Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Zamiana mieszkania na nowe od dewelopera

Zamiana mieszkania na nowe od dewelopera

Grupa Moderator bydgoski deweloper od kilku lat z powodzeniem realizuje program zamiany posiadanych przez naszych klientów nieruchomości na nowe mieszkania z naszej z oferty. Co wpływa na popularność programu ?

Właściciele mieszkań korzystający z tej możliwości, najczęściej motywują swoją decyzję aktualną sytuacją życiową. Młodzi ludzie potrzebują większego mieszkania, bo np. planują powiększenie rodziny. Zamiana mieszkań jest też korzystna dla seniorów, którzy często zajmują zbyt duże, niekomfortowe mieszkania w starym budownictwie, bez windy, zdarza się, że także bez centralnego ogrzewania.

Program „Zamień stare na nowe” skierowany jest do osób, które chciałaby sfinansować zakup mieszkania w wybranej, realizowanej przez Grupę Moderator inwestycji, np. na osiedlu Industria, Symfonia, Avia czy Leszczyńskiego Park II, ze środków uzyskanych dzięki sprzedaży dotychczas posiadanej nieruchomości. Oferta skierowana jest głównie do osób, które nie chcą przechodzić samodzielnie przez żmudny proces wyceny i sprzedaży dotychczas zajmowanego mieszkania. W dużym uproszczeniu trochę przypomina to rozwiązania oferowane przez salony samochodowe. Przyjeżdżamy starym samochodem, a wyjeżdżamy nowym.

Zamianę mieszkania, na jakie etapy dzielimy?

W Grupie Moderator dokładamy starań, aby każdy etap procesu zamiany mieszkania był dla klienta komfortowy i transparentny. Opracowaliśmy program, który opiera się na 3 podstawowych krokach.

1. krok to wybór przez klienta nowego mieszkania z oferty dewelopera.

2. krok to przedstawienie przez klienta dokumentów potwierdzających prawo własności nieruchomości, którą chce zamienić na nowe.

3. krok to wycena przez wykwalifikowanych rzeczoznawców posiadanego lokalu i wyliczenie różnicy w cenie pomiędzy lokalem posiadanym a wybranym.

Zamiana mieszkania? Zdecydowanie tak!

Gdy dochodzi do wzajemnego przeniesienia własności nieruchomości, decydującym momentem jest podpisanie umowy przeniesienia własności nieruchomości. To wtedy właściciel starego mieszkania traci swoją dotychczasową własność, deklarując zapłatę określonej w umowie ceny za daną nieruchomość. Kupujący staje się właścicielem mieszkania gdy podpisuje umowę. Co ważne, taka umowa musi mieć formę aktu notarialnego.

Oferowany przez Grupę Moderator program "Zamień stare na nowe" jest dobrym rozwiązania dla osób, które nie chcą wiązać się z bankiem wieloletnim kredytem, mają własną nieruchomość i czasami odłożoną pewną kwotę pieniędzy. Niewystarczającą na kupno nowego mieszkania, ale na dopłatę do zakupu, już tak.

Udział w programie zamień stare na nowe, nie musi się wiązać z dopłatą. Tak bywa w przypadku np. seniorów, którzy zamieszkują w zbyt dużych, drogich w utrzymaniu, wielopokojowych mieszkaniach. Zamiast M4 czy M5 w starym budownictwie, blokach starego typu, bez wind, wystarczy kompaktowe dwupokojowe mieszkanie. Mniej sprzątania, mniejsze opłaty, mniejsze wydatki i znacząco wyższy komfort. Większe mieszkanie zamienimy co prawda na mniejsze, ale za to nowe i dostosowane do naszych aktualnych potrzeb. Wartości obu nieruchomości mogą być w takiej sytuacji zbliżone.

Czy każda nieruchomość może uczestniczyć w programie "Zamień stare na nowe"?

Tak, ale jest jeden warunek. Umowę zamiany podpiszemy tylko wtedy, gdy jesteśmy właścicielem lokalu mieszkalnego, który zamierzamy zgłosić do programu. Przedmiotem zamiany w Grupie Moderator nie może być np. mieszkanie komunalne czy mieszkanie spółdzielcze. Również mieszkania lokatorskie nie są objęte realizowanym programem. Kluczowe jest czy jesteśmy właścicielem nieruchomości. Tylko wówczas transakcja zamiany mieszkania będzie skuteczna.

Ważne są jeszcze inne warunki. Np. kredyt hipoteczny. Mieszkanie obciążone kredytem lub innymi zobowiązaniami, trudno będzie korzystanie zamienić. Dlatego warto najpierw uregulować wszelkie należności, dokonać spłaty kredytu i postarać się o zaświadczenie o braku zaległości w opłatach np. od wspólnoty mieszkaniowej.

Sprzedaż i wycena mieszkania w kontekście wartości rynkowej

Jak wycenić dotychczasową nieruchomość? To trudne, bo najczęściej jesteśmy przywiązani do naszego starego mieszkania, a własnoręcznie położone w kuchni kafelki, chociaż krzywe i zniszczone, mają ogromną wartość emocjonalną. Zamiana mieszkania nie jest łatwa również z tego powodu. Jesteśmy nieobiektywni, bo jak wycenić podłogę, po której nasze dziecko raczkowało, a potem uczyło się chodzić? Właściciele nieruchomości mają skłonność, aby zawyżać wartość rynkową mieszkania również z tego powodu. To również jeden z powodów, dla których warto zamianę mieszkania potraktować jako proces i powierzyć fachowcom w całości, od początku do końca.

Zamiana mieszkania, nie tak trudne jak myślisz

Dlaczego zdecydowaliśmy się w Grupie Moderator na przygotowanie specjalnego programu "Zamień stare na nowe"? To odpowiedź na potrzeby rynku. Do naszego Biura Sprzedaży trafiały osoby zainteresowane kupnem mieszkań na naszych nowych osiedlach, jednak ostateczna decyzja o kupnie, była odkładana.

"Musimy najpierw sprzedać dotychczasową nieruchomość", mówili klienci. Postanowiliśmy, że korzystając z 30-letniego doświadczenia Moderatora na rynku mieszkaniowym w Bydgoszczy, zrobimy to za nich. Ostatnim przykładem takiej transakcji jest nowe mieszkanie na osiedlu Industria dla Pauli Rakowskiej i jej Mamy, Beaty. Panie dysponowały własnym, dwupokojowym mieszkaniem na osiedlu Błonie. Aktualnie mają do dyspozycji dwie, nowoczesne kawalerki. Na zamianę mieszkań zdecydowały się, jak większość klientów z powodu aktualnej sytuacji życiowej. Dorosła Paula pragnęła mieć oddzielne mieszkanie, ale z powodów zdrowotnych nie może mieszkać zupełnie sama. Teraz ma swoje mieszkanie, a za ścianą super sąsiadkę, własną mamę.

Zamiana mieszkania własnościowego

To najprostszy do realizacji sposób na pozyskanie zgodnego z naszymi potrzebami lokum (mieszkania z tarasem, ogródkiem, dwupokojowe lub trzypokojowe). Można oczywiście wybrać inny wariant: sprzedaż mieszkania i kupno nowego. To nadal najpopularniejsza droga, ale wymaga czasu. Jeśli go nie mamy, nie chcemy brać dużego kredytu, a nasze nowe mieszkanie już na nas czeka, to może warto, aby doświadczony specjalista ds. nieruchomości, bezpiecznie przeprowadził nas przez cały proces? Będziemy wówczas pewni, że wszystkie formalności związane z prowadzeniem czynności cywilnoprawnych czy przygotowaniem umowy przedwstępnej, zostaną przeprowadzone z należytą starannością. Warto też wiedzieć, że zamiana mieszkania na inne przed upływem pięciu lat od jego nabycia jest zwolniona z podatku dochodowego w tej części, jaka odpowiada wartości nowego, otrzymanego w wyniku zamiany, lokalu.

Zamiana mieszkań jak widać, nie jest ani tak trudna, ani kłopotliwa jak mogłoby się to wydawać. Warto rozważyć taka możliwość, chociażby jako alternatywną drogę do zdobycia większego lub mniejszego, nowszego, dostosowanego np. do potrzeb osób niepełnosprawnych, czy seniorów, mieszkania własnościowego.