałe piękno. Nie upiększamy, nie udajemy, nie zastępujemy rzeczy zużytych wciąż nowymi i nowymi. Rezygnujemy ze zbędnych dekoracji i ozdób

Czy trend  przyjmie się w Polsce?  Co sądzi na ten temat Agnieszka Grabowska?

"Sądzę, że ten rok szczególnie pokazał nam, jak ważna jest przestrzeń, w której żyjemy na co dzień. Dobrze skomponowane otoczenie pomaga się skupić, poczuć dobrą atmosferę do pracy, nauki i wyciszenia, a japońskie wabi-sabi umie tę tmosferę stworzyć".

Nam wabi -sabi podoba się bardzo. Idźmy tą drogą. We wnętrzach i życiu.