Oferta Ukraina: Ми говоримо українською і російською
Zamiana mieszkania na nowe od dewelopera

Zamiana mieszkania na nowe od dewelopera

Możliwość zamiany mieszkania Grupa Moderator bydgoski deweloper od kilku lat z powodzeniem realizuje program zamiany posiadanych przez naszych klientów nieruchomości na nowe mieszkania z naszej z oferty. W przypadku mieszkań własnościowych taka procedura jest dość prosta prawnie i organizacyjnie. Jeżeli macie stare mieszkanie, które chcielibyście zamienić na któreś z mieszkań znajdujących w ofercie Grupy Moderator, polecamy lekturę tego artykułu. Szczegółowe informacje dotyczące zamian mieszkań znajdują się w Biurze Sprzedaży.

Jak przebiega zamiana mieszkania? Co należy zrobić, aby skorzystać z programu??

Właściciele mieszkań korzystający z zamiany lokalu mieszkalnego, motywują swoją decyzję aktualną sytuacją życiową. Zamiana jest dla właściciela mieszkania własnościowego szansą, gdy np. młodzi ludzie potrzebują większego mieszkania, bo planują powiększenie rodziny.

Dla odmiany starsi ludzie często poszukują mniejszego, tańszego w utrzymaniu mieszkania własnościowego. Taka zamiana mieszkań jest też korzystna dla osób, które często zajmują zbyt duże, niekomfortowe mieszkania w starym budownictwie, bez windy, a zdarza się, że także bez centralnego ogrzewania. Stare mieszkanie bywa też droższe w utrzymaniu. 

Motywy dokonania zamiany są różne, ale mogą być korzystne dla obu stron umowy.

Dla właścicieli mieszkań własnościowych zamiana mieszkania realizowana w ramach programu "stare na nowe" Grupy Moderator, jest prosta w realizacji. Zamiana musi jednak dotyczyć mieszkań własnościowych z uregulowanym stanem prawnym, a właściciel musi mieć dokumentowany tytuł prawny do zajmowanego lokalu. Aby zamienić mieszkanie, należy też dokonać jego wyceny. Tym również zajmują się doświadczeni rzeczoznawcy z Grupy Moderator.

Jak działa procedura zamiany mieszkania?

W przypadku zamiany mieszkań program „Zamień stare na nowe” oferowany przez Grupę Moderator skierowany jest do osób, które chciałaby sfinansować zakup mieszkania w wybranej, realizowanej przez bydgoskiego dewelopera inwestycji, np. na osiedlu Industria, Symfonia, Avia czy Leszczyńskiego Park II, ze środków uzyskanych dzięki sprzedaży dotychczas posiadanej nieruchomości. Oferta skierowana jest głównie do osób, które nie chcą przechodzić samodzielnie przez żmudny proces wyceny i sprzedaży dotychczas zajmowanego mieszkania. W dużym uproszczeniu trochę przypomina to rozwiązania oferowane przez salony samochodowe. Przyjeżdżamy starym samochodem, a wyjeżdżamy nowym. Nową nieruchomość można porównać do tego nowego auta. Z jednym wyjątkiem, zamiana mieszkaniami musi mieć formę aktu notarialnego.

Zamianę mieszkania, na jakie etapy dzielimy?

Od czego trzeba zacząć, jakie są etapy, gdy wybierzemy program "stare na nowe"? Po pierwsze potrzebna jest chęć zamiany lokalu, po drugie wybór nowego z naszej oferty mieszkań. W Grupie Moderator dokładamy starań, aby każdy etap procesu zamiany mieszkania był dla klienta transparentny. Opracowaliśmy program zamiany mieszkań własnościowych, który opiera się na 3 podstawowych krokach. 

Oto co musimy zrobić, gdy chcemy zamienić mieszkanie

1. krok to wybór przez klienta nowego mieszkania z oferty dewelopera.

2. krok to przedstawienie przez klienta dokumentów potwierdzających prawo własności nieruchomości, którą chce zamienić na nowe. W przypadku mieszkań własnościowych to akt notarialny. Warto mieć także aktualną księgę wieczystą.

3. krok to wycena przez wykwalifikowanych rzeczoznawców posiadanego lokalu i wyliczenie różnicy w cenie pomiędzy lokalem posiadanym a wybranym.

Jak przebiega zamiana mieszkania? Ważne szczegóły

Gdy dochodzi do wzajemnego przeniesienia własności nieruchomości, decydującym momentem jest podpisanie umowy przeniesienia własności nieruchomości. To wtedy właściciel starego mieszkania traci swoją dotychczasową własność, deklarując zapłatę określonej w umowie ceny za daną nieruchomość. Kupujący staje się właścicielem mieszkania gdy podpisuje umowę. Co ważne, taka umowa zamiany mieszkań musi mieć formęaktu notarialnego.

Oferowany przez Grupę Moderator program "Zamień stare na nowe" jest dobrym rozwiązania dla osób, które nie chcą wiązać się z bankiem wieloletnim kredytem, mają własną nieruchomość i czasami odłożoną pewną kwotę pieniędzy. Niewystarczającą na kupno nowego mieszkania, ale na dopłatę do zakupu, już tak.

Udział w programie zamień stare na nowe, nie musi się wiązać z dopłatą. Tak bywa w przypadku np. seniorów, którzy zamieszkują w zbyt dużych, drogich w utrzymaniu, wielopokojowych mieszkaniach. Zamiast M4 czy M5 w starym budownictwie, blokach starego typu, bez wind, wystarczy kompaktowe, dwupokojowe mieszkanie w nowym budownictwie.

Mniejsze mieszkanie to mniej sprzątania, mniejsze opłaty, mniejsze wydatki i znacząco wyższy komfort. Większe mieszkanie zamienimy co prawda na mniejsze, ale za to nowe i dostosowane do naszych aktualnych potrzeb. Wartości obu nieruchomości mogą być w takiej sytuacji zbliżone. W sytuacji, gdy wartość mieszkania, które chcemy zamienić na nowe, jest niższa, możemy dopłacić różnicę. Ceny mieszkań na rynku pierwotnym są co prawda wyższe niż na wtórnym, ale lokalizacja i metraż mogą pomoc w zbilansowaniu budżetu.

Czy każda nieruchomość może uczestniczyć w programie "Zamień stare na nowe"?

Tak, ale jest jeden warunek. Umowę zamiany podpiszemy tylko wtedy, gdy jesteśmy właścicielem lokalu mieszkalnego, który zamierzamy zgłosić do programu. Przedmiotem zamiany w Grupie Moderator nie może być np. mieszkanie komunalne czy mieszkanie spółdzielcze. Również mieszkania lokatorskie nie są objęte realizowanym programem. Kluczowe jest czy jesteśmy właścicielem nieruchomości. Tylko wówczas transakcja zamiany mieszkania będzie skuteczna.

Ważne są jeszcze inne warunki. Np. kredyt hipoteczny. Mieszkanie obciążone kredytem lub innymi zobowiązaniami, trudno będzie korzystanie zamienić. Dlatego warto najpierw uregulować wszelkie należności, dokonać spłaty kredytu i postarać się o zaświadczenie o braku zaległości w opłatach np. od wspólnoty mieszkaniowej. Przedmiot zamiany powinien mieć jasną, uregulowaną sytuację prawną, a sama zamiana mieszkań odbywa się w kancelarii notarialnej.

Sprzedaż i wycena mieszkania w kontekście wartości rynkowej

Jak wycenić dotychczasową nieruchomość? To trudne, bo najczęściej jesteśmy przywiązani do naszego starego mieszkania, a własnoręcznie położone w kuchni kafelki, chociaż krzywe i zniszczone, mają ogromną wartość emocjonalną. Zamiana mieszkania nie jest łatwa. Jesteśmy nieobiektywni, bo jak wycenić podłogę, po której nasze dziecko raczkowało, a potem uczyło się chodzić? Właściciele nieruchomości mają skłonność, aby zawyżać wartość rynkową mieszkania również z tego powodu. To również jeden z powodów, dla których warto zamianę mieszkania potraktować jako proces i powierzyć fachowcom w całości, od początku do końca.

Zamiana mieszkania, nie tak trudne jak myślisz

Dlaczego zdecydowaliśmy się w Grupie Moderator na przygotowanie specjalnego programu "Zamień stare na nowe"? To odpowiedź na potrzeby rynku. Do naszego Biura Sprzedaży trafiały osoby zainteresowane kupnem mieszkań na naszych nowych osiedlach, jednak ostateczna decyzja o kupnie, była odkładana.

Musimy najpierw sprzedać dotychczasową nieruchomość,  mówili klienci. Postanowiliśmy, że korzystając z 30-letniego doświadczenia Moderatora na rynku mieszkaniowym w Bydgoszczy, zrobimy to za nich. Przykładem takiej transakcji jest nowe mieszkanie na osiedlu Industria dla Pauli Rakowskiej i jej Mamy, Beaty. Panie dysponowały własnym, dwupokojowym mieszkaniem na osiedlu Błonie. Zamieniły je na dwie, nowoczesne kawalerki. Na zamianę mieszkań zdecydowały się, jak większość klientów z powodu aktualnej sytuacji życiowej. Dorosła Paula pragnęła mieć oddzielne mieszkanie, ale z powodów zdrowotnych nie mogła mieszkać zupełnie sama. Teraz ma swoje mieszkanie, a za ścianą super sąsiadkę, własną mamę.

Zamiana mieszkania własnościowego

To najprostszy do realizacji sposób na pozyskanie zgodnego z naszymi potrzebami lokum (mieszkania z tarasem, ogródkiem, dwupokojowe lub trzypokojowe). Można oczywiście wybrać inny wariant: sprzedaż mieszkania i kupno nowego. To nadal najpopularniejsza droga, ale wymaga czasu. Jeśli go nie mamy, nie chcemy brać dużego kredytu, a nasze nowe mieszkanie już na nas czeka, to może warto, aby doświadczony specjalista ds. nieruchomości, bezpiecznie przeprowadził nas przez cały proces? Będziemy wówczas pewni, że wszystkie formalności związane z prowadzeniem czynności cywilnoprawnych czy przygotowaniem umowy przedwstępnej, zostaną przeprowadzone z należytą starannością. Warto też wiedzieć, że zamiana mieszkania na inne przed upływem pięciu lat od jego nabycia jest zwolniona z podatku dochodowego w tej części, jaka odpowiada wartości nowego, otrzymanego w wyniku zamiany lokalu.

Zamiana mieszkań jak widać, nie jest ani tak trudna, ani kłopotliwa jak mogłoby się to wydawać. Warto rozważyć taka możliwość, chociażby jako alternatywną drogę do zdobycia większego lub mniejszego, nowszego, dostosowanego np. do potrzeb osób niepełnosprawnych, czy seniorów, mieszkania własnościowego.